یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
۰ نفر

بیش از ۴۵ درصد از موارد جدید انتقال ویروس اچ. آی. وی در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد از طریق روابط جنسی محافظت‌نشده‌است.

بیماری ایدز

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، کارشناس مسئول گروه بیماری‌های رفتاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز یکشنبه ۱۰ آذر در آستانه روز جهانی ایدز و هفته اطلاع‌رسانی این بیماری گفت: سالانه ۵۰ تا ۶۰ مورد جدید ابتلا به ایدز در مناطق زیرپوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی شناسایی می‌شود.

دکتر علی حسین‌پور افزود: پیش از این موارد انتقال ویروس ایدز در خراسان رضوی بین ۱۰ تا ۱۲ درصد را شامل می‌شد که طی سال‌های اخیر موج ابتلا به این بیماری از طریق تماس جنسی در حال افزایش است و عدم آگاهی و ارتباطات جنسی محافظت نشده در این زمینه موثر است.

وی موارد جدید انتقال ایدز از طریق اعتیاد تزریقی در خراسان رضوی را ۴۰ درصد ذکر کرد و ادامه داد: این موارد با توجه به اقدامات و برنامه‌های پیشگیری و ارائه سرنگ یکبار مصرف نسبت به سال‌های گذشته کاهش قابل توجهی داشته است.

کارشناس مسئول گروه بیماری‌های رفتاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد شناسایی و درمان به موقع را مهم‌ترین راهکار در کنترل و پیشگیری از ویروس اچ. آی. وی عنوان کرد و گفت: این ویروس از طریق رفتارهای جنسی پرخطر، اعتیاد تزریقی غیر ایمن، انتقال از مادر به کودک و انجام خال کوبی در مکان‌های غیر استاندارد قابل انتقال است.

حسین‌پور تعداد مبتلایان به ایدز در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد را ۷۶۹ نفر عنوان کرد و افزود: ۲۵۰ نفر از این تعداد فوت شده و ۲۰۰ نفر تحت درمان قرار دارند و بقیه حضور فعال برای دریافت درمان و برخورداری از مراقبت‌های بهداشتی ندارند.

وی شعار امسال روز جهانی ایدز را "آگاهی، تشخیص و درمان اچ. آی. وی، همه در یک کشتی نشسته‌ایم" بیان کرد و ادامه داد: آموزش و اطلاع رسانی نقش مهمی در شناسایی و پیشگیری از ایدز دارد.

حسین‌پور گفت: در حال حاضر ۱۱۵ مرکز تست سریع ویروس اچ. آی. وی در مشهد و دیگر شهرستان‌های زیرپوشش این دانشگاه در خراسان رضوی دایر است و شهروندان می‌توانند با مراجعه به این مراکز و طی مراحل محرمانه از شرایط خود در این زمینه اطلاع یابند.

یکم دسامبر برابر با دهم آذر ماه روز جهانی ایدز نامگذاری شده است.  

کد خبر 466842

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی