معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از تبدیل شهر هخامنشی در این استان به سایت موزه طی بازه سه ساله خبر داد.

شهر هخامنشی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، علی مستوفیان با اشاره به این‌که طی کاوش‌های به عمل آمده از تپه باستانی ریوی در شهرستان مانه و سملقان در استان خراسان شمالی بقایای معماری یک شهر دوران هخامنشی و اشکانی به مساحت ۱۱۰ هکتار به دست آمد، اظهارکرد: تاکنون هفت فصل از کاوش‌ها در این منطقه با همکاری باستان‌شناسان آلمانی صورت گرفته است و در کاوش های انجام شده در سال جاری نیز دوباره موفق به پیدا کردن آثاری از دوره‌های مذکور شدیم.

وی افزود: بر همین اساس به دنبال آن هستیم تا سایت موزه‌ای را به منظور استفاده و بازدید عموم از این منطقه ایجاد کنیم و باید برای ایجاد سایت موزه مذکور اقداماتی همچون ساماندهی فضایی، طراحی محیطی، اصلاح مسیرهای دسترسی، ورودی و خروجی منتهی به سایت و نصب تابلوهای اطلاع‌رسانی در مسیر جاده آسیایی صورت گیرد.

مستوفیان ادامه داد: در همین راستا طرح در دست بررسی و تهیه توسط مشاور است و برای تهیه طرح باید رقم ۳۰ میلیون تومان هزینه شود.

وی اظهارکرد: به دنبال آن هستیم تا با ایجاد این سایت موزه، تپه باستانی ریوی تبدیل به یکی از نقاط عطف گردشگری شرق به غرب کشور شود.

این مقام مسئول در ادامه تصریح کرد: از سوی دیگر این اداره کل به دنبال آن است تا در مسیر جاده آسیایی(از پارک ملی گلستان تا خراسان رضوی) هفت تا ۱۰ سایت موزه ایجاد کند که با این امر کمک زیادی در ماندگاری مسافران به این استان می‌کند.
وی بیان کرد: برای ایجاد این سایت موزه‌ها می‌توان از آثار تاریخی آتشکده اسپاخو، تپه باستانی ریوی، رباط قره بیل، شهر تاریخی بلقیس و ... استفاده کرد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی توضیح داد: البته تعدادی از این آثار تاریخی همانند شهر تاریخی بلقیس در جاده قدیم ابریشم قرار دارند.

وی گفت: اجرایی شدن این امر نیازمند یک بازه پنج ساله است.

کد خبر 467127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار