حدود شش هزار بیمار مبتلا به دیابت در شهرستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار شامل جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و سبزوار در غرب خراسان رضوی شناسایی‌شده و زیرپوشش خدمات درمانی و مراقبت قرارگرفته‌اند.

دیابت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار یکشنبه اول دی گفت: باهدف ارائه خدمات پزشکی، پرستاری و آموزشی به بیماران دیابتی، کلینیک تخصصی و فوق تخصصی و انجمن دیابت در شهرستان سبزوار استان خراسان رضوی راه‌اندازی شده است.

فاطمه نوده افزود: غربالگری دیابت برای افراد بیش از ۳۰ ساله در مناطق روستایی و شهری سبزوار به‌صورت رایگان انجام می‌شود و بیماران دیابتی از سوی پزشکان در ۱۳ مرکز خدمات جامع سلامت مورد مراقبت و درمان قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با دو کلینیک تخصصی دیابت و متخصصان داخلی، قلب و عروق، زنان و زایمان، نفرولوژی، کارشناس پرستاری و کارشناس تغذیه و روان‌پزشک تشخیص و درمان بیماری دیابت را انجام می‌دهد.

همچنین چهار هزار و ۲۰۰ نفر از روستانشینان سبزواری مبتلا به دیابت هستند که ۴، ۵ درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال روستایی این شهرستان را در برمی‌گیرد.

۱۹۴ خانه بهداشت و شش بیمارستان زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در شهرستان‌های جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در غرب خراسان رضوی فعالیت دارد. سبزوار در فاصله  ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است.  

دیابت یک بیماری مزمن است که براثر کاهش یا فقدان ترشح هورمون انسولین در بدن و یا به دنبال عدم توانایی بدن در استفاده از انسولین بروز می‌کند. انسولین هورمونی است که از غده لوزالمعده یا پانکراس ترشح می‌شود و در کنترل میزان قند در خون نقش بسزایی دارد.

بیماری دیابت اگر کنترل نشود و عوارض ثانویه آن پیشگیری نگردد عارضه‌های مختلفی در بیمار ایجاد می‌کند که یکی از ناگوارترین آن‌ها قطع پا براثر زخم پای دیابتی است.

دیابت به دلیل تغییر در سبک زندگی، کم‌تحرکی و چاقی در ایران رو به افزایش است. بر اساس تحقیقات انجام‌شده ابتلا به این بیماری در کشور طی پنج سال اخیر رشد ۳۵ درصدی داشته است.

افزون بر ۱۲ هزار بیمار مبتلا به دیابت در خراسان رضوی که بیشتر آن‌ها از اقشار محروم جامعه هستند به‌طور رایگان زیرپوشش برنامه‌ها و خدمات حمایتی بنیاد بین‌المللی پیشگیری از دیابت ایرانیان قرار دارند.

کد خبر 472179

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار