کاهش آمار ازدواج با یک شیب منفی ادامه دارد به طوری که طبق آمار نرخ ازدواج در سال گذشته نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ حدود ۹ درصد کاهش داشته است.

جوان جمعيت

به گزارش همشهری آنلاین، روند کاهش ازدواج از اواخر دهه هشتاد شروع شد و تا به امروز ادامه دارد. کاهش ازدواج تبعات متعدد جمعیتی و اجتماعی به همراه دارد. با کاهش ازدواج نرخ باروری کم می‌شود و این موضوع در تداوم حیات اجتماعی و اقتصادی یک جامعه تاثیرات جدی خواهد گذاشت.
رئیس گروه تحلیل آمارهای حیاتی ثبت احوال گفت: نرخ ازدواج در سال گذشته نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ حدود ۹ درصد کاهش داشته است.

 علیرضا ساجدی رئیس گروه تحلیل آمارهای حیاتی ثبت احوال با اعلام کاهش ۹ درصدی ازدواج بین ساله‌های ۹۶ تا ۹۷ گفت: در سال گذشته حدود ۵۵۰ هزار و ۵۶۵ مورد ازدواج در کشور رخ داده که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ حدود ۹ درصد کاهش داشته است.

رئیس گروه تحلیل آمارهای حیاتی ثبت احوال، آمار و ارقام برنامه ملی کنترل و کاهش طلاق که خبرش را مهر منعکس کرده با اشاره به شاخص میانگین سن ازدواج، افزود: در حال حاضر موضوع افزایش سن ازدواج و به تاخیر افتادن ازدواج زنان باعث شده است سطح جانشینی باروری در کشور کاهش پیدا کند.

وی گفت: سال گذشته میانگین سن زنان در اولین ازدواج عدد ۲۳ را نشان می‌داد، در حالی که اوایل دهه ۶۰ عدد ۱۸ سال را نشان می‌داد.

علیرضا ساجدی افزود: در سال ۹۷ بیشترین ازدواج در زنان در بازه سنی ۱۹ تا ۲۵ سال رخ داده و در همین سال بیشترین ازدواج مردان نیز در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال بوده است.

وی خاطر نشان کرد: ترکیب دختر ۱۸ ساله و پسر ۲۴ ساله بیشترین ازدواج‌های سال ۹۷ را در اختیار داشته است.

کد خبر 461993

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار