همشهری آنلاین: بر اساس مطالعات انجام شده بیش از ۵۰ درصد سالمندان کشور انواع سوءرفتارهای روانی و فیزیکی را در خانه تجربه کرده‌اند. همچنین ۳۶ درصد آنها از افسردگی رنج می‌برند.

سالمند پير

دکتر یدالله فتحی ممتاز، عضو هیات علمی دانشکده علوم بهزیستی و توانمندی کشور، در یک نشست خبری به مناسبت هفته سالمند که در محل دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد، افزود: متاسفانه سالمندان در بسیاری از خانه ها مورد سوءرفتار قرار می گیرند که تاسف بار است.

وی با بیان اینکه حدود ۷۵ درصد سالمندان درآمد مالی ندارند، اظهار داشت: لازم است در کشور ما نیز دولتمردان مانند سایر جوامع برای تامین مالی همه افراد در دوره سالمندی برنامه ریزی کنند تا این افراد بتوانند در این دوران مستمری همگانی بگیرند.

فتحی ممتاز ادامه داد: اجرای طرح مستمری همگانی در دوره سالمندی که در دوران شهید رجایی آغاز شده بود، متاسفانه ادامه نیافت و این مساله باعث می شود هرگونه پیش آمدی برای افراد در دوره سالمندی به وجود آید.

وی با بیان اینکه سالمندان قهرمانان زندگی هستند، تصریح کرد: نباید از واژه سونامی سالمندی استفاده کرد زیرا آنان توانسته اند بر مشکلات زندگی، حوادث، بیماری ها و غیره غلبه کنند و استفاده از این واژه بار منفی دارد.

این روانپزشک تاکید کرد: اکنون امید به زندگی در کشور به حدود ۷۷ سال رسیده است و این نشان می دهد جمعیت سالمند افزایش می یابد و ما باید به جای استفاده از واژه سونامی برای ارایه خدمت به سالمندان برنامه ریزی کنیم.

به گفته فتحی ممتاز در سال ۲۰۵۰ جمعیت سالمندی در کشور به ۳۲.۱ درصد می رسد که ما باید در حوزه مسکن، مراقبت و تامین نیاز مالی سالمندان برنامه ریزی کنیم.

وی خاطر نشان کرد: لازم است خانه های سالمندان در خور شأن و کرامت آنان باشد و مراکز نگهداری به صورت شبانه روزی و روزانه ایجاد شوند. همچنین سیاستگذاران باید به این فکر باشند که بیمه های مراقبتی برای دوره سالمندی تا سال ۲۰۵۰ برقرار شود.

فتحی ممتاز گفت: لازم است نیروهای باانگیزه و علاقه مند موثر و سازنده را نیز تربیت کنیم تا بتوانند در حیطه های اجتماعی و درمانی سالمندان تاثیرگذار باشند.

وی با اشاره به اینکه ۲ هزار و ۳۱ نفر متخصص سالمند برای کشور نیاز داریم، افزود: این درحالی است که اکنون رشته تخصص سالمندی در دانشگاه های علوم پزشکی به حالت تعلیق درآمده است و این مساله موجب کمبود متخصص سالمند در آینده می شود.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: کرامت سالمندان نباید گفتاری باشد باید با برنامه ریزی ها و سیاستگذاری ها نگرش به سالمند و مراقبت از آنها در جامعه نهادینه شود.

وی با اشاره به اینکه سالمندی دوران خوبی است، گفت: ما باید مانند کشورهای دیگر برای خانواده هایی که از سالمند مراقبت می کنند، پاداشی در نظر بگیریم تا مراقبت از سالمند باعث نشوند حس ناتوانی و ترحم نسبت به سالمند ایجاد شود.

فتحی ممتاز در مورد سند مالی سالمندان اظهار داشت: این سند تا زمانی که برنامه عملیاتی و پشتوانه اجرایی نداشته باشد، بی فایده است.

  • ۳۶ درصد سالمندان مشکوک به افسردگی هستند

مهشید فروغان مدیر گروه آموزش سالمندی دانشگاه بهزیستی و توان بخشی نیز در این نشست گفت: بر اساس یک مطالعه در ۶ استان کشور روی جمعیت سالمندی مشخص شد ۳۶ درصد سالمندان مشکوک به سالمندی هستند که این رقم بالاتر از میانگین جهانی ( ۱۰ تا ۱۵ درصد) است.

وی با اشاره به اینکه آموزش نیروی سالمندان در سطح کارشناسی ارشد و دکترا باید تقویت شود، افزود: تاکنون ۳۰ نفر دکترای آموزش سالمند از این دانشگاه تربیت شده اند که می توانند در سطوح سیاست گذاری و برنامه ریزی در سطح کشور تاثیرگذار باشند.

فروغان ادامه داد: متاسفانه هنوز وزارت بهداشت جایگاه خاصی را برای کارشناسان ارشد سلامت سالمندی تعریف نکرده است در حالی که این افراد می توانند در آسایشگاه ها، سرای محلات و غیره برای مراقبت از سالمند بسیار موثر باشند.

وی خاطر نشان کرد: برنامه ریزان باید به نیازهای دوره سالمندی توجه کنند و از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی تهدید در دوره سالمندی را تبدیل به فرصت کنند.

به گفته فروغان، تقسیم فرصت ها بر مبنای شایستگی ها است و ممکن است سالمندان دچار محدودیت های حرکتی رفت وآمد و غیره باشند اما باید با نظارت مستمر بسترهای مشارکت اجتماعی سالمندان را در جامعه فراهم کنیم.

وی در مورد رشته مشاوره به سالمندان که قرار بود در دانشگاه ها تدریس شود، گفت: این رشته متاسفانه مورد پذیرش قرار نگرفت و سند ملی سالمندان هنوز در آغاز راه است و اتفاق خاصی در این مورد رخ نداده است.

کد خبر 457257

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =