شهردار تهران با بیان اینکه مسیر گذشته مدیریت تهران جز با ذبح شهرسازی میسر نبود، گفت: مدیریت منتهی به افزایش قیمت مسکن به رشد حاشیه‌نشینی دامن می‌زند.

پيروز حناچي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شهرنوشت، پیروز حناچی شهردار تهران صبح امروز در یازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری و ششمین جشنواره پژوهش و آموزش در مدیریت شهری و روستایی، در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد، پژوهش‌های کاربردی و استفاده از آن‌ها برای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌ در حوزه مدیریت شهری را حیاتی دانست و گفت: امروزه با دانشگاه‌های نسل سوم مواجهیم که کارآفرینی می‌کنند و نتایج آموزش و پژوهش و مطالعات‌شان به طور مستقیم بر حوزه کارآفرینی تاثیر دارد. با یک قدم عقب‌تر به دانشگاه‌هایی با اهداف پژوهش می‌رسیم و قبل از آن نیز دانشگاه‌هایی با هدف آموزش فعالیت می‌کردند. باید کاری کنیم که مراکز آموزشی و پژوهشی‌مان با رویکرد پژوهشی در مسیر کارآفرینی پیش روند.

وی یکی از بزرگترین مزیت‌های ایران را جمعیت جوان تحصیلکرده و آماده اشتغال دانست و افزود: شهرداری‌ها بیشترین نقش را در فضای کسب‌وکار دارند. شهرداری‌ها می‌توانند به‌عنوان یک شتاب‌دهنده قوی به استارتاپ‌ها و نیروهای خلاق و جوان که هسته‌های کوچک علمی و حرفه‌ای دارند، کمک کنند.

شهردار تهران با اعلام اینکه به زودی لایحه حمایت از شرکت‌های نوپا و استارتاپ‌ها را نیز به شورای‌ شهر ارایه می‌کنیم، افزود: هدف این کار درگیر کردن پژوهش‌های در حال انجام با مشکلات ملموس و واقعی‌ شهرها است. در بسیاری از حوزه‌ها اعتبارات قابل‌توجهی را برای مطالعات و پژوهش در نظر می‌گیریم. باید کاری کنیم تا در این شرایط سخت مالی بتوانیم حداکثر بهره‌وری را از مطالعات و پژوهش داشته باشیم.

او گفت: در حوزه مدیریت شهری به خلاقیت، نوآوری، آینده‌پژوهی و آینده‌نگری نیازمندیم. امروز در شهرهای جهان خودروهای پاک مطرح می‌شود و نگاه‌ها به گرم شدن زمین و افزایش آلاینده‌ها و تاثیر آن‌ها بر سلامت شهروندان است؛ با این نگاه شاید در دهه‌های آتی دیگر فروش هیدروکربن‌ها به عنوان یک مزیت تلقی نشود؛ با این نگاه به سمت خودروها و مسیرهای پاک هدایت می‌شویم. یکی از مهمترین فواید خلاقیت و نوآوری این است که اقدامات پربازده را با هزینه‌های کم خواهیم داشت.

شهردار تهران با اشاره به تصویری از شهر تهران در نمایشگر سالن همایش‌ها که محله ولنجک را نشان می‌داد، تصریح کرد: تصور کنید که هر کدام از ساختمان‌های منطقه ولنجک می‌توانست حداقل ١۵ طبقه کوتاهتر از این باشد. متاسفانه ما به گونه‌ای شهر را اداره کردیم که نیازمند این کارها بودیم و این مسیر میسر نبود، جز با ذبح شهرسازی.

حناچی تاکید کرد: معتقدم شیوه مدیریت ما در افتراق بین فقر و غنا بسیار تأثیرگذار است. معتقدم که مسایل پیش‌آمده در یک ماه گذشته ریشه در فقر دارد؛ هر عامل دیگری هم که به فاکتورهای این رخدادها اضافه شود، روی بستر فقر می‌تواند پیش برود. شیوه ما در اداره شهرها می‌تواند به کنترل فقر کمک کند، یا بر افزایش میان فقر و غنا بیافزاید. باید نحوه اداره امور شهرهایمان را متعادل کنیم و این مهم میسر است. داشتن چشم‌انداز و حرکت بر اساس برنامه، نقشه و هدف ما خواهد بود.

او با اشاره به این‌که نحوه مدیریت ما در شکل‌گیری مناطق حاشیه‌ای بسیار تأثیرگذار است، اظهار داشت: اگر مدیریت ما منتهی به افزایش قیمت مسکن شود، طبعا حاشیه‌نشینی افزایش پیدا خواهد کرد و این پدیده نتایج پرهزینه‌ای به بار می‌آورد.

حناچی گفت: به همین خاطر ٢ لایحه با همکاری دولت در مجلس مطرح است که امیدواریم نقطه عطفی برای یک پارادایم شیفت در همه شهرهایمان باشد. نفع این اتفاق به همه مردم شهر خواهد رسید و فقط یک تعداد محدود از آن بهره‌مند نخواهند شد. همه باید در تحقق این سرنوشت خوب تلاش کنیم.

شهردار تهران یکی از مهمترین نتایج اقدام بر اساس مطالعات پژوهشی را کم‌هزینه‌تر و پربازده‌تر بودن طرح‌ها خواند و توضیح داد: ما در تهران طرح‌هایی داشتیم که چندین سال ٢٠ درصد بودجه شهرداری را به آن‌ها اختصاص دادیم اما اگر بپرسیم چقدر در افزایش کیفیت زندگی تأثیرگذار بودند، پاسخ منفی خواهد بود؛ و به عکس طرح‌های کم‌هزینه‌تر و پربازده نیز بوده‌اند؛ مثل طرح‌هایی که براساس نگاه توسعه حوزه قلمرو عمومی توسعه پیدا می‌کنند؛ میدانگاه هفت‌تیر با هزینه‌ای کمتر از ۴ میلیارد تومان توسعه پیدا کرد.

حناچی خاطرنشان کرد: اقدامات پژوهشی می‌تواند تغییر رویکرد حدی را در پی داشته باشد؛ ایده «روددایت» یا رژیم جاده‌ای در ابتدا یک نظریه بود، اما الان عملا در بسیاری از شهرها به عنوان رویکرد نهادینه در حال اجراست و بسیاری از شهرها با توسعه حمل‌ونقل عمومی این مسیر را طی می‌کنند که تاثیر مستقیم بر پاکیزگی هوا و بهبود کیفیت زیست شهری دارد؛ اولین کسی که این ایده را مطرح کرد، یکی از پروفسورهای دانشگاه بروکلی بود و حالا امروز این نظریه و پژوهش، تبدیل به یک پایه علمی و عملی شده است. امیدوارم بتوانیم مطالعات کاربردی‌مان را پشتوانه تصمیماتمان قرار دهیم.

کد خبر 470022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار