برنامه توسعه محله‌محور، تمرینی برای مشارکت دادن شهروندان در اداره شهر و انجام پروژه‌های محلی است که به گفته یک مقام مسئول در شهرداری تهران، سبب می‌شود آنها از نحوه هزینه‌کرد عوارضی که پرداخت می‌کنند آگاه شوند.

نقشه تهران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شهرنوشت، شهرداری تهران به زودی قرار است برنامه‌ای با عنوان توسعه محله‌محور را در تهران اجرا کند. طرحی که اگرچه در سال‌های پیش مطالعاتی روی آن انجام شده بود اما حالا قرار است با کار کارشناسی بیشتر اجرایی شود. بخشی از این طرح درباره استفاده از ظرفیت‌های مالی هر محله برای انجام پروژه‌های دارای اولویت همان محله است. اما آیا عوارض‌ محلی می‌تواند تامین‌کننده مالی خوبی برای پروژه‌ها در هر محله باشد؟

سعید خضرساخته‌گر، رئیس اداره برنامه‌ریزی راهبردی معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران با بیان اینکه عوارض نوسازی، کسبی و بهای خدمات پسماند چه مسکونی چه غیرمسکونی آنقدر عدد بزرگی از منابع شهرداری را دربرنمی‌گیرد که بخواهیم فقط از طریق آنها محلات را اداره کنیم، گفت: اگر این عوارض به صورت ۱۰۰ درصد هم وصول شود، کمتر از ۱۵ درصد منابع را پوشش می‌دهد. یعنی اینطور نیست که بگوییم چون از مردم عوارض می‌گیریم بهترین خدمات را هم می‌توانیم به آنها ارایه کنیم، چراکه این عوارض عدد زیادی نیست.

او به دریافت عوارض محلی در شهرهای بزرگ جهان اشاره کرد که به گفته او بین ۵۰ تا ۷۰ درصد منابع شهرداری‌هایشان از طریق مالیات بر عوارض و دیگر دارایی‌ها و مابقی ۳۰ درصد هم از طریق کمک‌های دولت، فروش اموال و سایر خرده کدهای درآمدی تامین می‌شود، اما در ایران مالیات‌ها در اختیار دولت مرکزی است.

به گفته خضرساخته‌گر، در ایران کمتر از ۴۰ درصد درآمدهای شهرداری‌ها از طریق فعالیت‌های اقتصادی شهروندان تامین می‌شود.

رئیس اداره برنامه‌ریزی راهبردی معاونت برنامه‌ریزی، یکی از اهداف برنامه توسعه محلات را تغییر این موازنه و برقراری توافقی برد- برد میان شهروندان و شهرداری عنوان کرد و گفت: این برنامه قرار است سهمی که مردم خودشان برای اداره شهر پرداخت می‌کنند را سهم برنده کند. آن هم در مقابل سهمی که شهرسازان بزرگ این شهر از درآمدهای شهرداری دارند.

او ادامه داد: درآمد حاصل از شهرسازی در سه، چهار منطقه اول تهران پوشش داده می‌شود و در همان جا تامین می‌شود، در نتیجه یکسری سازنده‌های قدرتمند به عنوان ذی‌نفعان بزرگ تعیین‌کننده بخشی از سیاست‌گذاری شهرداری و خط مشی شهرداری هستند. طبیعی است که شهرداری مطالبات آنها را به صورت منطقی دنبال کند چراکه بخش زیادی از درآمد شهرداری را تامین می‌کنند.

خضرساخته‌گر افزود: ما می‌خواهیم کفه ترازو به سود مردم تغییر کند، یعنی مردم پول اداره شهر را بدهند و بابت آن خدمات و پروژه‌هایی که در اولویت است انجام شود. در این برنامه مشارکت‌پذیری هم باید برای مردم وجود داشته باشد؛ البته مردم هنوز در زمینه مشارکت کردن، نیاز به آموزش دارند.

او معتقد است برنامه توسعه محلات می‌تواند با مشارکت دادن مردم چه در تامین مالی اولویت‌هایشان و چه در اجرا و چه در نظارت بعدش یک کلاس آموزشی برای مردم باشد که ببینند اگر مشارکت مالی داشته باشند می‌توانند از شهرداری مطالبه‌گری کنند.

رئیس اداره برنامه‌ریزی راهبردی معاونت برنامه‌ریزی شهرداری تهران با بیان اینکه سازوکاری برای دریافت عوارض محلی در برنامه توسعه محلات طراحی کردیم، گفت: شهر تهران حدود ۴ هزار میلیارد تومان به شهرداری بابت عوارض چهارگانه بدهی دارد و اینکه هر محله چه میزان بدهی در این بخش دارد، مشخص شده است. در هر محله‌ای بر اساس نیازها و اولویت‌هایی که نظرسنجی‌ها مشخص کرده‌اند، قرار است از طریق تسهیل‌گرها رایزنی انجام شود تا با شهروندان به یک نتیجه مشترک برسند.

خضرساخته‌گر در توضیح جزییات این رایزنی‌ها هم گفت: باید به شهروندان توضیح داد که اگر می‌خواهید پروژه‌ای در محله شما اجرا شود، باید بخشی از منابع مالی را از طریق بدهی که به شهرداری دارید تامین کنید و بخش دیگر را هم شهرداری تامین می‌کند و اینجاست یک پروژه مشترک شکل می‌گیرد.

او در نهایت انجام این پروسه و مشارکت شهروندان را سبب آگاهی آنها از هزینه‌کرد عوارضی دانست که به شهرداری پرداخت می‌کنند.

کد خبر 462635

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان