دو بچه خوک اخیرا به دنیا آمده در چین ظاهری مانند هر بچه خوک دیگری را دارند، اما آنها در درون بدنشان (در بخشی بسیار کوچک) میمون هستند.

piglet

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از «نیو ساینتیست» گروهی از پژوهشگران چینی با تزریق سلول‌های بنیادی میمون به درون رویان‌های لقاح‌یافته خوک و بعد کاشتن این رویان‌ها در رحم مادهخوک‌های جایگزین مادر توانسته‌اند موجوداتی «کایمرا» یا «آمیژه»، یعنی دارای DNA از دو جاندار متفاوت، در این مورد خوک و میمون، به وجود آورند.

تانگ هائی، پژوهشگر آزمایشگاه دولتی سلول بنیادی و زیست‌شناسی تولدید مثل «کی» در پکن و یکی از این پژوهشگران گفت:«این نخستن گزارش از کایمراهای خوک- میمون است که دوران کامل بارداری را طی کرده‌اند.»

هائی و همکارانش در نهایت قصد دارند برای پیوند اعضا اندام‌های انسانی را درون بدن حیوانات رشد دهند.

 این پژوهشگران که نتایج کارشان را در ژورنال Protein & Cell| منتشر کرده‌اند، می‌گویند در حال حاضر کارشان را با سلول‌های میمون ادامه خواهند داد، چرا که ایجاد کایمراهای انسان- حیوان «مشکلات اخلاقی» ایجاد می‌کند.

  • سلول‌های سبز درخشان میمونی

هائی و همکارانش برای ایجاد این کایمراهای خوک-میمون ابتدا سلول‌های به دست آمده از میمون‌های ماکاک دم‌دراز یا خرچنگ‌خوار را در ظرف‌های آزمایشگهای رشد دادند. بعد با وارد کردن دستورهایی به دی‌ان‌ای این سلول‌ها آنها را وادار به ساختن یک پروتئین فلورسانس کردند که باعث می‌شود این سلول‌ها درخششی سبزرنگ پیدا کنند. سپس این سلول‌های درخشنده سلول‌های بنیادی رویانی درخشنده ایجاد شد و بعد پژوهشگران این سلول‌های رویانی را به درون رویان‌های خوک از پیش‌آمده شده تزریق کردند.

درخشش این سلول‌ها به دانشمندان امکان می‌دهد که سلول‌های میمونی را در حین رشد رویان خوک و تبدیل شدنش به بچه خوک ردیابی کنند.

سلول‌های میمونی در مجموع به ۴۰۰۰ رویان خوک تزریق شدند و در رحم ماده خوک‌های جایگزین مادر کاشته شدند. در نهایت این ماده خوک‌ها ۱۰ بچه خوک‌ به دنیا آوردند و فقط دو تا از این بچه خوک‌ها هم دارای سلول‌های خوکی و هم دارای سلول‌های میمونی بودند.

این دانشمندان با اسکن کردن نقاط به رنگ سبز درخشنده دریافتند که سلول‌های میمونی در سراسر اندام‌های متعدد این بچه‌خوک‌ها از جمله قلب، کبد، ریه‌ها و پوست منتشر شده‌اند.

در هر اندام بین یک در ۱۰۰۰ تا یک در ۱۰۰۰۰ سلول، سلول میمونی بودند- به عبارت دیگر این کایمراهای بین‌گونه‌ای بیش از ۹۹ درصد خوک و کمتر یک درصد میمون بودند. این بچه خوک‌ها بیش از یک هفته عمر نکردند.

  • کایمراهای انسانی

گرچه انی نسبت پایین به نظر می‌رسد، اما نسبت سلول‌های میمون به سلول‌های خوک در این آزمایش هنوز بسیار بیشتر از حداکثر نسبت سلول انسانی رشد داده شده در کایمراهای انسان- حیوان است.

دانشمندان در سال ۲۰۱۷ کایمراهای انسانی- خوکی ایجاد کردند که در هر ۱۰۰۰۰۰ سلول خوک فقط یک سلول انسانی داشت.به  این رویان‌های انسانی- خوکی با توجه ملاحظات اخلاقی درباره اینکه ممکن است سلول‌های انسانی در آنها در مغز موجود رشد کنند و خودآگاهی شبه‌آنسانی پیدا کنند، فقط برای یک ماه اجازه رشد داده شد.

همین گروه پژوهشگران با وجود این ملاحظات اخلاقی در اوائل سال میلادی جاری بر اساس گزارشی که در ماه ژوئیه روزنامه اسپانیایی ال‌پائیس منتشر کرد، کارشان را ادامه دادند و کایمراهای انسان- میمون ایجاد کردند. نتایج این تجربه بحث‌برانگیز در ژورنال‌های علمی منتشر نشده است، اما این دانشمندان گفتتذ که به هیچکدام از رویان‌های انسان- میمونی که ایجاد کرده‌اند اجازه رشد بیش از چند هفته نداده‌اند.

هائی و همکارانش فعلا قصد دارند که نسبت سلول‌های میمونی به سلول‌های خوکی را در کایمراهای بعدی‌شان افزایش دهند و در نهایت اندام‌های کامل میمونی در درون بدن خوک‌هایش پرورش دهند. رسیدن به این هدف راه را برای بازسازی اندام‌های انسانی در یک حیوان بزرگ برای استفاده در پیوند اعضا خواهد گشود.

کد خبر 469320

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار