کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری در کابل و سایر استان ها خبر داد.

افغانستان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد، با وجود مخالفت تیم‌های مهم انتخاباتی با روند بازشماری آرای انتخابات ریاست‌جمهوری، ‌ این روند از یکشنبه در کابل و از امروز(دوشنبه) نیز در سایر استان ها شروع شد.

طبق اعلام این کمیسیون، آرای ۸ هزار و ۴۹۴ صندوق از مجموع ۲۶ هزار صندوق شمارش خواهد شد.

در همین حال، "گلبدین غبار"، خبرنگار طلوع، که شاهد بازشماری آرا در کمیسیون انتخابات در کابل بود، گفت، ناظران برخی تیم های انتخاباتی در روند بازشماری حضور نداشتند.

تیم‌های انتخاباتی که بازشماری آرا را تحریم کردند، می‌ ‌ویند، کمیسیون مستقل انتخابات در اقدامی خلاف قانون، آرای بیش از ۲ هزار صندوق که در آنجا از دستگاه بایومتریک استفاده نشده بود را نیز مشمول این روند کرده است. این تیم ها همچنین نگران سرنوشت بیش از ۳۰۰ هزار رایی هستند که به گفته آنها فاقد اعتبار است.

تیم های انتخاباتی "عبدالله عبدالله"، "گلبدین حکمتیار"، "رحمت الله نبیل" و نیز شورای نامزدهای انتخابات ریاست‌ جمهوری، بازشماری آرا را تحریم کردند.

عبدالله عبدالله خواستار توقف روند بازشماری آرا از سوی کمیسیون انتخابات شد و گفت، ۲۴۰۰ صندوقی که در آن از دستگاه بایومتریک استفاده نشد، در طول یک ماه تا ۴۵ روز گذشته در اختیار همان کسانی بود که تقلب گسترده را سازمان‌دهی کردند و در داخل این صندوق‌ ها هر چیزی می‌تواند پیدا شود.

"شهاب حکیمی"، نامزد انتخابات ریاست‌ جمهوری و عضو شورای نامزدها نیز گفت، ‌ موضع ما، همان موضع سابق است. ما از همان اول می خواستیم انتخابات را تحریم کنیم. بنابراین، ‌ از نظر ما، نتایج‌ آن نیز قابل تحریم است.

طبق بند دوم ماده ۱۹ قانون بازنگری شده انتخابات، در صورت اختلاف نظر، تنها آرای شعبی که در آنها از دستگاه‌ های بایومتریک استفاده نشده بود باید بازشماری شوند.

به نظر می‌ رسد تنها تیم انتخاباتی "اشرف غنی" تصمیم کمیسیون انتخابات را پذیرفته‌است.

"نجیب دانش"، سخنگوی این تیم انتخاباتی گفت، تصمیم کمیسیون برای  بازشماری آرا  مورد تایید ماست.

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، ۶ مهر برگزار شد و قرار است نتیجه آن با دو بار تعویق، ۲۳ آبان اعلام شود.

کد خبر 462581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار