شرکت آلمانی «درملوک» که دستگاه‌های ثبت بیومتریک در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را فراهم کرده، اکنون وظیفه تفکیک آراء معتبر و نامعتبر را برعهده دارد که این موضوع سبب نگرانی افغان‌ها شده‌است.

افغانستان

به گزارش همشری‌آنلاین به نقل از ایرنا،  کمیسیون انتخابات افغانستان دو هفته پیش اعلام کرده بود که شناسایی آراء استفاده شده‌ تکراری، پیش از وقت و بعد از وقت تعیین شده و افراد زیر سن قانونی توسط شرکت درملوک آغاز شده است و به‌زودی نتیجه آن را به کمیسیون خواهد فرستاد.

در کنفرانس‌های بعدی کمیسیون انتخابات میزان آراء معتبر که توسط شرکت درملوک اعلام شد، یک میلیون ۸۲۹ هزارو ۱۰۷ رای اعلام شد و همچنین این شرکت از قرنطینه‌کردن ۱۳۷ هزار رای دیگر نیز خبر داده بود.

با توجه به نقش درملوک، در نهایت اعلام میزان رای معتبر و نامعتبر در اختیار این شرکت است و کمیسیون انتخابات هم باید بر اساس بررسی‌های این شرکت آلمانی نتیجه انتخابات را اعلام کند.

اکنون مردم افغانستان نسبت به نقش درملوک در اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نگرانی‌ها و سوال‌هایی را مطرح کرده‌اند که آیا درملوک در این انتخابات به جای «جان کری»، وزیر وقت وزارت خارجه آمریکا که در انتخابات ۲۰۱۴ نقش ایفا کرد؛ نقش بازی خواهد کرد؟

جان کری پس از بحران انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در سال ۲۰۱۴ که نامزدهای پیشتاز ادعای تقلب علیه یکدیگر را مطرح کرده بودند، به عنوان میانجی وارد شد و دولت وحدت ملی بین «عبدالله عبدالله» و «محمداشرف غنی» را تشکیل داد.

مجلس سنای افغانستان در حال حاضر ضمن ابراز نگرانی از تاخیر در نحوه اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و نقش درملوک در روند شمارش آراء، تاکید دارند که نباید تجربه انتخابات ۲۰۱۴ تکرار شود.

«غیرت بهیر»، یکی از اعضای مجلس سنای افغانستان با انتقاد از نقش شرکت درملوک در روند شمارش آراء و ضعف مدیریتی کمیسیون انتخابات می گوید: در سال ۲۰۱۴ جان ‌کری نتیجه انتخابات را اعلام کرد، اکنون وضعیت بیانگر آن است که این ‌بار شرکت درملوک نتایج انتخابات را اعلام خواهد کرد.

«کامل بیک حسینی»، عضو دیگر مجلس سنای افغانستان در نشست عمومی این هفته گفت: وضعیت انتخابات مردم را نگران و کمیسیون انتخابات قوانین را نقض کرده و در داخل کمیسیون، کمیسیون دیگری را به نام درملوک ایجاد کرده که به نظر تصمیم‌گیرنده آنها هستند.

حسینی افزود: سفیر آمریکا در کابل هر روز به کمیسیون انتخابات رفته و برنامه‌های این کمیسیون را تعیین می‌کند، اما مردم افغانستان با هرگونه دخالت در کمیسیون مخالف اند و امیدوارند که کمیسیون هرچه عاجل نتیجه انتخابات را اعلام کند.

نهاد ناظر به نام «بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان» که در کابل به «فیفا» شهرت دارد، از شرکت درملوک خواسته است که سرنوشت ۱۳۷ هزار آرای قرنطینه شده را روشن سازد.

«یوسف رشید»، رئیس فیفا به رسانه‌های محلی افغانستان گفته است که شرکت درملوک درباره ارائه معلومات برخورد فنی نکرده است.

وی با بیان اینکه شرکت درملوک آراء را به صورت مرحله‌ای در اختیار کمیسیون قرار داده است؛ گفت: این شرکت درباره ۱۳۷ هزار آراء قرنطینه شده بیومتریک نیز توضحی نداده است.

رشید افزود: شرکت درملوک یک بار اعلام می‌کند که ۱۳۷ هزار رای بیومتریک قرنطینه شده است اما باز هم  آن را شمارش می ‌کند، اینکه اسباب رفع قرنطینه چه بوده هنوز برای نهادهای ناظر و ستادهای انتخاباتی روشن نیست.

رشید از درملوک خواست که آنها باید به صورت روشن اعلام کند که دلیل آراء قرنطینه شده چه بوده و دوباره به کدام دلیل از قرنطینه خارج شده است.

او گفت: اگر شرکت درملوک درباره سرنوشت ۱۳۷ هزار رای بیومتریک شده در قرنطینه، توضیح کامل ندهد، روند انتخابات زیر سوال قرار خواهد گرفت.

کمیسیون  انتخابات افغانستان در آخرین نشست مطبوعاتی در روز دوشنبه گذشته میزان آراء معتبر را که توسط شرکت درملوک اعلام شده، یک میلیون ۸۴۳ هزارو ۱۰۷ رای اعلام کرده است.

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان ششم مهر ماه برگزار شد که نخست کمیسیون انتخابات میزان آراء را دو میلیون ۷۰۰ هزار اعلام کرداما با تسویه آراء اکنون این رقم به یک میلیون ۸۴۳ هزار رسیده است.

قرار بود که نتیجه اولیه انتخابات ۲۷ مهرماه اعلام شود اما کمیسیون عنوان کرد به دلیل کندی کار انتقال به دستگاه مرکزی اعلام نتیجه به ۲۳ آبان موکول شد.

کد خبر 461961

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار