همشهری آنلاین: مقام‌های ژاپنی از بیش از یک میلیون شهروند این کشور خواسته‌اند به‌دلیل سیل و طوفان قدرتمندی که از روز شنبه به وقت محلی این کشور را در برگرفته است، خانه‌های خود را تخلیه کنند. این طوفان به‌عنوان قدرتمندترین طوفان در ۶۰ سال اخیر در ژاپن توصیف می‌شود.

توفان در ژاپن

به گزارش یورونیوز، طبق گزارش رویترز با شروع این طوفان تاکنون یک نفر بر اثر آن کشته شده و چهار نفر دیگر زخمی شدند.

تعدادی از شهرداری‌های ژاپن دستورهایی را برای تخلیه مناطقی که مخصوصا در معرض خطر هستند، صادر کردند. بخشی از شهروندان توکیو پایتخت ژاپن نیز دستور تخلیه دریافت کرده است.

طوفان «هاگی‌بیس» که به معنای «سرعت» در زبان فیلیپینی تاگالوگ است، روز شنبه عصر به جزیره اصلی هونشو در ژاپن رسید. ماه گذشته نیز یکی از قوی‌ترین طوفان‌ها در سال‌های اخیر به حدود ۳۰ هزار خانه خسارت زد و باعث خاموشی گسترده شد.

به دلیل مسائل ایمنی، فروشگاه‌ها، کارخانه‌ها و مترو در برخی از شهرهای ژاپن تعطیل شده‌اند و شرکت هواپیمایی نیپون ایرویز نیز از لغو تمامی پروازهای داخلی خود از فرودگاه‌های هانِدا و ناریتا توکیو خبر داد.

ژاپن ایرلاینز هم بیشتر پروازهای داخلی خود را از صبح روز شنبه به حال تعلیق درآورده است. از سوی دیگر در دنیای ورزش، مسابقه جایزه بزرگ فرمول یک ژاپن در روز شنبه لغو شده است و ژاپن که میزبان مسابقات جهانی راگبی است، به خاطر این طوفان دو مسابقه روز شنبه را به حالت تعلیق آورده است.

در مناطق شرق و غرب ژاپن در امتداد اقیانوس آرام در روزهای شنبه و یکشنبه، باران های سیل آسا پیش بینی شده است و خطر جاری شدن سیلاب و رانش زمین نیز وجود دارد.

طوفان «ایدا» در سال ۱۹۵۸ در ژاپن باعث مرگ بیش از هزار نفر شد.

کد خبر 458557

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =