همشهری آنلاین: دانشگاه علم و صنعت ایران و سازمان منطقه آزاد تجاری و اقتصادی کیش، در خصوص طراحی، استقرار و توسعه نهادها و شرکت‌های دانش‌بنیان در برج فناوری کیش، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

دانش بنيان 833

به گزارش ایسنا، این تفاهم‌نامه با عنایت به برنامه چهارم توسعه دانشگاه علم و صنعت و در راستای تحقق شعار نقش‌آفرینی موثر دانشگاه علم و صنعت ایران در حوزه کارآفرینی دانش بنیان، بین دانشگاه و سازمان منطقه آزاد کیش و پس از شناسایی و ارزیابی مسیرهای هم‌افزایی دوجانبه با محور طراحی، استقرار و توسعه نهادها و شرکت‌های دانش‌بنیان در برج فناوری کیش، توسط دکتر ذاکری (رییس دانشگاه) و دکتر غلامحسین مظفری (مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش) به امضا رسید.

«تاسیس اولین مدرسه کسب و کار نوپای دانش بنیان در سطح خاورمیانه»، «استقرار صندوق خطرپذیر علم و صنعت ایران»، «توسعه زیست بوم کارآفرینی دانش بنیان علم و صنعت ایران در کیش» و «طراحی، استقرار و ارتقای شبکه‌ای از شتاب دهنده‌های ملی و بین‌المللی با هدف خلق، توسعه، انتقال و تبادل فناوری‌های مورد نیاز کشور» را می‌توان از جمله اهداف کلیدی مورد تفاهم طرفین برشمرد.

دکتر ذاکری، رییس دانشگاه علم و صنعت در جلسه امضای این تفاهم‌نامه ضمن اشاره به توجه به ماموریت و رسالت تعریف شده در برنامه چهارم توسعه راهبردی دانشگاه، بر نگاه بلندمدت به خلق و توسعه فناوری‌های مورد نیاز کشور با هدف ایجاد ارزش‌های علمی، فناوری و نوآوری تاکید و تصریح کرد: دانشگاه علم و صنعت ایران در تلاش است با هم‌افزایی با دیگر سازمان‌های دولتی و خصوصی برای تحقق و شکوفایی اقتصاد دانش‌بنیان در جمهوری اسلامی ایران به نحو شایسته ای ایفای نقش کند.

وی با تاکید بر اهمیت موضوعاتی همچون ساختار، سرمایه فکری (منابع انسانی)، راهبرد و نظام حاکم بر دانشگاه‌های نسل سوم (دانشگاه کارآفرین)، چشم‌انداز حضور دانشگاه علم و صنعت ایران در جزیره کیش در افق ۱۴۰۸ را در قالب یک زیست بوم با عنوان «زیست بوم کارآفرینی دانش بنیان علم و صنعت ایران در کیش»، تشریح و بر توسعه فناوری‌های مورد نیاز در سرزمین اصلی از طریق منطقه آزاد کیش تاکید کرد.

ذاکری، خلق، توسعه و تبادل فناوری‌های ۵G، انرژی‌های پاک، خودروهای بدون سرنشین (هوشمند)، شهر هوشمند و حمل و نقل هوشمند را از جمله فناوری‌های مورد نیاز کشور در افق ۱۰ ساله پیش رو دانست.

بر اساس اعلام دانشگاه علم و صنعت، علاوه بر این، برقراری یک کریدور نوآوری و فناوری بین افراد، گروه‌ها و سازمان‌های رسمی و غیررسمی وابسته به دانشگاه با هدف استقرار کسب و کارهای نوپای دانش بنیان علم و صنعت و استقرار مدرسه کسب و کار نوپای دانش بنیان - به عنوان یک زیرساخت حمایتی از نهادهای کارآفرینی در برج نوآوری و فناوری کیش - از جمله موارد مورد تاکید طرفین برای تسهیل و توازن رابطه بین تحصیل و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی بود.

بنا بر گفته دکتر مظفری، مدیر عامل سازمان منطقه آزاد تجاری و اقتصادی کیش، در حال حاضر ۴۰ شرکت دانش بنیان در مرکز نوآوری کیش استقرار دارند.

کد خبر 458516

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =