کاهش ذخایر خونی در فصل سرد یکی از دغدغه های کادر پزشکی برای مداوای بیمارانی است که به دلیل عمل جراحی یا بیماری های خاص نیاز مبرم به خون پیدا می کنند.

بازیگر

همشهری آنلاین- شهره کیانوش راد: سازمان انتقال خون ایران در زمان کاهش ذخایر خونی کشور با درخواست از شهروندان آنها را به اهدای خون برای نجات جان بیماران دعوت می کند. اما در میان شهروندان افرادی پیدا می شوند که پای ثابت اهدای خون هستند. «حسین زمانی» بازیگر سینما و تلویزیون که تاکنون ۱۵۹ مرتبه خون اهدا کرده است می گوید:« تا هر وقت که از نظر پزشکی اجازه داشته باشم به اهدای خون ادامه می دهم.» نام این بازیگر در فهرست پیشکسوتان اهدای خون کشور به ثبت رسیده است. او برایمان از تأثیر اهدای خون و علاقه اش برای ادامه این کار انسان دوستانه می گوید.

  • هر ۳ ماه خون اهدا می کنم

سازمان انتقال خون بر مبنای تعداد دفعاتی که هر فرد خون اهدا کرده است کارت هایی به رنگ سفید، قرمز، نقره ای و طلایی به اهداکنندگان می دهد. افرادی که بیشتر از صد مرتبه خون اهدا کرده باشند کارت طلایی دریافت می کنند. زمانی، چهره شناخته شده ای که در مجموعه های تلویزیونی تنهایی لیلا، دودکش، دزد و پلیس، ستایش، نقطه سر خط، به کجا چنین شتابان، مرد هزار چهره، هوش سیاه، ترش و شیرین، سه در چهار و ... به ایفای نقش پرداخته تاکنون ۱۵۹ بار خون اهدا کرده و کارت طلایی از سازمان انتقال خون ایران را دریافت کرده است. او از روزی می گوید که نخستین بار برای اهدای خون به پایگاه انتقال خون مراجعه کرده بود:« ۱۹ ساله بودم و دوران خدمت سربازی را می گذراندم که با اشتیاق به پایگاه اهدای خون مراجعه کردم. حس خوبی داشتم از اینکه می توانم به بیماران نیازمند خون کمک کنم. از آن به بعد اهدای خون برای من تبدیل به برنامه ای ثابت در زندگی ام شد؛ طوری که تا الان اگر مشکلی پیش نیاید هر ۳ ماه یک بار خون اهدا می کنم. یکی دومرتبه کادر بیمارستانی که در آن مشغول به کار بودم، برای مداوای بیمار نیاز به خون گرم داشتند و لازم بود بلافاصله به بیمار خون تزریق شود. وقتی باخبرشدم، به سرعت خودم را رساندم. البته افراد بسیاری هستند که به صورت ثابت خون اهدا می کنند. محمد احمدزاده یکی از دوستان من و از پیشکسوتان اهدای خون در کشور است که داوطلبانه با سازمان انتقال خون همکاری می کند.»

  • کار لذت بخشی است

زمانی اکنون در آستانه ۶۰ سالگی خوشحال است از اینکه سلامت جسمی دارد و نامش در فهرست اهداکنندگان خون ثبت شده و به افرادی که توانایی اهدای خون دارند توصیه می کند که بدون ترس و واهمه برای این کار اقدام کنند:« سازمان انتقال خون ایران یکی از بهترین و پیشرفته ترین سازمان های انتقال خون در منطقه است و افرادی که دوست دارند در کار خیر سهیم شوند می توانند با اطمینان در این کار خداپسندانه شرکت کنند.» شرایط لازم برای اهدای خون داشتن حداقل ۱۸ سال و حداکثر ۶۵ سال و وزن حداقل ۵۰ کیلوگرم است و چنانچه افراد از سلامت جسمی برخوردار باشند می توانند برای اهدای خون به یکی از مراکز پایگاه خون سازمان انتقال خون مراجعه کنند. زمانی امیدوار است سالم باشد و بتواند همچنان خون خود را به نیازمندان اهدا کند. 

کد خبر 471324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار