جنین آنیه‌س چاوز، رئیس سنای بولیوی و از رهبران مخالفان رئیس جمهوری مستعفی این کشور، ریاست جمهوری موقت بولیوی را بر عهده گرفت.

جنين آنيه‌س بوليوي

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس بامداد چهارشنبه ۲۲ آبان خبر داد که آنیه‌س در جلسه روز سه‌شنبه سنای بولیوی و در غیاب اعضای حزب «حرکت برای سوسیالیزم» بر کرسی ریاست این نهاد قانونگذاری نشست و  اعلام کرد که ریاست‌جمهوری موقت این کشور را برعهده می‌گیرد.

به‌دنبال تشدید بحران سیاسی در بولیوی، سازمان کشورهای قاره آمریکا از دولت لاپاز خواست تا نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ مهر ماه (۲۰ اکتبر) را ملغی اعلام کند و به برگزاری انتخابات مجدد تن دهد.

یکشنبه ۱۹ آبان ماه (۱۰ نوامبر) با پیوستن ارتش بولیوی به مردم، اوو مورالس، رئیس جمهور پیشین این کشور مجبور به استعفا شد و در نطقی تلویزیونی اظهار داشت: استعفای خود را تقدیم می‌کنیم تا برادران و خواهران کارمند دولت هدف حملات و تهدیدات قرار نگیرند.

قانونگذاران بولیویایی پیشتر اعلام کرده بودند که با توجه به عدم حضور نمایندگان حزب حرکت برای سوسیالیسم، سنای این کشور حدنصاب لازم برای بررسی استعفای مورالس را ندارد. اما در جلسه روز سه‌شنبه سنای بولیوی، باوجود این‌که نمایندگان حزب مورالس غایب بودند، جنین آنیه‌س چاوز که دومین نائب‌رئیس این مجلس بود، ریاست جلسه را به عهده گرفته و اعلام ریاست‌جمهوری کرد.

مورالس دوشنبه پس از دریافت پناهندگی از مکزیک، بولیوی را ترک کرد.

کد خبر 462976

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار