مدیرکل دفتر حقوقی وزارت علوم از ورود سازمان بازرسی کل کشور به موضوع پایان‌نامه‌های تقلبی خبر داد و گفت که این وزارتخانه در حال همکاری با دستگاه قضایی و بررسی حدود ۱۰۰ حافظه رایانه مربوط به موسسات تهیه و فروش پایان‌نامه است.

پایان‌نامه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، حسین آقابابایی مدیرکل دفتر حقوقی وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری درباره شناسایی پایان‌نامه‌های تقلبی، گفت: سازمان بازرسی کل کشور با ورود به موضوع پایان‌نامه‌های تقلبی، گزارش‌های کارشناسی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را دریافت کرده است.

وی درباره فک پلمب برخی از مراکز فروش پایان‌نامه توضیح داد: ۲۵ موسسه تهیه و فروش پایان‌نامه با حکم قضایی پلمب شده بود که در برخی موارد بدون هماهنگی فک پلمب صورت گرفت. هر چند این موسسات ادعای نابودی مدارک را داشتند، اما پرونده‌های آنها همچنان باز است و تصاویری از آنها مبنی بر نگهداری مدارک نیز در اختیار داریم. 

آقابابایی افزود: بعد از پلمب این مراکز، بازجویی‌های اولیه در بازپرسی انجام و برای آنها قرار تامین صادر شد. در برخی موارد حسب تشخیص قانونی و با حضور نماینده وزارت علوم و پلیس، تعدادی از این مراکز فک پلمب شدند.

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت علوم بیان کرد: دستگاه قضایی یک هیات کارشناسی را برای بررسی حافظه رایانه‌های این مراکز به منظور بررسی اطلاعات در نظر گرفته است. همچنین محل تحصیل دانشجویان یا کارشان مشخص و با این مراکز مکاتبه شده است.

به گفته این مقام مسئول در وزارت علوم، نزدیک به ۱۰۰ حافظه رایانه از موسسات تهیه و فروش پایان‌نامه در اختیار داریم و تیم ۳ نفره متشکل از کارشناسان‌ آی‌تی، مستندسازی، کتاب و پایان‌نامه در وزارت علوم در حال بررسی مدارک موجود در آنها هستند.

آقابابایی ادامه داد: این مدارک با نظر کارشناسان برای ادامه فرایندها در اختیار دستگاه‌ قضایی قرار می‌گیرد.

وی به دیگر اقدام این وزارتخانه در برخورد با مراکز تهیه و فروش پایان‌نامه اشاره کرد و گفت: بر اساس درخواست وزارت علوم، سایت‌های این مراکز مسدود شده است. البته درخواست مسدود شدن تلفن‌های این مراکز را هم مطرح کرده‌ایم.

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت علوم به این نکته نیز اشاره کرد که با وجود پلمب این مراکز و پیگیری‌های قضایی، فروشندگان این پایان‌نامه‌ها از مرکزی به مرکز دیگر منتقل می‌شوند و مطمئن نیستیم این رویه را ادامه ندهند. با این حال، پیگیری‌های قضایی وزارت علوم ادامه دارد.

کد خبر 465073

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار