طراح رسمی لباس‌های ملکه اعلام کرد او دیگر خز طبیعی نخواهد پوشید و در لباس‌های جدیدش از خز مصنوعی استفاده خواهد شد.

ملکه الیزابت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایندیپندنت، آنجلا کِلی در کتاب خاطرات جدیدش با عنوان «روی دیگر سکه: ملکه، طراح لباسش و کمدش» آخرین جزئیات کمد لباس ملکه را با عموم در میان گذاشت.

طبق نوشته کِلی که به مدت ۲۵ سال طراح لباس و مشاور خصوصی ملکه الیزابت است او امسال می‌خواهد استفاده از خز طبیعی را رها کند.

کِلی نوشت «از سال ۲۰۱۹ به بعد، وقتی علیاحضرت بخواهد در مراسمی شرکت کند که در هوای سرد برگزار می‌شود برای این که لباس‌هایش به قدر کافی گرم باشد، از خز مصنوعی در آن‌ها استفاده خواهیم کرد».

کلی همچنین اعلام کرد بخش‌هایی از کت‌های محبوب این ملکه ۹۳ ساله را که از جنس پوست سمور آبی بوده از آن‌ها حذف کرده‌اند.

کاخ باکینگهام این خبر را تأیید کرد و به روزنامه تلگراف گفت: «لباس‌های جدیدی برای ملکه طراحی شده و خزی که در آن‌ها به کار رفته مصنوعی است».

البته در مناسبت‌هایی مانند رویدادهای ملی، که پوشیدن خز جزوی از وظایف سلطنتی‌ ملکه است، او همچنان رداهای مخصوص مراسم را می‌پوشد که از جنس خزند.

فعالان حقوق حیوانات از این تصمیم ملکه تجلیل کرده‌اند. این فعالان معتقدند دیگران نیز باید از ملکه پیروی ‌کنند.

انجمن دفاع از حقوق انسانی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما از دولت بریتانیا می‌خواهیم با الگو گرفتن از علیاحضرت، بریتانیا را به اولین کشور جهان تبدیل کنند که در آن فروش خز حیوانات ممنوع می‌شود».

بنیاد مردمی رعایت اصول اخلاقی در برابر جانوران (پتا) نیز پیشنهاد داده محافظان ملکه دیگر «کلاه خزی را که از پوست خرس‌های شکارشده در کانادا ساخته‌اند» به سر نگذارند.

کلاه پوست خرس که محافظان ملکه به سر می‌گذارند، پیش از این نیز موضوع مناقشاتی بوده است. در سال ۲۰۱۰ انجمن پتا با وزیر تجهیزات، بودجه و فناوری دفاعی دیدار کرد و امکان استفاده از خز مصنوعی ساخته استلا مک‌کارتنی را در این کلاه‌ها بررسی کردند.

اما در آن زمان یکی از سخنگویان این وزارتخانه به روزنامه تلگراف گفت «پرونده» این موضوع را «هنوز نبسته‌ایم» اما هنوز خز مصنوعی مناسبی برای استفاده به‌جای خز طبیعی تولید نشده است.

او گفت «وزارت دفاع همچنان حاضر است محصولاتی را که صنعت تولید خز مصنوعی ممکن است به ما عرضه کند بیازماید تا ببیند آیا خز مصنوعی می‌تواند واجد خصوصیات لازم برای استفاده به‌جای خز خرس در کلاه‌ محافظان باشد یا نه. تا به حال این صنعت نتوانسته مواد مناسبی تولید کند که واجد شرایط لازم برای کلاه محافظان باشد».

ملکه این تصمیم را پس از آن گرفته که بسیاری از طراحان اعلام کرده‌اند دیگر از خز طبیعی در کارهایشان استفاده نخواهند کرد.

کد خبر 470891

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار