وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌گوید هنوز در دوره اوج و شیوع این بیماری هستیم، اما انتظار داریم این دوره طی ۸ یا ۱۰ روز آینده فروکش کند و به حالت عادی برگردیم.

دکتر سعید نمکی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا دکتر سعید نمکی روز چهارشنبه ۱۳ آذر  بعد از جلسه هیات دولت گفت:  «بیماری آنفلوانزا در سال ۹۴ با ویروس H۱N۱ شیوع بالایی در کشور داشت. این ویروس نوعی از ویروس کشنده و پرمشکل این بیماری نسبت به ویروس های دیگر این بیماری است که امسال بیشتر مشاهده شده است.  در سالهای ۹۵، ۹۶ و ۹۷ نوع ویروس H۳N۲ را بیشتر در کشور داشتیم. این ویروس تهاجم کمتری دارد.»

وزیر بهداشت ادامه داد: «امسال دو هفته زودتر از آنچه مثل هر سال پیش بینی می‌کردیم گرفتار ویروس آنفلوانزا شدیم. البته از بین بیماران تنفسی بیش از چهار نفر که در بیمارستانها بستری شدند و برای تعدادی از این افراد ابتلا به ویروس H۱N۱ نتیجه آزمایش مثبت شد. در مورد مرگ و میر آنفلوانزا نیز سخنگوی معاونت بهداشت و مدیرکل بیماریهای واگیر وزارت بهداشت به صورت هفتگی به مردم آمار را اعلام می‌کند.»

وی گفت: «با رعایت اصول بهداشتی مثل شستن دستها، استفاده از ماسک و پیشگیری از روبوسی در مورد انتقال بیماری نگرانی نداریم. راه اصلی پیشگیری آموزش مردم است که بسیار موثرتر است.»

نمکی افزود: «واکسن را برای افراد پر خطر مثل افراد بالای ۶۵ سال و گروه های پرخطر توصیه می‌کنیم.  این واکسن را در اختیار افراد پر خطر در بیمارستانها قرار می‌دهیم.  در بخش خصوصی هم این واکسن از طریق واردکنندگان در داروخانه‌ها توزیع شده است و پیگیری کردیم که محموله جدید این واکسن هم وارد کشور شود.»

کد خبر 467905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار