دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۱
۰ نفر

استفاده درست از شمع همیشه به‌آسانی روشن کردن آن نیست. در این مطلب به اشتباه‌های متداولی پرداخته‌شده که هنگام استفاده از شمع انجام می‌دهیم.

شمع - اكسسوري

به گزارش همشهری آنلاین، وقتی شب‌ها بلندتر و سردتر می‌شوند، روشن کردن شمع، اتاق‌هایمان را دنج و گرم‌تر می‌کنند و علاوه بر آن عطر خوبی در فضا پخش می‌شود. استفاده درست از شمع همیشه به‌آسانی روشن کردن آن نیست. ایندیپندنت درباره اشتباه‌های متداولی درباره استفاده از شمع نوشته که در ادامه آمده است.

به گفته استل اُمنز، از موسسه تولید شمع «دیپتیک»، وقتی پای استفاده از شمع به میان می‌آید، مردم اشتباه‌هایی می‌کنند که می‌تواند یا شمع را از بین ببرد یا عمر آن را کوتاه کند. سایت «مِکا» که پای صحبت خانم اُمنز نشسته، از قول او می‌نویسد این چند نکته را باید در استفاده صحیح از شمع رعایت کنید.

۱- از ابتدا حواستان را جمع نمی‌کنید

شمعی که برای نخستین‌بار روشن می‌کنید، باید دست‌کم ۲ تا ۳ ساعت روشن بماند. اُمنز می‌گوید این امر برای اطمینان از این لازم است ‌که تمام سطح شمع یکسان می‌سوزد و میان آن گود نمی‌افتد. سوراخ شدن یا گود افتادن میان شمع شرایطی پیچیده است که عمر شمع را به‌شدت کوتاه می‌کند.

اُمنز می‌گوید گاهی می‌شود این مسئله را حل کرد. به این صورت که دفعه بعد، این شمع را برای مدت بسیار زیادتری روشن نگه دارید تا بقیه شمع با گودی وسط آن همسطح شود.

۲- از فتیله شمع مراقبت نمی‌کنید

اُمنز می‌گوید: وقتی شمعی را روشن می‌کنید، موم آن تبخیر شده و باعث می‌شود شمع پایین برود، اما فتیله شمع با همان سرعت پایین نمی‌رود. باید فتیله شمع را همیشه با کمک قیچی در حدود ۳ میلیمتر نگاه دارید.

اگر شمعتان را بیشتر از ۳ ساعت روشن نگه می‌دارید، باید پیش از روشن کردن دوباره آن، فتیله‌اش را کوتاه کنید. در غیر این صورت شعله آتش، نخ فتیله را می‌سوزاند و باعث می‌شود شمع دود بدهد و محیط اطرافش را سیاه کند.

یکی دیگر از روش‌های مراقبت از شمع این است: هربار که شمع را خاموش می‌کنید، فتیله آن را در مرکز قرار بدهید تا بار دیگر که روشنش می‌کنید، یکسان بسوزد.

اُمنز می‌گوید: وقتی شمع را خاموش کردید، در حالی که موم آن هنوز شل است، از ابزاری مثل یک چوب کبریت استفاده کنید و فتیله را به طور عمودی در مرکز شمع قرار دهید.

هربار که شمع را خاموش می‌کنید فتیله آن را در مرکز قرار بدهید تا بار دیگر که روشنش می‌کنید، یکسان بسوزد

۳- شمع را درست خاموش نمی‌کنید

اولین غریزه هرکس برای خاموش کرن شمع، دمیدن یا به‌اصطلاح خودمانی، فوت‌کردن آن است. اما این روش به چند دلیل اشتباه است:

  • نخست این‌که بوی دود ناشی از فوت‌کردن شمع، تمام زحمتی را که ساعت‌ها برای عطرآگین کردن فضای اتاق کشیده‌اید، به هدر می‌دهد.
  • دیگر آن‌که این کار خطرناکی است، چون ممکن است جرقه‌های آتش را به اطراف پرت کند.

خانم اُمنز می‌گوید بهترین روش برای خاموش کردن شمع یا ابزار قیفی دسته‌دار ویژه خاموش کردن شمع است، یا گذاشتن درِ ظرفی که شمع در آن قرار دارد. اگر هیچ‌یک را ندارید، از یک قاشق استفاده کنید.

۴- از ظرف محتوی شمع دوباره استفاده نمی‌کنید

بسیاری از شمع‌های لوکس در ظروف بسیار زیبا عرضه می‌شوند که حیف است با تمام شدن شمع آنها را دور انداخت و می‌توان ظرف شمع تمام شده را حفظ کرد. خانم اُمنز می‌گوید نخستین کار، زدودن باقی‌مانده شمع از داخل ظرف است.

روش مورد علاقه اُمنز قرار دادن ظرف در فریزر در طول شب است. با این روش، موم داخل ظرف سفت شده و به‌راحتی از آن کنده می‌شود. همچنین می‌توانید در صورتی که در ظرف فلز به کار نرفته باشد، آن را در مایکرویوو بگذارید یا رویش آب داغ بریزید تا موم داخل آن حل شود.

وقتی موم داخل ظرف کنده شد و آن را تمیز کردید، می‌توانید از آن برای هر منظوری مثل نگه داشتن لوازم آرایش یا گلدان استفاده کنید.

کد خبر 466883

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار مهارت‌های زندگی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها