همشهری آنلاین: جشن ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی ۲۱ و ۲۲ آبان‌ به‌طور همزمان در ۵ استان کشور که این پهنه‌ ارزشمند را در خود دارند، برگزار می‌شود.

هیرکانی

میراث آریا نوشت: مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی در این زمینه گفت: ۲۵ هزار هکتار از عرصه جنگل‌های هیرکانی در خراسان شمالی قرار دارد و جشن ثبت جهانی این جنگل‌ها با هماهنگی چند دستگاه اجرایی این استان برگزار می‌شود.

حبیب یزدان‌پناه با بیان این که در چهل‌وسومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو، جنگل‌های هیرکانی ایران جهانی شد‏ گفت: رونمایی از لوح ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی، تنظیم بیانیه حفاظت از این جنگل‌ها، برگزاری کارگاه‌های آموزشی در خصوص آشنایی با ویژگی‌های جنگل‌های هیرکانی توسط تشکل‌های مردم‌نهاد، تهیه مستند از جنگل‌های هیرکانی و دعوت از متخصصان برای آگاهی‌سازی و حفاظت عمومی از جمله برنامه‌های این جشن است.

او افزود: برگزاری تور رسانه‌ای عکاسی و تورهای تخصصی و آموزشی توسط انجمن تورگردانان از دیگر برنامه‌های جانبی این جشن است.

جنگل‌های هیرکانی که تیرماه امسال در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد، از بقایای جنگل‌های دوران سوم زمین‌شناسی (ژوراسیک یا همان عصر دایناسورها) است که به لحاظ پایداری و قدمت اهمیت زیادی دارد. حدود ۲ میلیون هکتار از این جنگل‌ها در ایران و در ۵ استان گیلان،‏ گرگان، مازندران، خراسان شمالی و سمنان قرار دارد و ثبت جهانی این اثر ارزشمند در فهرست میراث جهانی، اقدامی مناسب برای حفظ زیست‌بوم و گردشگری طبیعی ایران به شمار می‌رود.

جنگل‌های هیرکانی نوار سبزی به طول ۸۵۰ کیلومتر است که از جلگه گرگان تا قسمتی از کشور آذربایجان کشیده شده و نام آن از نام قدیم گرگان که در گذشته «هیرکان» خوانده می‌شد، گرفته شده است. منطقه‌ای جنگلی در کرانه جنوبی دریای خزر و شمال رشته‌کوه‌های البرز که تنوع زیستی، گونه های بومی، نادر و منحصر به فرد گیاهی و جانوری و زیبایی حیرت‌انگیز طبیعی‌اش چشم هر بیننده ای را خیره می‌کند.

از جنگل‌های هیرکانی با نام فسیل زنده یا موزه طبیعی یاد می‌شود. زیرا بسیاری از گونه‌های گیاهی موجود در این جنگل‌ها امروز به صورت فسیل در اروپا یافت می‌شوند. در جنگل‌های معتدل و آمیخته هیرکانی به دلیل حاصلخیزی خاک، تغییرات دما و بارندگی‌های متعدد گونه‌های گیاهی زیادی وجود دارد. بیش از ۸۰ گونه درختی پهن‌برگ، ۴ گونه سوزنی برگ و ۵۰ گونه درختچه‌ای تاکنون در آن شناسایی شده است.

از مهم‌ترین گونه‌های گیاهی در جنگل‌های هیرکانی بین درختان می‌توان به راش، ممرز، بلوط، توسکا، انجیلی، افرا، نمدار، بارانک، نارون، زبان گنجشک، انجیر، لرگ و سرخدار و بین گونه‌های درختچه‌ای به آلوچه وحشی، انار، شمشاد، ولیک، ازگیل، جل، خاس، گالش انگور، سیاه تنگرس طبی و خردمندی اشاره کرد.

گونه‌های جانوری این منطقه شامل پلنگ، گراز، خرس، گرگ، مارال، روباه شغال، سمور، سیاه‌گوش، خرگوش، موش جنگلی، راسو، قوچ، سنجاب، شوکا، کل و بز است و پرندگان آن هم توکا، دارکوب، سار، سینه‌سرخ، سسک، چرخ ریسک، قرقاول، سهره، بلدرچین، قوش، دال (کرکس)، کبک، اردک نوک‌پهن و اردک اره، کبوتر جنگلی، عقاب و جغد هستند.

کد خبر 460523

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار گردشگری و ميراث فرهنگی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha