مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: پرندگان و جانوران زنده‌گیری شده حیات وحش این استان معمولا به مقصد کشورهای حوزه خلیج فارس قاچاق می‌شوند.

پرنده

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، امیر عبدوس مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: کشورهای حوزه خلیج فارس علاقه زیادی به ورزش قوچ‌بازی دارند به همین دلیل سودجویان با زنده‌گیری حیوانات اقدام به قاچاق می‌کنند.

وی یادآور شد: محیط زیست استان سمنان در نیمه نخست سال ۹۸ در نظارت‌های انجام داده در زمینه خرید و فروش زنده جانوران حیات وحش، ۲۰ قطعه مرغ مینا، حیواناتی مانند قوچ و بهله که تاکسیدرمی شدند را کشف کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست بیان کرد: نیمه نخست امسال، هفت بهله پرنده شکاری و چهار رأس پستاندار که توسط شکارچیان متخلف زنده‌گیری شده بود کشف و به طبیعت بازگردانده شد و همچنین با هوشیاری یگان حفاظت این اداره کل، ۴۷ مورد تخلف شروع به شکار در استان کشف جرم شد.

وی ادامه داد: سازمان محیط زیست به شدت با سودجویان و تهدیدکنندگان حیات وحش برخورد می‌کند و به تازگی با به‌روزرسانی قوانین و افزایش سقف جریمه، تخلف‌ها روند کاهشی دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان تصریح کرد: جریمه شکار قوچ وحشی ۱۰۰ میلیون ریال تعیین شده که این جریمه بیش از سه برابر ارزش گوشت شکار است و همین عامل نقشی مهم در کاهش تخلف‌ها داشته است.

۱۶ درصد از مناطق حفاظت شده کشور در استان سمنان وجود دارد و حدود ۳۰ درصد از انواع گونه‌های گیاهی و جانوری کشور از جمله گونه‌های خاصی مانند یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی، زاغ بور و گورخر ایرانی در این استان زیست می‌کنند.

پارک ملی کویر گرمسار و پارک توران یا خارتوران ۲ ذخیره‌گاه حفاظت شده حیات وحش مهم دنیا در استان سمنان است و همچنین استان سمنان منطقه‌های حفاظت شده در محدوده جنگل ابر و پرور و پنج منطقه شکار ممنوع دارد.

مناطق حفاظت شده در استان سمنان ۲.۳ میلیون هکتار است و در مجموع بین ۱۵ تا ۲۰ هزار هکتار عرصه‌های طبیعی تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان است که نیاز به حفاظت دارد. 

کد خبر 461770

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار