همشهری آنلاین: هالک بانک ترکیه به کیفرخواست طرح‌شده در دادگاه‌های آمریکا به اتهام نقض تحریم‌های این کشور علیه ایران واکنش نشان داد.

هالک بانک ترکیه

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری تایم ترک در روز چهارشنبه، هالک بانک ترکیه در بیانیه‌ای که در پاسخ به اتهامات دادستان‌های آمریکایی منتشر شد، اظهار داشت:

«اتهامات مطرح‌شده در دادگاه فدرال منهتن نیویورک علیه ما، تکرار همان اتهاماتی است که چند سال پیش علیه مهمت هاکان آتیلا در آمریکا مطرح شد. کیفرخواست مذکور حاوی هیچ گونه اطلاعات و مدارک جدید نبوده و تنها تکرار اتهامات مرتبط با هاکان آتیلا می‌باشد و علیرغم ارائه نتایج بررسی‌ها و شواهدمان به وزارت دادگستری آمریکا، این کیفرخواست تهیه شده است.

در روند تحقیقات مستقلمان، بیش از ۶ میلیون سند، ۸ میلیون پیام سوئیفت و ۱۴۰ هزار پرونده بررسی شد. طی یک سال گذشته با ۳۰ وکیل استخدام‌شده ثابت کردیم که هالک بانک، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض نکرده، روش‌های غیرشفاف در امور بانکی به کار نبرده و وارد هیچ گونه تقلب و توطئه‌ای نشده است».

دادستان‌های آمریکایی دیروز هالک بانک ترکیه را به کلاهبرداری، پولشویی و نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران متهم کرده و خواستار پاسخگویی این بانک در دادگاهی آمریکایی شدند.

دادستان‌های آمریکایی کیفرخواست خود را روز سه‌شنبه به دادگاه فدرال منهتن در نیویورک ارائه کردند.

دادستان‌ها در کیفرخواست خود مدعی شدند که هالک بانک از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ به اجرای طرحی کمک کرد که اجازه می‌داد ایران عایدات حاصل از فروش نفت و گاز در بازارهای جهانی را با استفاده از شبکه‌ای از شرکت‌ها خرج کند.

جفری برمن» دادستان منطقه جنوب نیویورک در بیانیه‌ای اعلام کرد که هالک بانک اینک باید در یک دادگاه آمریکایی درباره این عملکرد خود پاسخ بدهد.

این اتهامات مشابه همان اتهاماتی است که به «مهمت هاکان آتیلا» یکی از مدیران سابق هالک بانک وارد شده و سال گذشته بر مبنای آن محاکمه و به حبس محکوم شد.

آتیلا معاون هالک بانک ترکیه که به اتهام معاونت در دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران در مارس ۲۰۱۷ در آمریکا بازداشت شده بود، اواخر تیرماه امسال بعد از ۲۸ ماه از زندان آزاد شد.

دادگاه رسیدگی به اتهامات هاکان آتیلا اواخر سال گذشته میلادی در ایالت نیویورک برگزار شده و رضا ضراب تاجر ایرانی‌تبار ترکیه‌ای به عنوان شاهد دادگاه وی حاضر شد.

ضراب در جلسه دادگاه، با پذیرش هفت اتهام از جمله پولشویی، تقلب بانکی و پرداخت رشوه، مدعی شد که معامله او با ایران مورد تایید رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و نخست وزیر وقت ترکیه بوده است.

در آن جلسه دادگاه هاکان آتیلا اتهاماتش را رد و ضراب با پذیرفتن اتهاماتش با دادستان‌های آمریکایی همکاری کرد.

کد خبر 459248

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار