سلامت زوجین متقاضی فرزندخواندگی با ارجاع آنها از سوی سازمان بهزیستی یا مراجع قضایی در مراکز پزشکی قانونی بررسی می‌شود. پزشکی قانونی فرآیند این موضوع و مراحل آن را اعلام کرده است. 

فرزندخواندگی

به گزارش همشهری آنلاین، یکی از خدمات سازمان پزشکی قانونی در بخش معاینات بالینی، معاینات مربوط به متقاضیان فرزندخواندگی است. این خدمت به درخواست و با نامه معرفی از سوی سازمان بهزیستی یا مراجع قضایی ارائه می‌شود.

  • ثبت درخواست و تشکیل پرونده

در مرحله اول، زوجین با در دست داشتن نامه از سازمان بهزیستی یا مراجع قضایی به یکی از مراکز پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند و پس از ثبت درخواست در واحد پذیرش برای آنان پرونده تشکیل می‌شود.

مدارک اولیه مورد نیاز برای تشکیل پرونده شامل نامه مرجع قضایی یا بهزیستی و کارت شناسایی معتبر است. با ارائه این مدارک و دریافت تعرفه مصوب، پرونده به پزشک قانونی ارجاع داده می‌شود.

  • اثبات ناباروری

پس از تشکیل پرونده و پرداخت تعرفه، در صورت درخواست مرجع قضایی یا سازمان بهزیستی، عدم توانایی باروری زوجین بر اساس مدارک و مستندات پزشکی توسط پزشک کارشناس پزشکی قانونی بررسی می‌شود.

  • بررسی سلامت جسمی و روانی

سلامت زوجین متقاضی فرزند با هدف ارزیابی توانایی نگهداری از فرزند در دو بخش معاینات روان‌پزشکی و معاینات جسمی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سلامت جسمی زوجین با انجام معاینات بالینی توسط پزشک و انجام آزمایش‌های لازم و سلامت روانی آنان نیز با مصاحبه‌های روان‌پزشکی و در صورت لزوم تست‌های روان‌شناسی بررسی می‌شود.

انجام تست اعتیاد برای بررسی عدم مصرف مواد مخدر یا روانگردان از دیگر اقدامات برای تایید سلامت زوجین است.

نکته قابل توجه این‌که در این موارد سلامت فرد به صورت متعارف ارزیابی می‌شود، به این معنا که متقاضی فرزندخواندگی به عنوان یک فرد عادی از سلامت متعارف و لازم برخوردار باشد.

  • صدور گواهی و ارجاع به مرکز درخواست‌کننده

پس از انجام تست‌ها و آزمایش‌های لازم، نتیجه به مراجع درخواست‌کننده اعلام می‌شود. در صورت تایید سلامت، گواهی نهایی زوجین صادر و به مرجع قضایی یا سازمان بهزیستی اعلام می‌شود. در صورتی که یکی از زوجین مشکلی در سلامت جسمی یا روانی خودیا اعتیاد داشته باشد نیز مراتب به مرجع استعلام‌کننده گزارش داده خواهد شد.

  • مراجعه بیش از ۲۹۰۰ نفر برای معاینه فرزندخواندگی

در ۷ ماه نخست سال جاری ۲۹۲۰ نفر برای معاینه فرزندخواندگی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که از این تعداد ۱۴۶۱ نفر زن و ۱۴۵۹ نفر مرد بودند.

این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار مراجعین فرزندخواندگی ۳۰۴۹ نفر بود، با ۴/۲درصد کاهش همراه است.

در این مدت استان‌های خراسان رضوی با ۵۸۵، تهران با ۵۲۳ و اصفهان با ۳۹۸ بیشترین آمار مراجعین متقاضیان فرزندخواندگی را داشته‌اند.

کد خبر 470543

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha