معاون سیاسی وزیر امور خارجه پس از پایان چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که جمعه ۱۵ آذر در وین برگزار شد، گفت: «در این نشست همه اعضا بر این مساله صحه گذاشتند که آمریکا ریشه تنش‌ها در برجام است.»

عراقچی و گروسی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا سید عباس عراقچی در جمع خبرنگاران افزود: همه اعضا تاکید داشتند که بدون برخورداری ایران از برجام، نمی توان این توافق بین المللی را ادامه داد.

وی همچنین درخصوص اولین ملاقات خود با رافائل گروسی مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی که بلافاصله پس از نشست کمیسیون مشترک برجام انجام شد، این ملاقات را مفید ارزیابی کرد و گفت: برای شروع کار، ملاقات خوبی بود. مدیرکل جدید آژانس تاکید کرد که همکاری های سابق این نهاد بین المللی با ایران باید حفظ شود.

او افزود:‌ خوشبختانه نیت و اراده خوبی را در آقای گروسی شاهد بودم که وظایف خودشان را به عنوان مدیر کل آژانس در یک فضای کاملا حرفه‌ای و به دور از فشارهای سیاسی که معمولا در شورای حکام وجود دارد، انجام خواهد داد و ما از این جهت بسیار خرسند هستیم.

  • ایده‌های مکرون

وی در پاسخ به این سوال که آیا در کمیسیون مشترک برجام تصمیمی گرفته شد گفت: همه اذعان داشتند که اگر ایران نتواند از مزایای برجام بهره مند شود نمی‌توان برای این توافق آینده‌ای را متصور بود. قرار شد گروه کاری مربوط به رفع تحریم‌ها تشکیل جلسه دهند و روی ایده‌های جدید کار کنند. ولی به هر حال موضع ما کاملا روشن بود و در این جلسه هم تکرار کردیم تا زمانی که راه حل هایی برای برخورداری ایران از منافع برجام پیدا نشود، روند کاهش تعهدات ایران ادامه پیدا خواهد کرد.

معاون سیاسی وزیر خارجه تصریح کرد: اینستکس به مراحل پایانی عملیاتی شدن نزدیک شده و ۶ کشور جدید نیز به آن ملحق شده اند. در خصوص اینستکس و اینکه چگونه می تواند در آینده روابط تجاری ایران و اروپا نقش ایفا کند، امروز بحث مفصلی صورت گرفت.

معاون ظریف گفت: در رابطه با پروژه های مربوط به اراک، فردو و پروژه هایی که توسط اعضای برجام باید در ایران اجرا شود، گفتگو شد و مخالفت همه با اعمال تحریم های مجدد آمریکا نسبت به پروژههای هسته ای موجود در برجام وجود داشت و همه تأکید داشتند که سیاست آمریکا، سیاست اشتباه و در جهت بسیار غلطی است.

عراقچی اظهار کرد: فرانسه و شخص مکرون ایده هایی را شروع کرده و دارد دنبال می‌کند، البته آن هم مشکلات و موانع خود را دارد، با این حال همه اعضای شرکت کننده در جلسه امروز از چنین طرح‌هایی حمایت کردند.

  • فضای پرتنش در بحث‌ها

رئیس هیات ایرانی نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام را نشستی عادی عنوان کرد که طبق برجام هر سه ماه یک بار کمیسیون مشترک باید برگزار شود و افزود: نشست امروز بسیار جدی بود. دامنه انتقادات زیادی نسبت به نحوه اجرای برجام توسط طرفین وجود دارد به خصوص انتقاداتی که ایران نسبت به طرف های مقابل به ویژه طرف های اروپایی دارد با توجه به اینکه نتوانستند به تعهدات خودشان بعد از خروج آمریکا از برجام عمل کنند.

عراقچی گفت: بحث ها در یک فضای نسبتا پرتنشی صورت گرفت، با این حال آنچه مسلم بود همه اعضا و کشورهای شرکت کننده در این نشست، بر حفظ توافق تأکید داشتند و همه متفق بودند که باید تلاش ها صورت بگیرد برای اینکه برجام در جای خودش باقی بماند.

معاون ظریف ادامه داد: ما در این جلسه درباره یک سؤال جدی بحث کردیم که کشورهای باقیمانده در برجام باید تصمیم بگیرند که چه کسی وضعیت را به اینجا رسانده و ریشه مشکلات حاضر که باعث شده هم تحریم ها برگردد و هم ایران شروع به کاهش تعهداتش کند، کجاست؟ و اینکه اگر آمریکا ریشه این هاست که واقعا هم هست، باید به صراحت اعلام کنند.

کد خبر 468132

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار