طبق اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هوای پایتخت در ۱۸ روز از آذرماه امسال در شرایط نامطلوب قرار داشت.

آلودگی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، آذر امسال تهرانی‌ها یکی از بدترین ماه‌های آلوده پایتخت را تجربه کردند. به‌طوری‌که به دلیل افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در ۱۸ روز از این ماه هوا در شرایط نامطلوب قرار داشت که در این بین سهم هوای آلوده برای گروه‌های حساس ۱۵ روز و سهم هوای آلوده برای همه افراد سه روز بود. ۱۲روز نیز هوای پایتخت در شرایط سالم قرار داشت.

اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد که هوای پایتخت طی آذر ماه سال گذشته شرایط به مراتب بهتری نسبت به امسال داشت چراکه در این بازه زمانی هوا یک روز در شرایط پاک، ۱۸ روز در شرایط سالم و ۱۱ روز ناسالم برای گروه‌های حساس بود. هوای تهران در این ماه طی هیچ روزی در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها قرار نداشت.

در آخرین ماه پاییز ۹۶ نیز پایتخت‌نشینان ۲ روز هوای پاک، ۹ روز هوای سالم و ۱۶ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس تنفس کردند. در این ماه همانند آذرماه امسال هوای پایتخت ۳ روز در شرایط ناسالم برای همه افراد قرار داشت.

کیفیت هوای تهران در آذر ماه سال ۹۴ و ۹۵ نیز شرایط بهتری نسبت به امسال داشت. کیفیت هوا در آذر سال ۹۵، چهار روز در شرایط پاک، ۱۴ روز سالم، ۱۰ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۲ روز ناسالم برای همه افراد بود همچنین در آذر ماه سال ۹۴ نیز تهرانی‌ها دو روز هوای پاک، ۸ روز هوای سالم، ۱۹ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و و یک روز هوای ناسالم برای همه داشتند.

  • اطلاعاتی درباره شاخص کیفیت هوا

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا سالم یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

در هوای پاک که با رنگ سبز نشان داده می‌شود، شرایط کیفیت هوا مناسب است و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می‌شود، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده‌ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تاثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروه‌های حساس که به رنگ نارنجی نشانه‌گذاری می‌شود، مقدار AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می‌گیرد که در نتیجه آن گروه‌های حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، همه افراد جامعه در معرض خطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می‌گیرند و حتی ممکن است گروه‌های حساس دچار عوارض شدیدتری شوند.

در هوای بسیار ناسالم هم که به رنگ بنفش نشان داده می‌شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می‌گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت شهروندان افزایش می‌یابد.

کد خبر 471832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار