رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره وضعیت بروز آنفلوآنزا در کشور گفت: از چهارشنبه ۱۳ آذر ماه به تدریج شاهد روند کاهشی موارد جدید ابتلا به این بیماری بوده‌ایم.

آنفلوآنزا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، بار مراجعه بیماران حاد تنفسی به مراکز درمانی از چهارشنبه هفته گذشته کاهش یافته است. این روند حکایت از آن دارد که طی دو تا سه هفته آینده اپیدمی آنفلوآنزا در کشور کنترل می‌شود.

حسین عرفانی، رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با اشاره به پایش روند همه‌گیری آنفلوآنزا در کشور و با بیان اینکه در بعضی مواقع امکان بروز موج‌های بعدی آنفلوآنزا نیز وجود دارد، بیان کرد: موج‌های بعدی آنفلوآنزا غالبا موج‌های خفیف‌تری‌ هستند، اما در حال حاضر پیش‌بینی خاصی از بروز موج دوم یا سوم آنفلوآنزا نداریم. در علم همه‌گیری‌شناسی بر پایه یک روش مدلینگ با توجه به اطلاعاتی که باید از نظر زمانی در اختیار داشته باشیم، می‌توانیم در مورد موج‌های بعدی پیش‌بینی کنیم که در حال حاضر برایمان امکان‌پذیر نیست. 

  • آیا موج‌های بعدی آنفلوآنزادر راه است؟

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه موج فعلی آنفلوآنزا یک موج اپیدمی فصلی و انسانی بوده است، توضیح داد: بروز موج دوم و سوم بیماری آنفلوآنزا دور از ذهن است، مگر اینکه اطلاعاتی به دستمان برسد که خلاف آن را ثابت کند، اما در حال حاضر اطلاعاتی مؤید شکل‌گیری موج‌های بعدی آنفلوآنزا در اختیار نیست. 

  • تقاضای کاذب برای تزریق واکسن آنفلوآنزا

عرفانی همچنین با تاکید بر اینکه تقاضای صورت‌گرفته برای تزریق واکسن آنفلوآنزا در سال جاری نوعی تقاضای هیجانی و کاذب بود، گفت: سال گذشته میزان واکسن آنفلوآنزایی که از بخش خصوصی وارد کشور شد ۳۰ درصد از میزان توزیع‌شده در سال جاری کمتر بوده است. نکته قابل توجه آن است که از میزان توزیع‌شده واکسن در سال گذشته حدود ۵۰۰ هزار واکسن به دلیل مصرف نشدن دور ریخته شد. 

عرفانی با اشاره به این که بخش خصوصی از نظر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو محدودیتی برای واردات واکسن ندارد، افزود: اتفاقی که امسال با آن در میزان تقاضای واکسن روبه‌رو بودیم، نوعی تقاضای کاذب و هیجانی بود. واکسن آنفلوآنزا در صورتی که در زمان درست خود برای دو گروه در معرض خطر و در معرض تماس تزریق شود، می‌تواند تا حدی از بروز بیماری آنفلوآنزا پیشگیری کند. 

  • رعایت بهداشت فردی؛ شاه‌کلید کنترل آنفلوآنزا

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: ‌شاه‌کلید کنترل آنفلوآنزا رعایت بهداشت فردی است که از واکسن نیز مهم‌تر است. پایه اصلی کنترل این بیماری رعایت نکات بهداشتی است. بنابراین شست‌وشوی مرتب دست‌ها بسیار توصیه می‌شود، چراکه ویروس آنفلوآنزا از طریق دست حداقل می‌تواند به مدت نیم‌ساعت قدرت انتقال عفونت را داشته باشد. بر همین اساس باید رفتار بهداشتی به فرهنگ تبدیل شود و افراد هنگام سرفه و عطسه دهان خود را بپوشانند. 

  • آمار قربانیان آنفلوآنزا تاکنون

عرفانی همچنین در خصوص آخرین آمار فوتیهای آنفلوآنزا گفت: طبق آخرین آمار که روز شنبه  ۱۶ آذر نیز اعلام شد، ۸۱ نفر به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا در کشور جان خود را از دست داده‌اند، البته همه این افراد دارای بیماری زمینه‌ای بوده‌اند. 

کد خبر 469388

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار