یک هنرمند آمریکایی موزی را بلعید که بخشی از چیدمان یک هنرمند ایتالیایی بود. این اثر هنری ۱۲۰ هزار دلار به‌ فروش رفته است. هنرمند آمریکایی گفته که بلعیدن موز هم یک کار هنری بوده است.

موز هنري

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از دویچه‌وله، مائوریتسیو کاتلان (Maurizio Cattelan)، هنرمند ایتالیایی چیدمانی با عنوان «کمدین» در نمایشگاه «هنر بازل» در میامی آمریکا به نمایش گذاشته است که حول محور یک موز می‌چرخد، موزی که خیلی ساده با یک نوارچسب زمخت به دیوار سفیدی نصب شده است.

دیوید داتونا (David Datuna)، هنرمند آمریکایی، هنگام دیدار از این نمایشگاه هوس خوردن موز هنری را کرد و پیش از آن‌که محافظان اثر قادر به واکنشی در برابر تهاجم دیوید باشند، او موز را به‌سرعت بلعید.

دیوید داتونا، هنرمند آمریکایی این موز را از دیوار برداشت و خورد

گفته شده که اثر هنری روز جمعه به مبلغ ۱۲۰ هزار دلار به‌ فروش رفته است. البته صاحب فعلی آن نه چیدمان، بلکه ایده آن را خریداری کرده و به این ترتیب، موز قابل تعویض است.

صاحب گالری «پروتین»  به‌سرعت این کار را انجام داده و در حال حاضر یک موز جدید به جای موز قبلی هنرنمایی می‌کند که اما تحت مراقبت شدید نگهبانان قرار گرفته است.

  • پرفورمانس هنرمند گرسنه

به گفته دیوید داتونا، خوردن موز هم یک کار هنری از جانب او با عنوان «پرفورمانس هنرمند گرسنه» بوده است. او در یک پیام اینترنتی نوشت: «من عاشق هنر مائوریتسیو کاتلان هستم و این کارش را هم خیلی دوست دارم، چون (موزش) واقعا خوشمزه بود.»

امانوئل پروتین، صاحب گالری، گفته است که علیه داتونا شکایت نمی‌کند.

داتونا پس از انجام کار هنری‌اش

نام کاتلان در صحنه هنر سه سال پیش به خاطر تولید یک توالت فرنگی طلایی مطرح شد. این اثر هنری که از طلای ۱۸ عیار ساخته شده و نامش «آمریکا»  است، پس از چند بار نمایش، در شهریور (سپتامبر) سال جاری به‌ سرقت رفت.

توالت طلایی تنها برای تماشا به نمایش گذاشته نمی‌شد بلکه بازدیدکنندگان مجاز بودند به مدت سه دقیقه از آن برای رفع حاجت استفاده کنند.

توالت فرنگی طلایی از دیگر آثار ماریزیو کاتلان

کد خبر 468835

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار