قانونگذاران شیلی به دنبال درخواست معترضانی که خواستار اصلاح اساسی الگوی اجتماعی و اقتصادی این کشور بودند، با برگزاری همه‌پرسی در آوریل سال آینده برای تغییر قانون اساسی دوران پینوشه موافقت کردند.

شيلي

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، در این همه‌پرسی رای‌دهندگان به تایید یا رد تنظیم یک قانون اساسی تازه و فعالیت قانونگذاران فعلی در کمیسیون تنظیم پیش‌نویس این سند رای خواهند داد.

"توافق صلح و (تنظیم) قانون اساسی جدید"، به گزارش رویترز، پس از نیمه شب و به دنبال مذاکرات شدید بر سر "تعهد به برقراری مجدد صلح و نظم عمومی در شیلی" به امضا رسید.

اعتراضات یک ماهه در شیلی علاوه هرج و مرج منجر به کشته شدن ۲۰ تن و وارد آمدن خسارات شدیدی شده و سباستین پینیه‌را، رئیس‌جمهور این کشور را بر آن داشت که خواستار ورود سربازان به خیابان‌ها شود.

همچنین بهای واحد پول شیلی طی روزهای اخیر مجددا کاهش یافت.

منتقدان قانون اساسی فعلی شیلی را که در دوران حکومت آگوستو پینوشه، دیکتاتور سابق شیلی نوشته و تایید شده، فاقد مشروعیت می‌دانند.

جزییات این قانون اساسی تازه از سوی مجمعی که ترکیب آن در همه‌پسی آوریل تعیین می‌شود، تنظیم خواهد شد. رای‌گیری دیگری نیز قرار است در اکتبر ۲۰۲۰ برگزار شود که به رای‌دهندگان اجازه می‌دهد انتخاب کنند که در نهایت چه کسی در این مجمع قانون اساسی حضور خواهد یافت.

طبق توافق امضا شده، همه شیلیایی‌هایی که در سن قانونی رای‌دهی قرار دارند، ملزم به شرکت در رای‌گیری نهایی درباره پیش‌نویس قانون اساسی تازه خواهند بود.

کد خبر 463381

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha