استقبال نکردن گندم‌کاران آذربایجان شرقی از طرح خرید تضمینی موجب شد مسئولان با ارائه پیشنهادهای تازه کشاورزان را به فروش محصولات ترغیب کنند.

افزایش تولید گندم در

به گزارش همشهری، گندم مورد نیاز کشاورزان قرار بود روزهای ابتدایی مهر تامین شود اما قیمت ۱۷۰۰ تومانی تعیین‌شده برای خرید هر کیلوگرم گندم کشاورزان را از فروش گندم‌های خود به مراکز دولتی منصرف کرد. حالا مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۸ در گفت‌وگو با همشهری از خرید گندم به نرخ توافقی بر اساس شرایط و کیفیت محصول، آن هم به صورت نقدی خبر می‌دهد تا کشاورزان را به فروش محصولشان ترغیب کند.

این نوع خرید تضمینی گندم تا ۲۸ مهرماه ادامه خواهد داشت تا هم پیش‌بینی مسئولان در مورد میزان خرید تضمینی تحقق پیدا کند هم دست دلالان که این روزها در گندمزارها جولان می‌دهند، از این محصول استراتژیک کوتاه شود. میزان خرید گندم در سال جاری در استان ۴۰۰ هزار تن پیش‌بینی شده بود اما تاکنون ۲۲۵ هزار تن گندم از کشاورزان خریده شده و گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که ۲۰ تا ۲۵ درصد گندم تولیدی در استان در دست کشاورزان مانده باشد. مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۸ در توضیحاتی کامل‌تر در این مورد به همشهری می‌گوید: طبق توافقی که در زمینه تامین گندم مورد نیاز کارخانه‌های آرد و بیسکویت‌سازی و دیگر صنایع آرد استان صورت گرفته است، خرید توافقی گندم انجام می‌شود و بر این اساس، گندم مورد نیاز این کارخانه‌ها و صنایع بالاتر از قیمت تضمینی ۱۷۰۰ تومان خریداری می‌شود.

«اسفندیار ابوالحسن‌زاده» ادامه می‌دهد: این قیمت بر اساس نرخ بازار و کیفیت گندم تعیین می‌شود و در حال حاضر، قیمت گندم در بازار بین ۱۷۵۰ تا ۱۸۵۰ تومان است که کشاورزان می‌توانند به کارخانه‌داران بفروشند و این خرید و فروش باید در سامانه‌های مربوطه سازمان غله ثبت شود تا بتوان پیگیری‌های لازم را انجام داد.  ابوالحسن‌زاده همچنین در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به تمدید زمان خرید تضمینی گندم کشاورزان تا ۲۸ مهر می‌گوید: گندمکاران می‌توانند محصول تولیدی خود را در قبال دریافت وجه نقد به نرخی بالاتر از قیمت مصوب دولتی به صورت توافقی بفروشند.  وی می‌افزاید: علاوه بر ۸ مرکز که برای خرید توافقی گندم فعال شده سیلوهای دولتی نیز در شهرهای تبریز، اهر، هشترود و میانه آماده خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان هستند.

ابوالحسن‌زاده با بیان این‌که تاکنون حدود ۱۸ هزار تن گندم به قیمت توافقی از تولیدکنندگان استان خریداری شده است، عنوان می‌کند: با توجه به قیمت پایین خرید تضمینی گندم و رغبت کم گندمکاران به عرضه محصول خود به مراکز خرید دولتی، پیش‌بینی می‌شود ۲۰ تا ۲۵ درصد گندم تولیدی در استان در دست کشاورزان مانده باشد.  به گفته ابوالحسن‌زاده، همه مطالبات گندمکاران استان تا کنون پرداخت شده است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان شرقی اعلام قیمت پایین برای خرید گندم، تاخیر در پرداخت وجوه گندم خریداری شده، بالا بودن قیمت نهاده‌های کشاورزی و فروش غیرمستقیم به برخی واحدهای آردسازی را از دلایل عمده کاهش خرید تضمینی گندم در سال جاری برمی‌شمرد. این مسئول می‌گوید: برای سال آینده نیز نرخ خرید تضمینی گندم ۲۲ هزار ریال مصوب شده که به نظر می‌رسد این رقم هم پایین است.  امسال هر کیلوگرم گندم به نرخ ۱۷ هزار ریال از کشاورزان استان در ۸۰ مرکز دولتی خریداری شد.

کد خبر 458760

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha