کمیسیون برنامه‌ریزی اقتصادی چین اعلام کرد این کشور با ۱۳۷ کشور و ۳۰ سازمان بین‌المللی ۱۹۷ توافقنامه همکاری در قالب راه ابریشم امضا کرده است.

توافقنامه چين با 137 كشور

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا،  کمیسیون اصلاحات و توسعه چین در تارنمای خود با اشاره به این‌که این توافقنامه ها با کشورهای در حال رشد و توسعه یافته امضا شده است؛ افزود: شماری از کشورهای توسعه یافته در چارچوب این توافقنامه‌ها موافقت کرده اند که به گشودن بازارهای ثالث نیز برای پیشبرد طرح‌های راه ابریشم مبادرت کنند و این بخش دیگری از همکاری‌ها با چین است.

طرح‌های ریلی چین با تایلند،  اندونزی و صربستان و ساخت شهرک‌های صنعتی در خاورمیانه و آفریقا و ایجاد بنادر در کشورهای پاکستان و مصر از دیگر توافقنامه‌های ذی‌ربط راه ابریشم چین است.

آمارها نشان می‌دهد در ۹ ماه سال جاری میلادی میزان تجارت چین با کشورهای حوزه راه ابریشم به ۹۵۰ میلیارد دلار رسیده است سرمایه‌گذاری مستقیم غیرمالی در این کشورها هم افزون بر ۱۰ میلیارد دلار است.

چین توافقنامه‌های سوآپ ارزی با ۲۰ کشور حوزه راه ابریشم امضا کرده و توافقنامه هایی نیز با هفت کشور برای تجارت با یوان پول ملی این کشور امضا کرده‌ست.

تبادلات فنی،  آموزشی،  گردشگری و فرهنگی چین با کشورهای یاد شده نیز در حال افزایش است.

سال ۲۰۱۳ میلادی، شی جینپینگ، رئیس‌جمهور خلق چین در جریان دیدار خود از قزاقستان و اندونزی، به ترتیب پیشنهاد ساخت "کمربند اقتصادی جاده ابریشم" و ساخت "راه ابریشم دریایی در قرین بیست و یکم" را مطرح کرد.

پروژه یک راه یک کمربند با سرمایه‌گذاری بیش از یک هزار میلیارد دلار توسط چین آغاز شد که بیش از ۱۲۳ کشور دنیا و ۲۹ سازمان بین‌المللی قرارداد همکاری با چین به امضا رسانده است.

کد خبر 463754

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =