معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان با اعلام این‌که ۹,۳ درصد آمار اعتیاد استان اصفهان مربوط به زنان است، گفت: گرایش زنان به اعتیاد، الگوی متفاوتی نسبت به مردان دارد.

اعتیاد زنان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، سمیه کریمی اظهار کرد: بیشترین سن شیوع به اعتیاد در زنان، به‌طور میانگین از ۱۹ تا ۳۵ سال است.

وی تصریح کرد: میانگین سنی شروع به مصرف مواد مخدر در جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال است، این میانگین سنی در مردان، ۲۴ سال و یک ماه و در زنان ۲۶ سال و دو ماه است.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر سن مصرف مواد مخدر در جهان کاهش‌یافته است، گرایش افراد تحصیل‌کرده، شاغل و زنان به مصرف مواد مخدر افزایش‌یافته است، همچنین آسیب‌پذیر شدن نهاد خانواده، مراکز آموزشی، مدارس، دانشگاه‌ها و حیطه‌های کاری از مصرف مواد مخدر افزایش‌یافته، درحالی‌که که با طیف گسترده‌ای از انواع مواد مخدر و دسترسی آسان به آن‌ها مواجه هستیم.

وی افزود: میانگین مصرف مواد مخدر سنتی در بین زنان معتاد بیشتر از مواد مخدر صنعتی است، پایداری در درمان زنان معتاد، به دلیل شرایط فیزیولوژیکی سخت‌تر از مردان است.

کریمی با اشاره به فعالیت یک مرکز توانمندسازی زنان بهبودیافته در استان اصفهان، ادامه داد: با فعال شدن مرکز توانمندسازی زنان بهبودیافته، زنانی که احتیاج به شغل و حمایت روانی اجتماعی دارند می‌توانند در این مراکز اقامت کنند.

وی ادامه داد: این مرکز برای استفاده افرادی است که برنامه درمان مواد اعتیادآور را به اتمام رسانده‌اند و نیاز به مکانی دارند که به‌صورت شبانه‌روزی در آنجا اقامت کنند و از خدمات مرکز استفاده کنند. آن‌ها حداکثر به مدت ۶ ماه فرصت دارند تا محل زندگی دائمی و شغل برای خود به دست آورند و این مرکز مداخلات اجتماعی بعد از درمان اعتیاد، محیطی امن و کاملاً عاری از مواد اعتیادآور است.

کریمی اعلام کرد: سه کمپ ویژه ازجمله یک مرکز تی سی (مرکز درمان اجتماع‌محور زنان)، دی آی سی (مراکز گذری کاهش آسیب زنان) و شل‌تر (سرپناه شبانه زنان) در خصوص اعتیاد زنان در استان اصفهان فعالیت می‌کنند.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان ادامه داد: با توجه به اینکه بلای اعتیاد، کانون خانواده را نشانه گرفته است، باید در امر پیشگیری و آموزش از روش‌های خلاق و هنرمندانه و با بهره‌گیری از وجود هنرمندان و ورزشکاران وارد عمل شویم.

کریمی خاطرنشان کرد: اداره کل بهزیستی استان اصفهان با کمک نهادهای مردمی، برنامه پیشگیری از اعتیاد اجتماع‌محور را در محله‌های شهری و روستایی اجرا می‌کند که هم‌اکنون حدود۲۷۰ محله در استان تحت پوشش این برنامه و مشغول فعالیت هستند.

کد خبر 470798

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =