همشهری‌آنلاین: کتاب «ویراستاری در مطبوعات» برای انتقال مهارت‌های ویراستاری در نشریات از سوی نشر علم و ورزش منتشر شد.

كتاب ويراستاري در مطبوعات 833

به گزارش خبرنگار مهر، در تحریریه‌های حرفه‌ای مطبوعاتی (به ویژه رسانه‌های مکتوب چاپی) هنگامی که خبرنگاران و سایر نویسندگان متنی را تهیه می‌کنند آن را به دست بخشی می رسانند که برای ویراستاری و تصحیح خطاها به ویژه خطاهای نگارشی آن را آماده کنند و به مراحل بعدی انتشار برسانند.

ویراستاران افرادی هستند که باید مهارت تصحیح متن را از ابعاد مختلف دستوری، نگارشی و ویرایشی کسب کرده باشند. اما با گذشت زمان و پیش رفتن به سمت روزنامه‌نگاری آنلاین و از سوی دیگر بالارفتن هزینه تهیه یک نشریه اغلب واحد ویراستاری در نشریات مهجور مانده است و در بهترین حالت نرم‌افزارهای ویرایشی متن عهده‌دار این وظیفه مهم شده‌اند.

نرم افزارهای ویرایشی هرچند دارای فوایدی هستند و سرعت کار تهیه متن را بالا می برند، اما تاکنون نرم افزار جامعی که بتواند یک متن را از همه لحاظ ویرایش کند یا به بازار عرضه نشده است و یا نرم افزارهای حرفه ای گران تمام می شود و در عمل امکان دسترسی آن برای همه مهیا نیست و از سویی تصحیح متن توسط نیروی انسانی دارای دقت های خاصی است و یکی از آنها درک بهتر ویراستار از مضمونی است که نویسنده قصد گفتن آن را دارد به عبارتی گاهی ویراستار خود با قلم نویسنده آشناست و این به بهبود کیفیت ویرایش می افزاید در حالی که نرم افزار چنین ویژگی را ندارد.

با همین اهمیت کتاب «ویراستاری در مطبوعات» تألیف حسین محبی که به تازگی منتشر شده است می کوشد تا به افرادی که قصد دارند توسط نیروی انسانی متن روزنامه نگاران را ویرایش کنند مهارت های لازم را منتقل کند و به منظور تربیت ویراستار مطبوعاتی تهیه و تدوین شده است.

این کتاب شش فصل به رشته تحریر درآمده که عناوین فصل ها به این ترتیب است:

۱. ویراستاری در مطبوعات

۲. انواع ویرایش

۳. قواعد نگارشی و...

۴. کاربرد علائم

۵. املای صحیح کلمات پرکاربرد

۶. غلطهای مشهور املایی

یادآور می شود کتاب ویراستاری در مطبوعات توسط انتشارات علم و ورزش با تیراژ ۵۰۰ نسخه و قیمت ۴۰ هزارتومان منتشر شده است.

کد خبر 459145

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

دیدگاه خوانندگان