دادستان مانه و سملقان دستور قلع و قمع درختان کاشته شده بر روی محدوده تاریخی ریوی، از آثار مربوط به دوران هخامنشی در غرب خراسان شمالی، را صادر کرد.

شهر هخامنشی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان‌ شمالی گفت: علی‌رغم اخطارهای ماموران یگان حفاظت میراث فرهنگی، فردی سودجو اقدام به کشت این درختان بر روی آثار تاریخی محوطه ریوی کرده بود که می‌توانست پیامدهای تخریبی و ویرانگری برای این محدوده باستانی داشته باشد.

علی مستوفیان اظهار داشت: با دستور دادستان، این شخص متخلف موظف شد علاوه بر کندن درختان دست کاشت، نسبت به بازگرداندن این منطقه به وضع سابق اقدام کند.

مستوفیان افزود: کشت درخت بر روی بقایای معماری، از فعالیت­های بسیار مخرب است که موجب تخریب و از هم شکافتن ساختار معماری و بقایای استقراری توسط ریشه درختان میشود.

او با اشاره به تصویب و ابلاغ نقشه تعیین عرصه و حریم محوطه تاریخی ریوی و ضوابط حفاظتی آن در سال ۱۳۹۳، هرگونه فعالیت تخریبی در محدوده عرصه این شهر تاریخی از جمله خاک‌برداری کوره­‌های آجرپزی را ممنوع دانست و گفت: متاسفانه این محدوده تاریخی همچنان با دست‌اندازی‌ها و تجاوزات افراد سودجو مواجه است.

مستوفیان افزود: محوطه تاریخی ریوی، بقایای معماری یک شهر دوران هخامنشی و اشکانی با گستره ۱۱۰ هکتار را در خود جای‌ داده است که این امر اهمیت حراست و حفاظت از این شهر تاریخی را به وظیفه ای همگانی برای همه فرهنگدوستان تبدیل کرده است.

محوطه تاریخی ریوی در سال ۱۳۴۶ با شماره ۷۲۰ در فهرست آثار تاریخی ملی به ثبت رسیده و با توجه به کاوش‌های باستان شناسی در آن که به کشف آثار و بقایای استقراری از یک شهر دوران هخامنشی و اشکانی انجامید، مقرر شد تا در آینده این شهر تاریخی با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی، فرمانداری مانه و سملقان و موسسه باستان‌شناسی آلمان، به سایت موزه گردشگری تبدیل شود.

کد خبر 466872

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار