۵۰ فرصت سرمایه‌گذاری با ظرفیت اشتغال ۵۸۰۰ نفر و با مشارکت بنیادهای توسعه‌ای و ظرفیت‌های بومی در استان سمنان تعریف شده‌ است.

کشاورزی

همشهر آنلاین - مریم سرخوش‌: در این طرح‌ها که، به گفته مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان، در بخش‌های معدن، گردشگری، کشاورزی و زیرساختی اجرا خواهد شد، اولویت مشارکت با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی خواهد بود، اما در صورت نبود چنین ظرفیتی، تدابیری برای تکمیل و بهره‌برداری از آنها اندیشیده شده است.  

امیر خلیلی‌خواه می‌گوید: ۲۴ طرح معدنی، ۸ طرح گردشگری، ۱۳طرح کشاورزی و ۵ طرح زیرساختی مطالعه‌شده در سرفصل این فرصت‌های سرمایه‌گذاری تعریف شده که ارزش اعتباری آنها ۶۵۰۰ میلیارد ریال و با پیش‌بینی ایجاد ۵۸۰۰ فرصت شغلی است.  

وی درباره پراکندگی اجرای این طرح‌ها در شهرستان‌های مختلف استان می‌افزاید: نحوه انتخاب و اجرای این طرح‌ها با هماهنگی فرمانداران هر شهرستان و با توجه به ظرفیت هر منطقه صورت می‌گیرد و از شرق تا غرب سمنان را شامل می‌شود. خلیلی‌خواه ادامه می‌دهد: با توجه به ظرفیت‌های موجود در مناطق مختلف، ممکن است برخی طرح‌ها به صورت ویژه در یک شهرستان و برخی دیگر به صورت کلی در چند شهرستان اجرا شود. به‌عنوان مثال، پروژه تولید کاغذ کربنات کلسیم فقط در شاهرود، میامی، سمنان و گرمسار اجرا می‌شود.  

وی اظهار می‌کند: هدف‌گذاری اجرای پروژه‌ها با مشارکت بخش خصوصی است، اما اگر چنین ظرفیتی ایجاد نشود، اجرای طرح‌ها منتقی نخواهند شد. با توجه به این‌که تامین منابع مالی و دستیابی به تکنولوژی برای ما حائز اهمیت است، در این زمینه از ظرفیت نهادهای توسعه‌ای موجود در کشور بهره‌ خواهیم برد. به عنوان مثال ایمیدرو که متولی حوزه معدن در کشور است، این ظرفیت را دارد که برخی پروژه‌های معدنی استان را به سرانجام برساند. خلیلی‌خواه می‌افزاید: بر اساس قانون، این نهاد می‌تواند برای اجرای یک پروژه، زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های لازم را فراهم و پس از بهره‌برداری، برای واگذاری آن به بخش خصوصی اقدام کند.  

این مسئول درباره اختصاص بخش زیادی از این طرح‌ها به حوزه صنعت و معدن عنوان می‌کند:‌ سمنان ۶۰۰ واحد معدنی دارد که ۵۰۰ معدن آن فعالند و به همین دلیل ۲۴ فرصت سرمایه‌گذاری به این حوزه‌ها اختصاص داده شده است. در این زمینه واحد کربنات سدیم در استان فعال است و قرار است طرح‌های تکمیلی در این زمینه اجرا شود. همچنین طرح تولید کاغذ از کربنات هم طی دو- سه سال آینده در سمنان به بهره‌برداری می‌رسد.  

خلیلی‌خواه به اجرای ۸ طرح گردشگری اشاره می‌کند و می‌گوید: با توجه به ۶۰۰ کیلومتر آزادراه حرم تا حرم- از ورودی استان تهران و با عبور از سمنان و ورود به خراسان - و همچنین وجود بخشی از این آزادراه از استان قم به گرمسار و سمنان، در بخش گردشگری و مجموعه‌های گردشگری، طرح‌های خوبی در نظر گرفته شده است.

وی می‌افزاید: سالانه حدود ۲۰ میلیون گردشگر از این مسیر در حال ترددند که ظرفیت قابل توجهی به ‌شمار می‌رود. چشم‌انداز این فرصت‌های سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه‌های گردشگری، تبدیل سمنان از معبر گردشگری به مقصد گردشگری در چند سال آینده خواهد بود. در این زمینه چند مجموعه گردشگری از جمله گرداب در سمنان، شهمیرزاد، شمال شاهرود، شمال دامغان و همچنین اکوکمپ‌ها احیا و ساخته می‌شود.  

خلیلی‌خواه به برند بودن محصولات کشاورزی استان سمنان با وجود عدم گستردگی آنها در مقایسه با سایر استان‌ها هم اشاره می‌کند و می‌گوید: در غرب استان و در شهرستان ایوانکی محصول خربزه این منطقه معروف است. انار درجزین هم از محصولات خوب کشاورزی سمنان به‌شمار می‌رود. شهرستان شاهرود هم با انگورش شناخته می‌شود.

وی می‌افزاید: در کشاورزی هم ۱۳ فرصت سرمایه‌گذاری تعریف شده‌است که با توجه به رویکرد تمرکز بر کشت گلخانه‌ای، کشاورزی نوین، استفاده از آب‌های زیرسطحی و تغییر نوع آبیاری در مسیر کاهش مصرف، در آینده‌ای نزدیک شاهد تحول در این حوزه خواهیم بود.  خلیلی‌خواه درباره اجرای ۵ طرح زیرساختی نیز می‌گوید: سمنان به دلیل برخورداری از شمار زیاد زمین‌های بدون معارض و آفتاب بیش از ۳۰۰ روز در سال، ظرفیت‌های قابل توجهی در استحصال انرژی‌های نو و ساخت نیروگاه‌های خورشیدی دارد. همچنین این استان رتبه دوم زیرساخت‌های مخابراتی را به خود اختصاص داده و بر این اساس پروژه‌های هوشمندسازی در حوزه‌های مختلف تعریف شده است.  

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان درباره پیش‌بینی استقبال سرمایه‌گذاران خارجی از مشارکت در این طرح‌ها اظهارمی‌کند: سرمایه‌گذارانی از کشورهای ترکیه، ژاپن، چین، پاکستان و لوکزامبورگ در استان فعالند. با توجه به در نظر گرفتن روش‌های بازاریابی، برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی و همایش‌ها و همچنین با مشارکت همه نهادها و سازمان‌های استان، تلاش بیشتری برای واگذاری این طرح‌ها به سرمایه‌گذاران صورت می‌گیرد.

کد خبر 462539

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار