مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران گفت: اطلاعات حاصل از فاز اول جمع‌آوری کودکان کار از سطح تهران نشان می‌دهد از ۳۸۱ کودک جمع‌آوری‌شده، فقط ۱۴ درصد ایرانی بوده‌ و بقیه اتباع خارجی هستند.

کودکان کار

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، فرزانه مروستی به وقفه چندماهه در اجرای طرح ساماندهی کودکان کار (کودکان خیابانی) اشاره کرد و گفت: این وقفه به معنای این نیست که کار متوقف شده است. بلکه نواقصی در کار وجود داشت که تلاش کردیم آنها را برطرف کنیم.

او اظهار کرد: به دلیل مشکلات مخابراتی، نمی‌توانستیم اطلاعات کودکان خیابانی را به سامانه مرکزی در وزارت کشور متصل کنیم که خوشبختانه با همکاری شرکت ارتباطات، زیرساخت‌ها فراهم شد و شهرداری هم در این زمینه کمک کرد تا مراکز نگهداری و مجتمع به سامانه جامع اطلاعات آسیب‌دیدگان اجتماعی وزارت کشور متصل شود.

مروستی به فاز دوم اجرای طرح ساماندهی کودکان خیابانی هم اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات در فاز دوم، شناسایی باندهایی است که این کودکان را سر چهارراه‌ها به کار می‌گیرند و شب‌ها آنها را جمع‌ می‌کنند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران ادامه داد: در این فاز از نیروی انتظامی خواسته‌ایم شناسایی و برخورد با این باندها را در دستور کار قرار دهد و زمینه شناسایی آنها را فراهم کند و در این زمینه همکاری لازم را با بهزیستی داشته باشد.

وی افزود: در حال رایزنی لازم با نیروی انتظامی هستیم و فاز دوم طی ۲ روز آینده شروع می‌شود.

مروستی گفت: در خصوص کودکان اتباع، اداره کل اتباع وزارت کشور رایزنی‌های خوبی با سفارت افغانستان انجام داده و صحبت‌هایی با سفیر افغانستان در این زمینه شده است. در حال حاضر هم بررسی وضعیت و بازدید از منازل بچه‌هایی که در فاز اول جذب و شناسایی شدند، انجام می‌شود و خدمات به ۳۸۱ کودکی که برایشان پرونده تشکیل شده است، ارائه می‌شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران اظهار کرد: البته یک سری کودک تبعه تنها هستند و خانواده‌ای ندارند و در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند. این کودکان اتباعی هستند که متاسفانه طی دو سه سال اخیر به صورت قاچاق وارد کشور شده‌اند و سرپرستی که مدارک شناسایی آن دال بر اثبات نسب فرد با کودک باشد، وجود نداشته و بهزیستی طبق قوانین از تحویل این کودکان جلوگیری می‌کند.

این مسئول افزود: تعدادی از این کودکان هم مدارک هویتی به همراه ندارند و باید حتما یک تصمیم حقوقی در خصوص این کودکان گرفته شود تا به خانواده‌هایشان برگردانده شوند.

کد خبر 468788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =