حدود ۱۴ تن انواع گیاهان دارویی مرتعی با ارزش بیش از ۲۰ میلیارد ریال از مراتع شهرستان سبزوار در خراسان رضوی برداشت شد.

گیاه دارویی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سبزوار دوشنبه ۱۱ آذر گفت: گیاهان دارویی خودرو در ۱۶ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی این شهرستان شناسایی شده‌اند که با برداشت آنها بیش از ۲۰ میلیارد ریال نصیب بهره‌برداران شده است.

عباسعلی کیانی فرد افزود: عمده‌ترین محصولات گیاهی در عرصه‌های منابع طبیعی سبزوار شامل گون (کتیرا)، باریجه و آنغوزه است که پس از تهیه طرح برای مدیریت به بهره‌برداران واگذار می‌شود.

وی ادامه داد: محصول کتیرا در مناطق روستایی استاج، باغجر، سلیمانیه، کراب، دلبر و شاره، گیاه دارویی باریجه در منطقه کوهستانی بخش روداب و گیاه آنغوزه در روستاهای قاسمی، سنگرد، بیروت، مهرشانی، چاه سوخته و قاسمی واقع در بخش ششتمد می‌رویند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سبزوار گفت: اولویت ما واگذاری عرصه‌های منابع طبیعی به بهره برداران دامدار است تا در قبال محدودیت چرای دام در فصل برداشت، از این گیاهان با شرایط لازم بهره برداری کنند.

عباسعلی کیانی فرد افزود: در سال جاری به طور میانگین حدود چهار تن کتیرا و ۱۰ تن آنغوزه از این مناطق برداشت و برای فرآوری و صادرات به استان‌های اصفهان و یزد ارسال شد.

با هدف حفظ و احیای پوشش گیاهی در مناطقی که بهره برداری از گیاهان دارویی انجام شده،  حدود ۷۰۰ هکتار با کمک بهره‌برداران بذرکاری و بذرپاشی شد.

شهرستان سبزوار در فاصله ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد ۸۰۰ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی دارد که برای ۷۵۰ هزار هکتار آن سند مالکیت به نام دولت صادر شده است.  

کد خبر 467045

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار