استاندار گیلان گفت: ۳۶۰ واحد راکد و نیمه راکد گیلان در سال‌جاری به چرخه تولید بازگشت.

چرخه تولید

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، ارسلان زارع در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نمایندگان استان، مدیران عامل بانک‌ها و مدیران دستگاه‌های اجرایی در سالن غدیر استانداری برگزار شد ضمن تبریک میلاد پیامبر اسلام (ص) و امام صادق (ع) اظهار کرد: در شرایط پیچیده اقتصادی جامعه و در پی تحولات بین المللی، دشمنی‌های استکبار جهانی و تشدید تحریم‌های غیر اخلاقی، غیرقانونی و ظالمانه علیه ملت بزرگ ایران و نظام جمهوری اسلامی؛ محدودیت‌ها و مشکلاتی در بخش‌های مختلف مخصوصا اقتصادی ایجاد شده است.

وی با اشاره به راهبرد اقتصادی کشور با تدبیر رهبر معظم انقلاب تحت عنوان اقتصاد مقاومتی که مورد تأکید رییس جمهوری و دولت تدبیر و امید نیز است، افزود: با ایستادگی و مقاومت ملت و تلاش و همکاری بخش خصوصی و حمایت دولت انشاالله همانند گام اول انقلاب از این مرحله سخت و دشوار نیز گذر خواهیم کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه در استان با همکاری مردم، نمایندگان مجلس شورای، حمایت های دستگاه های اجرایی، سازمان های مردم نهاد و همت بخش خصوصی کوشش های فراوانی شده افزود: نرخ بیکاری کشور در سال ۹۷ که ۱۲ درصد بود، در استان گیلان ۱۱.۴ درصد ثبت شده که با تلاش های صورت گرفته و نتیجه بخش در شش ماه اول سال‌جاری این رقم در استان به ۹.۶ درصد رسید که کاهشی معنادار است.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه عمده بیکاران استان جوانان و تحصیل‌کردگان هستند گفت: با وجود محدودیت ها و مشکلاتی که بود حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی در ردیف های مختلف در قالب سرمایه ثابت و سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی پرداخت شده که باعث تثیت اشتغال واحدهای صنعتی و تولیدی و ایجاد شغل های جدید شده است.

وی با اشاره به بازگشت بیش از ۳۶۰ واحد راکد و نیمه راکد در سال‌جاری به چرخه تولید خاطرنشان کرد: با ابتکار جانشین ستاد اقتصاد مقاومتی کشور در استان گیلان، برای ۱۹۶ واحد نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد و اشتغالزا، برای دریافت ۸۵۲ میلیارد تومان تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند.

وی با بیان اینکه برای اشتغال روستایی در استان تسهیلات به میزان ۵۲۸ میلیارد تومان اعلام که ۳۳۲ میلیارد تومان آن ابلاغ شده اظهار کرد: انتظار داریم با دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی باقیمانده سهم استان و همچنین ۵۰۰ میلیارد تومان برای اتمام طرح های قبلی که پرونده در کارگروه اشتغال به بانک ها معرفی شدند، اختصاص پیدا کند.

نمایند عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه بعضی از استان‌ها نتوانستند همه سهم تخصیصی را جذب کنند عنوان کرد: باتوجه به مستعد بودن استان و در مجموع حدود ۹۰۰ میلیارد تومان پرونده آماده صورت در کارگروه داریم و انتظار داریم سهم قابل توجهی برای فعالیت و بهره‌برداری و اشتغال استان گیلان اختصاص پیدا کند.

استاندار گیلان با اشاره به واحدهای تحت تملک شستا مانند چوکا و چوب اسالم در گیلان که از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند اظهار کرد: تزریق سرمایه و همچنین حل مشکل بدهی معوق آن واحدها برای جلوگیری از تنش‌های احتمالی که فرصتی خوبی برای استقلال این واحدهاست، اهمیتی دوچندان دارد.

وی با بیان اینکه در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری در استان گیلان سه طرح مشخص زراعت چوب، نوغانداری و تولید ماهی در استخرهای کوچک شناسایی و در ستاد اقتصاد مقاومتی هم تصویب شده، گفت: در صورت حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با پرداخت تسهیلات کم بهره در قالب شرکت های تعاونی یا اشخاص آمادگی برای ایجاد شش هزار فرصت شغلی برای طرح های فوق قابل ارائه است.

زارع به درخواست نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی اشاره و خاطرنشان کرد: تمامی مدیران دستگاه‌های اجرایی و مدیران عامل بانک‌ها می‌بایست پیوسته پیگیری‌های لازم را برای حل مشکلات واحدهای تولید و صنعتی انجام دهند تا استان بتواند سهم بیشتری را اخذ کند و میزان نرخ بیکاری کاهش یابد.

کد خبر 463456

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =