مقایسه نرخ زلزله در میان کشورهای مختلف جهان حاکی از آن است که در فاصله سال‌های ۱۹۰۰ تا ۲۰۱۶ میلادی، کشورهای چین، اندونزی و ایران به ترتیب با ۱۵۷، ۱۱۳ و ۱۰۶ زلزله ثبت شده، رکورددار بیشترین تعداد زلزله بوده‌اند.

زلزله  میانه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از سازمان نقشه‌برداری کشور، کشورهای ترکیه، ژاپن، پرو، آمریکا و ایتالیا نیز به ترتیب در رتبه‌های بعدی تعداد زلزله ثبت شده قرار دارند.

فرخ توکلی، مشاور رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با مقایسه نرخ زمین‌لرزه در چندین کشور پرخطر دنیا، اظهار کرد: ایستگاه‌های GNSS با قابلیت تعیین موقعیت ماهواره‌ای، قادر هستند جابجایی پوسته حین زلزله را اندازه‌گیری کند. این ایستگاه‌ها ترکیبی از سیستم‌های ماهواره‌ای تعیین موقعیت، GPS و گالیله را در خود جای داده‌اند.

توکلی افزود: اگرچه ایران سومین کشوری است که طی بیست سال گذشته با ۱۰۶ زلزله، بیشترین زمین‌لرزه را تجربه کرده، اما فقط ۱۴۰ ایستگاه GNSS دارد و این در حالی است که چین با ۱۵۷ زلزله ۲۱۶۰ ایستگاه و اندونزی با  ۱۱۳ زلزله ۱۸۷ ایستگاه دارد.

مشاور رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور همچنین یادآور شد که ژاپن با ۶۱ زلزله ثبت‌شده در این دوره زمانی از ۱۳۰۸ ایستگاه GNSS برخوردار است.

به این ترتیب اگر چین و ژاپن را که بیشترین تعداد ایستگاه‌های GNSS را به خود اختصاص داده‌اند؛ مستثنی کنیم می‌توان گفت که ایران از نظر برخورداری از این ایستگاه‌ها در مقایسه با کشور هم‌مرز خود ترکیه و یا اندونزی که زلزله‌های بیشتری را تجربه می‌کند؛ تفاوت چندانی ندارد.

کد خبر 463509
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha