همشهری آنلاین: ناسا تلسکوپ جدیدی را با کمک یک بالن به بالاترین نقطه جو زمین پرتاب کرده تا سیارات مشابه زمین را مورد بررسی قرار دهد.

بالن حامل تلسكوپ ناسا

به گزارش ایسنا به نقل از تک‌کرانچ، ناسا تلسکوپی را به بالاترین نقطه جو زمین پرتاب کرده که می‌تواند با استفاده از فناوری خاصی که نور ستارگان را جذب می‌کند، سیارات مشابه زمین را از ارتفاع حدود ۳۸۱۰۰ متر مورد بررسی قرار دهد. این تلسکوپ که ساخت دانشگاه ماساچوست در لوول (UMass Lowell) است، با استفاده از یک بالن هلیومی به اندازه زمین فوتبال، از روستای فورت سامنر در نیو مکزیکو به فضا پرتاب شد.

بالن باید آنقدر بزرگ ساخته می‌شد که بتواند این تلسکوپ را که وزن آن حدود ۶۸۰ کیلوگرم، طول آن ۴.۲ متر و پهنای آن حدود ۰.۹ متر است، با خود حمل کند. این تلسکوپ موسوم به پیکچر- سی (PICTURE-C)، یک ابزار قابل استفاده مجدد است که می‌تواند چندین ساعت در بالاترین نقطه جو باقی بماند و سپس با کمک چتر نجات روی زمین فرود بیاید.

ناسا این پروژه را با ۵.۶ میلیون دلار سرمایه آغاز کرده و امیدوار است که تلسکوپ تا سال آینده با تصاویر بسیاری به زمین بازگردد و به پژوهشگران در بررسی‌های خود کمک کند. از آنجا که این تلسکوپ، روش جدیدی را برای بررسی فضا ارائه می‌دهد، ممکن است این پروژه، به کشف اجرام دیگری در فضا و در سیارات مشابه زمین منجر شود.

کد خبر 457214

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =