نفیسه زمانی‌نژاد-‌ اصفهان- خبرنگار: بازار لوازم‌التحریر اصفهان در آستانه آغاز سال تحصیلی، انگار وضعیتی متفاوت با سال‌های گذشته دارد، به ‌طوری‌که هنوز رونق چندانی در این بازار مشاهده نمی‌شود. کاملاً واضح است چنین وضعیتی در این بخش و دیگر بازارهای مرتبط با دانش‌آموزان در این برهه از سال، معنایی جز افزایش قیمت‌ها و کاهش توان مالی خانواده‌ها ندارد.

بی‌مهری بازار در آستانه مهر
 • رکود در بازار نوشت افزار اصفهان
 • مغازه‌های لوازم‌التحریر اصفهان به دلیل افزایش ۳۰۰ درصدی نرخ‌ها،  امسال شلوغ نیستند

 • مردم لوازم‌التحریر ایرانی بخرند

افزایش نرخ لوازم‌التحریر در آستانه مهرماه از موضوعاتی است که امسال در مقایسه با سال‌های گذشته با توجه به نوسانات قیمت دلار با آن مواجه هستیم، تا آنجا که فروشندگان لوازم‌التحریر معتقدند از پارسال تاکنون، نوشت‌افزار تا ۱۰۰ درصد در بازار افزایش قیمت دارد، به‌خصوص که پای کاغذ هم در میان بوده است. کاغذ طی یک سال و نیم گذشته افزایش قیمت بسیار زیادی داشته و همین یک ‌قلم جنس، کل بازار لوازم‌التحریر را دچار نوسان قیمت کرده است. البته این شرایط در حالی مشاهده می‌شود که همواره مسئولان ستاد تنظیم بازار و تعزیرات از مبارزه با گران‌فروشی، مقابله با احتکار و تنظیم بازار خبر می‌دهند.

 گفتنی است که گرانی لوازم‌التحریر یک‌ طرف ماجراست و عرضه اجناس خوش‌رنگ و لعاب وارداتی که باعث کسادی فروش داخلی‌ها شده‌اند، طرف دیگر است، در صورتی ‌که با توجه به شعار حمایت از کالای ایرانی، عرضه چنین کالاهایی چندان با این شعار همخوانی ندارد. «اکبر چیت‌ساز» رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر، با اشاره به تأثیر نوسانات ارز بر گرانی لوازم‌التحریر می‌گوید: قیمت اجناس لوازم‌التحریر نسبت به دیگر کالاها افزایش داشته است، هرچند هم‌اکنون واحدهای صنفی ما از سود کمتری نسبت به گذشته برخوردار می‌شوند، چون با توجه به اوضاع اقتصادی مردم، فروشنده سعی در دریافت سود کمتری دارد، با آن‌که در زمانی گفته می‌شد بر اساس فاکتور ۱۵درصد سود دریافت کنید.

وی درباره افزایش نرخ دفاتر مشق می‌گوید: نرخ دفتر ۴۰ برگ ایرانی ۵۰۰ تومانی به ۳ هزار تومان رسیده است و قطعاً بالا رفتن قیمت کاغذ نیمایی نمی‌تواند علت این میزان رشد قیمت دفاتر باشد. بنابراین تولیدکننده باید پاسخگو باشد که چرا این افزایش قیمت ایجاد شده است و این مورد ارتباطی به مغازه‌دار و شخص فروشنده ندارد. این مسئول با تأکید بر استفاده از کالاهای داخلی تصریح می‌کند: به مردم توصیه می‌شود لوازم‌التحریر ایرانی بخرند و از تخفیف ۱۰ درصدی که به فروشندگان ابلاغ شده است بهره‌مند شوند.  به گفته این فعال، این موضوع می‌بایست فرهنگ‌سازی شود و چنین امری بر عهده معلمان است تا دانش‌آموزان توسط مربیان خود تشویق به استفاده از کالای ایرانی شوند. البته مردم با توجه به اوضاع اقتصادی موجود و اطمینان یافتن از کیفیت مناسب اجناس داخلی، به خرید کالاهای ایرانی تولیدشده در حوزه لوازم‌التحریر روی آورده‌اند.

 • گلایه از فروش کتاب در مدارس

چیت‌ساز در بخشی از صحبت‌های خود می‌گوید: مدارس اصفهان در سال‌های اخیر به فروش لوازم‌التحریر در مدارس اقدام می‌کنند که این امر موجب کاهش فروش و مشکلات اقتصادی صنف لوازم‌التحریرفروشان اصفهان شده است. این مدارس اقلام مذکور را از فروشندگان اصفهانی تهیه نمی‌کنند، بلکه آنها را از عمده‌فروشان بازار لوازم‌التحریر تهران خریداری می‌کنند.  

وی از آموزش و پرورش می‌خواهد که به فروش کتب کمک آموزشی و لوازم‌التحریر در مدارس رسیدگی کنند و می‌گوید: هرچند وزیر آموزش و پرورش پیش از این فروش کتب کمک آموزشی توسط مدارس را غیرقانونی و قدغن اعلام کرده بود و صنف کتاب و لوازم‌التحریرفروشان هم در صدد دریافت مجوز فروش کتب دوره دبستان از طریق صنف خود بودند، ولی آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید توزیع و فروش کتب مقاطع تحصیلی دوره دوم متوسطه یعنی دهم، یازدهم و دوازدهم را نیز از صنف ما گرفت. این اقدامات از سوی چنین نهادی ظلم در حق فروشندگان لوازم‌التحریر و کتاب‌فروشان است.  

 • گرانی چند برابری کالاها 

جدا از لزوم فرهنگ‌سازی برای خرید اجناس ایرانی، آنچه اینجا قابل ‌بحث است گرانی لوازم‌التحریر اعم از خارجی و ایرانی است. واقعیت آن است که در این سال‌های اخیر بروز برخی آشفتگی‌ها و التهابات در بازار و نوسان قیمت، روزهای پرتنشی برای والدین در زمینه تهیه مایحتاج دانش‌آموزان پدید آورده است. گرانی در این بخش در حدی است که فروشنده‌های لوازم‌التحریر در مقایسه وضعیت این بازار با سال گذشته می‌گویند اجناس ۲، ۳ برابر گران شده و همین موضوع سبب شده تا بسیاری از خانواده‌ها خیلی کمتر از سال‌های گذشته خرید کنند.

به گفته «مهران زارع» که از فعالان این بازار است، در شرایط فعلی که طبق روال سال‌های گذشته می‌بایست با روزهای پررونق این بازار مواجه باشیم، با خریدهای هیجانی مواجه نیستیم، چراکه اکثر مردم به‌ واسطه قدرت خرید پایین کمتر خرید می‌کنند و کسی به دنبال خرید بیشتر از نیاز خود نیست. به عبارتی، اوج رونق کسب‌ و کار فروشندگان در همین هفته‌های پایانی تابستان است، ولی به دلیل افزایش نرخ‌ها و افت قدرت مالی مردم، امسال مغازه‌ها زیاد شلوغ نیست. آنهایی هم که برای خرید می‌آیند به دنبال تهیه ارزان‌ترین اجناس هستند. بنابراین هنوز این بازار جان نگرفته و استقبال چندانی از آن نشده است.

وی درباره گران‌فروشی دراین بازار می‌گوید: به‌ جز شرایطی که برخی تخلف و بی‌انصافی می‌کنند و کالاها را با افزایش قیمت بیشتری از حد معمول به فروش می‌رسانند تقریبا اغلب فروشندگان با انصاف رفتار می‌کنند، چون تمایلی به کسادی بازار ندارند. زارع با اشاره به استقبال مردم از اجناس خارجی می‌افزاید: حدود ۶۰ درصد از محصولات موجود در بازار خارجی و ۴۰ درصد از این محصولات ایرانی هستند. دلیل این موضوع که چرا مردم از محصولات خارجی استقبال می‌کنند این است که مردم معتقدند کیفیت محصولات ایرانی کمتر از مدل مشابه خارجی است و قیمت آن مناسب نیست، اما طبق اطلاعاتی که در مورد این صنف دارم باید بگویم در بخش نوشت‌افزارها کالایی که در داخل تولید می‌شود بالای ۶۰ تا ۷۰ درصد است و کیفیت این محصولات قابل مقایسه با مدل‌های مشابه خارجی آن و حتی در مواردی هم بهتر است.

 • کارگروه حمایت از کالای ایرانی

«علی کاظمی» معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش بیان می‌کند: در وزارت آموزش ‌و پرورش کارگروهی برای حمایت از کالای ایرانی و به‌ویژه نوشت‌افزار ایرانی فعال شده است. این کارگروه در حوزه معاونت پرورشی با عنوان فرهنگ‌سازی و گفتمان حمایت از خرید کالای ایرانی فعالیت می‌کند. وی اظهار می‌کند: طرح ترویج، فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در این معاونت در حال اجراست و از تولیدکنندگانی که صاحب برند هستند دعوت شده که در آموزش و پرورش در قالب تبلیغات محیطی فعالیت داشته باشند. معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش ادامه می‌دهد: با فرهنگ‌سازی درست در آموزش و پرورش می‌توان بچه‌ها و خانواده‌ها را به استفاده از محصولات مناسب سوق داد.

 • وضعیت ناخوشایند صنعت چاپ

نسیم زمانی-  اصفهان- خبرنگار:در صورتی ‌که صنعت چاپ به گفته کارشناسان و فعالانش از ظرفیت اشتغال‌زایی بالایی برخوردار است، واقعیت تلخ امروز این صنعت این است که تعطیلی گریبان‌گیر واحدهایش شده است و مشکل آنجاست که با تعطیلی هر انتشاراتی، ده‌ها شغل دیگر از قبیل چاپ، صحافی، کاغذ و کتاب‌فروشی هم تعطیل می‌شوند. در این ‌باره با «محمدعلی انصاری‌پور» رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران اصفهان گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید.

 • صنعت چاپ اصفهان چه جایگاهی دارد؟

صنعت چاپ استان اصفهان در مقایسه با دیگر استان‌ها از لحاظ موقعیت و ظرفیت در رتبه دوم قرار دارد. واقعیت آن است که با امکاناتی که در این استان وجود دارد می‌توان حوزه صنعت چاپ را بسیار توسعه بخشید، اما این در صورتی است ‌که زیرساخت‌ها فراهم باشد و موانع کنونی رفع شود.

 • شرایط این روزهای صنعت چاپ در اصفهان چگونه است؟

روزگاری صنعت چاپ دارای رونق فراوانی بود، به ‌طوری ‌که افراد زیادی در این صنعت مشغول به فعالیت بودند، اما امروز شرایط به‌ گونه‌ای شده که فقط در اصفهان با ۲۷ چاپخانه تعطیل مواجه هستیم. به ‌این‌ ترتیب، نمی‌توان با اطمینان از تعداد فعالان این صنعت نام برد، چون صنعتی که اغلب واحدهایش تعطیل و یا نیمه‌تعطیل هستند نمی‌تواند اشتغال‌زایی چندانی داشته باشد، در حالی ‌که با وجود ظرفیت بالای این صنعت در سرمایه‌گذاری، اگر موانعش برطرف می‌شد، اشتغال‌زایی فراوانی به همراه داشت.

 • از مهم‌ترین موانع پیشرفت در این صنعت چیست؟

یکی از مشکلات اساسی صنعت چاپ تأمین مواد اولیه است. صنعت چاپ تنها چاپ کتاب نیست، بلکه ما برای دست‌یابی به بازار منطقه نیازمند مواد اولیه برای بسته‌بندی هستیم. مورد دیگر سردرگمی و بلاتکلیفی این صنعت بین وزارت ارشاد و صنعت است. سال‌ها مطالبه فعالان این صنعت این بود که بخش صنعتی چاپ به وزارت صنایع منتقل شود، اما عملی نشد و البته برای واگذاری بخش صنعتی آن تصمیم‌گیری‌هایی شده که هنوز اجرا نشده است. اگر این اتفاق درگذشته افتاده بود، می‌توانستیم از حمایت‌های وزارت صنایع برخوردار شویم. مشکل دیگر مربوط به مالیات و تامین اجتماعی است. سازمان امور مالیاتی و تأمین اجتماعی بیشترین فشار را به فعالان صنعت چاپ وارد می‌کنند و با وجود این مشکلات در همین دو سال اخیر، صنعت چاپ به سمت نابودی رفته است. فقدان دید صنعتی به چاپ نیز از دیگر موانع پیشرفت این صنعت به شمار می‌آید، در حالی ‌که بسیاری از مشکلات فراروی صنعت چاپ، زمانی رفع خواهد شد که مسئولان به این بخش دید صنعتی پیدا کنند.

 • بازار گران مهر
 • قیمت نوشت‌افزار در بازار استان از ۲۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است

سارا گلابگیریان-  یزد- خبرنگار:بالا رفتن قیمت کاغذ بر بازار لوازم‌التحریر هم اثر گذاشته و باعث افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت دفترچه‌های مورد نیاز دانش‌آموزان شده است، اما سایر لوازم‌التحریری که ارتباطی با کاغذ ندارند هم وضعیت بهتری ندارد و همه این موارد دست به دست هم داده‌اند که هم مردم از قیمت‌ها ناراضی باشند و هم بازار پررونقی را در آستانه مهر نداشته باشیم. اتاق اصناف مرکز استان یزد در ۲ مرحله نمایشگاه ۵ روزه فروش لوازم‌التحریر را در بعضی از مدارس استان برپا کرد تا شاید بازار تکانی بخورد اما باز هم استقبال قابل‌ توجه نبود. این وضعیت ناشی از قیمت‌های بالای لوازم‌التحریر است و مردم که توان خریدشان در شرایط اقتصادی فعلی مناسب نیست، قدرت خرید نوشت‌افزار گران را ندارند. بازار پر از لوازم‌التحریر باکیفیت و عمدتا ایرانی است اما مشتری زیادی ندارد و مردم حتی ترجیح می‌دهند از لوازم‌التحریر سال گذشته استفاده کنند.

 • قیمت سرسام‌آور دفتر در بازار

یکی از والدین یزدی با اشاره به گران بودن لوازم‌التحریر می‌گوید: قیمت دفتر سرسام‌آور است و کاش مسئولان نسبت به توزیع دفتر یارانه‌ای اقدام می‌کردند، چراکه چیزی به شروع سال تحصیلی نمانده و هنوز بسیاری از خانواده‌ها دفتر نخریده‌اند. «سیما مطهری» می‌افزاید: در این شرایط که همه وسایل مورد نیاز برای مدرسه گران شده و حتی قیمت لباس فرم مدرسه نیز چند برابر افزایش یافته است، خانواده‌ها توان خرید لوازم‌التحریر گران را ندارند. وی ادامه می‌دهد: وقتی به مغازه‌ها مراجعه می‌شود مرتب افزایش قیمت را به کیفیت ربط می‌دهند، در حالی که در شرایط فعلی با توجه به افزایش قیمت‌ها نمی‌توان به کیفیت توجه کرد و باید ارزان‌ترین را خرید. این بانوی یزدی می‌گوید: خانواده‌هایی که چند محصل دارند، وضعیت بدتری دارند و هزینه‌های سنگینی روی دوش خانواده است و متاسفانه هیچ تسهیلات حمایتی برایشان در نظر گرفته نشده است، در حالی که می‌توان با توزیع لوازم‌التحریر یارانه‌ای و توجه ویژه به این خانواده‌ها فشار مالی را تا حدی کاهش داد.

 • گرایش به خرید نوشت افزار بی‌کیفیت

یکی دیگر از والدین یزدی هم به اهمیت کیفیت لوازم‌التحریر اشاره می‌کند و می‌افزاید: کیفیت اجناس در بازار به مراتب افزایش یافته اما وقتی بودجه برای خرید این نوع لوازم نیست، چاره‌ای جز خرید لوازم‌التحریر بی‌کیفیت که در بازار هم فراوان است، نداریم. «محمدعلی رضوی» می‌گوید: به نظرمن لوازم‌التحریر هم باید مشمول طرح تنظیم بازار شود و با عرضه اجناس دولتی با قیمت مناسب، فرصت خرید را برای همه اقشار جامعه فراهم کرد، در غیراین‌صورت بسیاری از خانواده‌ها قادر به خرید نیستند و از باقی‌مانده لوازم‌التحریر سال قبل استفاده خواهند کرد. وی می‌افزاید: البته در این شرایط هم دانش‌آموز شرایط خوبی را در مدرسه ندارد و مورد تمسخر قرار می‌گیرد از این رو بهتر است که راهکاری برای مدیریت این بازار آشفته مهر به‌ویژه بخش لوازم‌التحریر اندیشیده شود.

 • بالا رفتن هزینه‌های تحصیل

یکی دیگر از والدین یزدی درباره گرانی لوازم‌التحریر می‌گوید: هزینه‌های تحصیل امسال بسیار بالا رفته اما در همین شرایط هم باز مغازه‌هایی هستند که قیمت مصوب فروش را رعایت نمی‌کنند و برای کسب سود بیشتر در بازاری که مشتری ندارد، قیمت‌هارا بیشتر افزایش می‌دهند. «سید علی میرحسینی» می‌افزاید: نظارت بر لوازم‌التحریری‌ها در آستانه مهر باید تقویت و با افراد سودجو با شدت برخورد شود تا متخلفان بدانند که سرانجام سودجویی، برخوردهای قانونی و جریمه است. وی ادامه می‌دهد: در این بازدیدها علاوه بر فروشگاه‌های بزرگ، باید خرده‌فروشان هم دیده شوند چراکه تخلف عمده‌ای در این واحدها صورت می‌گیرد و مردم از آن مطلع نیستند.

 • رسیدگی به شکایات مردمی‌

یکی دیگر از والدین یزدی نیز بر ضرورت نظارت‌ها تاکید می‌کند و می‌افزاید: گزارش‌ها و شکایت‌هایی که درباره تخلفات مغازه‌داران است، گاهی اصلا مورد رسیدگی قرار نمی‌گیرد و کسبه متخلف هم اطمینان دارند که مردم راه به جایی نمی‌برند و تخلف خود را ادامه می‌دهند. «زهرا کریمی» می‌افزاید: بارها برای گرانی اقلام خوراکی به سامانه ۱۲۴ اعلام کرده‌ام اما برخورد نکرده‌اند. وی ادامه می‌دهد: شاید وضعیت بازار لوازم‌التحریر مطلوب نباشد اما مردم از تخلفات به تنگ آمده‌اند و مسئولان باید ابزار نظارت و برخورد را تقویت کنند تا کسی جرات نکند، تخلف کند. این شهروند بیان می‌کند: اگر این وضعیت پیش بیاید قطعا تمایل مردم به همکاری با دستگاه‌های نظارتی هم تقویت می‌شود.

 • تامین نیاز استان

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر یزد با اشاره به افزایش قیمت لوازم‌التحریر در بازار می‌گوید: به طور متوسط لوازم‌التحریر امسال بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است که بیشترین درصد افزایش مربوط به دفتر است. «محمدحسین مرتضوی» می‌افزاید: لوازم‌التحریر مورد نیاز بازار تامین است اما تقاضای خرید کاهش یافته که دلیل آن نیز به افزایش قیمت باز می‌گردد. وی می‌گوید: لوازم‌التحریر دولتی امسال هنوز توزیع نشده اما قرار است که این دفترها در آینده نزدیک در بازار توزیع شود.

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر یزد اظهار می‌کند: امسال در آستانه نوروز ۲ نمایشگاه عرضه لوازم‌التحریر در ۲ مدرسه برگزار شد و نمایشگاه بزرگ مهرماه ویژه بازگشایی مدارس هم ۲۵ شهریورماه برگزار خواهد شد. وی درباره کیفیت لوازم‌التحریری که در بازار عرضه می‌شود، می‌گوید: کیفیت لوازم‌التحریر در بازار خوب است و بیشتر ساخت داخل هستند. مشتریان اعم از اولیا و دانش‌آموزان نیز اولویت خود را کیفیت قرار داده‌اند، از این رو بازار خاموش‌تر است و مشتری کمتری داریم، چراکه جنس باکیفیت گران‌تر است. مرتضوی با تاکید بر این‌که استقبال از بازار در حال حاضر خوب نیست، بیان می‌کند: اما برای نظارت بر همین میزان فروش نیز همکاری لازم با اتاق اصناف مرکز استان و سازمان صمت وجود دارد.

 • تشکیل تیم‌های تخصصی نظارت

مسئول بازرسی و نظارت اتاق اصناف مرکز استان یزد از اجرای طرح ویژه بازگشایی مدارس و تشکیل تیم‌های تخصصی در اتاق اصناف خبر می‌دهد و می‌افزاید: یکی از این تیم‌ها، تیم تخصصی لوازم‌التحریر به‌ویژه دفتر است. «محسن مظفری‌زاده» می‌افزاید: این برنامه نظارتی از ۱۰ شهریور شروع شده و تا ۱۰ مهرماه ادامه دارد. گشت‌های مشترک با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتحادیه لوازم‌التحریر تشکیل شده و با بازدید از مراکز عرضه لوازم‌التحریر، بازار را رصد می‌کنند. وی از برخورد جدی با متخلفان خبر می‌دهد و می‌افزاید: قاضیان تعزیرات حکومتی نیز تیم‌های بازرسی را همراهی و در محل متخلفان را جریمه می‌کنند. مسئول بازرسی و نظارت اتاق اصناف مرکز استان یزد از مردم می‌خواهد در صورت مشاهده تخلف با شماره ۳۶۲۹۱۷۱۹ تماس بگیرند یا با سامانه ۱۲۴ سازمان صنعت، معدن و تجارت ارتباط برقرار کنند. وی تاکید می‌کند: همه گزارش‌های واصله و شکایت‌ها به سرعتمورد پیگیری قرار می‌گیرد و با متخلفان برخورد می‌شود.

 • عرضه نوشت افزار در نمایشگاه با تخفیف مناسب

مسئول روابط عمومی ‌اتاق اصناف مرکز استان یزد از برگزاری نمایشگاه عرضه اقلام ویژه بازگشایی مدارس از ۲۵ شهریور خبر می‌دهد و می‌افزاید: در این نمایشگاه اقلام با تخفیف مناسبی عرضه می‌شود. «سید مهدی آقابزرگی» می‌افزاید: این نمایشگاه شامل ملزومات مدارس از جمله کیف و کفش، پوشاک و لوازم‌التحریر است و فرصت مناسبی است که خانواده‌ها بتوانند با تخفیف در نظر گرفته شده، اجناس مورد نیاز خود را خریداری کنند. وی ادامه می‌دهد: این نمایشگاه به تبعیت از سال‌های قبل برای افزایش قدرت خرید مردم و کاهش هزینه‌های تحصیل برپا می‌شود.

 • نظارت بر بازار کالاهای اساسی

یاسین دهقان-  یزد- خبرنگار:شور و شعف بازگشایی مدارس کم‌کم در بین دانش‌آموزان یزدی رنگ می‌بازد چراکه با دشواری‌های خانواده‌های خود برای تامین ملزوماتشان روبه‌رو هستند اما چاره‌ای نیست، هزینه برای تحصیل امری گریز ناپذیر است. امسال افزایش قیمت‌ها از ثبت‌نام در مدارس گرفته تا خرید فرم مدارس و در ادامه لوازم‌التحریر مشکلات زیادی را برای خانواده‌های یزدی به‌ویژه خانواده‌هایی که قدرت خرید پایینی دارند، ایجاد کرده است. البته که کسبه یزدی به انصاف شهره‌اند اما بعضی از فروشندگان در این شرایط که خانواده‌ها تحت فشار هستند، دست از سودجویی برنمی‌دارند و این فشار را مضاعف می‌کنند.

در این میان نظارت از اهمیت بسزایی برخوردار است و فروشندگان باید احساس کنند که زیر ذره‌بین بازرسی و نظارت قرار دارند تا هوای تخلف به سرشان نزند. میزان تخلفات در واحدهای تجاری جدید به مراتب بیشتر از مغازه‌های کوچک کنار شهر است اما آنها هم از تخلف مبرا نیستند. رئیس اتاق اصناف مرکز استان یزد با اشاره به این‌که کمبود جنس در بازار در آستانه مهر وجود ندارد، می‌گوید: ۷ تیم بازرسی از ۱۰ شهریورماه بازار لوازم‌التحریر را زیر نظارت دارند و با تخلفات به شدت برخورد می‌کنند. «مهدی باغستانی» می‌افزاید: امیدواریم با تقویت بازرسی‌ها شاهد کمترین تخلفات در بازار لوازم‌التحریر باشیم.

وی با بیان این‌که این بازرسی شامل همه نقاط شهر از مغازه‌های کوچک تا مجتمع‌های تجاری بزرگ می‌شود، می‌گوید: مردم باید در این راه همراهی کنند و گران‌فروشان و کم‌فروشان را به اتاق اصناف معرفی کنند تا تخلفات کاهش یابد. رئیس اتاق اصناف مرکز استان یزد از همراهی تعزیرات حکومتی برای برخورد با متخلفان بازار در آستانه مهر خبر می‌دهد و می‌گوید: در صورت مشاهده تخلف به سرعت پرونده تشکیل شده و متخلف جریمه می‌شود. وی می‌افزاید: اتاق اصناف مرکز استان تمام تلاش خود را به کار بسته که اجناس با قیمت مصوب به دست مصرف‌کننده برسد و امیدواریم با انصاف کسبه بازار به بهترین شکل مدیریت شود. باغستانی می‌گوید: قطعا تخلفاتی در بازار عرضه شناسایی شده و در دست بررسی است و مواردی نیز در آینده رخ خواهد داد، از این رو از مردم می‌خواهیم خودشان به عنوان بازرس، بازار را رصد و متخلفان را شناسایی و به بازرسان اتاق اصناف معرفی کنند.

 • لوازم‌التحریر پشت ویترین گرانی
 • قیمت‌ها در بازار نوشت‌افزار چهارمحال و بختیاری افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است

روزهای آخر شهریورماه در حال سپری شدن است و کم‌کم به ماه مهر، ماه بازگشایی مدارس نزدیک می‌شویم. به گزارش ایسنا،  در شهر که قدم بزنی بچه‌هایی را می‌بینی که برای خرید لوازم مدرسه همراه پدر و مادر خود هستند، بچه‌هایی که بخاطر نخریدن لوازم‌التحریر با نگاه حسرت‌بار به این لوازم، به مسیر خود ادامه می‌دهند. در راه چشمم به اولین مغازه لوازم‌التحریر افتاد، داخل مغازه شدم، چند خانم را دیدم که برای خرید وسایل مورد نیاز بچه‌های خود آمده بودند. یکی از آنها که مشخص بود وضع مالی خوبی دارد، اصرار داشت که وسایل کمتری بخرد ولی پسر بچه برخلاف مادرش هر چیزی را که می‌دید، می‌خواست.

در حین خرید، پرسیدم همین یک فرزند مدرسه‌ای را دارید؟ با حالتی مستاصل جواب داد از پس همین یکی برنمی‌آیم، خدا به داد خانواده‌هایی برسد که دو فرزند مدرسه‌ای دارند. او گفت: امسال به خاطر افزایش قیمت نمی‌توان لوازم‌التحریر زیادی خرید، بچه‌ها هم زیر بار نمی‌روند از وسایل سال گذشته خود استفاده کنند. وقتی از کیفیت لوازم‌التحریر پرسیدم جواب داد: فقط گران هستند و به نظرم کیفیت ندارند، سال قبل کیفیت بهتر بود ولی هر چه گران‌تر می‌شوند، انگار کیفیت هم پایین می‌آید. پرسیدم سال قبل هزینه خرید لوازم‌التحریر مدرسه پسرتان چقدر شد؟ گفت: اصلا پارسال را نمی‌توان با امسال مقایسه کرد، پارسال هزینه خرید لوازم‌التحریر شاید ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان شد اما امسال شاید بتوانم ۳۰ درصد وسایل سال قبل را با این پول بخرم.

بالاخره بعد از صحبت و قانع کردن پسرش، تنها ۳ دفتر، یک پاک کن و ۲ مداد خرید و از مغازه بیرون رفت. در مدتی که داخل مغازه بودم به جز این خانم کسی خرید نکرد و مابقی تنها قیمت گرفتند و از مغازه بیرون رفتند. مغازه‌دار در حال جمع کردن وسایل اضافی بود که پرسیدم امسال بازار لوازم‌التحریر داغ نیست؟

گفت: بخاطر گرانی است که قدرت خرید مردم کاهش یافته، قیمت دفتر دو برابر و حتی بیشتر شده است، سال گذشته افرادی بودند که حتی دفتر اضافه‌تر تهیه می‌کردند ولی امسال فقط ۲ یا ۳ دفتر می‌خرند، البته ممکن است در روزهای پایانی بازار داغ‌تر شود. او اضافه می‌کند: اکثر اجناس ایرانی‌اند، ولی مردم به خاطر گرانی نمی‌توانند مثل قبل خرید کنند. به مغازه دیگری رفتم. مغازه‌دار تنها نشسته بود و با گوشی صحبت می‌کرد، وارد که شدم فکر کرد لوازم‌التحریر می‌خواهم، قیمت برخی از اجناس را پرسیدم.

از من پرسید: شما هم مثل بقیه افراد چندین مغازه قیمت می‌پرسی تا ببینی کجا ارزان‌تر است؟ گفتم خبرنگارم، برخلاف اغلب مصاحبه‌شوندگان همکاری کرد و به تمام سوالاتم جواب داد: امسال وضعیت بازار خوب نیست، خانواده‌ها فقط قیمت لوازم‌التحریر را می‌پرسند و عده کمی خرید می‌کنند، بازارما هم راکد است، افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت برخی از لوازم‌التحریر قدرت خرید مردم را پایین آورده. هستند کسانی که سال گذشته مشتری من بودند و ۱۰ دفتر فانتزی برای بچه‌هایشان خریدند ولی امسال به دنبال دفتر دولتی هستند. کیفیت همان است و تمام اجناس داخل مغازه‌ من و دیگر مغازه‌ها ایرانی است. اجناس خارجی در بازار کم است، ولی مردم واقعا برایشان سخت است با این قیمت‌ها وسایل اضافه بخرند.

بعد از بیرون آمدن از مغازه، دو مادر را دیدم که در پیاده‌رو نزدیک مغازه لوازم‌التحریری با یکدیگر در حال صحبت بودند. یکی از آنها گفت: قیمت‌ها را پرسیدم، واقعا گران است، منتظر نمایشگاه هستم که اگر امسال برپا شود، از آنجا برای بچه‌هایم خرید می‌کنم. نزدیک‌تر شدم و پرسیدم تا الان خرید کرده‌اید؟ گفت: از چندین مغازه قیمت گرفتم، قیمت‌ها بالاست ولی مجبورم تا حدودی لوازم‌التحریر را بخرم.

پرسیدم آیا از وسایل بدون استفاده سال گذشته فرزندتان چیزی باقی مانده است؟ گفت: اصلا بچه‌ها شرایط را درک نمی‌کنند، فقط به دوستان و اطرافیان خود نگاه می‌کنند، حاضر نیستند از وسایل سال گذشته خود استفاده کنند. سال قبل با هزینه کمی توانستم لوازم‌التحریر فرزندم را تهیه کنم، ولی امسال با این قیمت‌ها واقعا برایم سخت است، حتی کیف سال قبل دخترم نو است ولی اصرار دارد کیف نو بخرد، می‌گوید روز اول مدرسه تمام دوستانم کیف و کفش نو دارند، من خجالت می‌کشم با وسایل سال گذشته بروم. چادرش را جلو می‌کشد و اضافه می‌کند: این گرانی برای ما که با حقوق کارگری روزگار خود را سپری می‌کنیم دردآور است، اجناس دولتی هم گران است، مجبورم فعلا چند دفتر برای دخترم بخرم تا بعد از باز شدن مدرسه اگر لازم بود باز هم خریداری کنم. در راه برگشت به خانه در حال و هوای خود قدم می‌زدم و به فکر فرو رفته بودم، دختر همسایه را به همراه مادرش دیدم. بعد از سلام و احوالپرسی دخترک با ذوق گفت می‌خواهم بروم و لوازم‌التحریر بخرم...

 • افزایش قیمت لوازم‌التحریر

«حسین طاهری»، بازرس اتحادیه لوازم‌التحریر با اشاره به افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت لوازم‌التحریر ایرانی گفت: با افزایش قیمت نسبت به سال‌های گذشته، قدرت خرید مردم کاهش چشمگیری داشته است. وی بیان کرد: کیفیت همانند سال‌های گذشته است و افزایش قیمت برخی از اجناس به دلیل شرکت‌های تولیدکننده است، گرچه نظارت‌ها بر روی این بازار به خوبی انجام شده و با گران‌فروشان برخورد می‌شود.

طاهری با اشاره به فعال بودن ۴۰ مغازه لوازم‌التحریر در شهرکرد، ادامه داد: طی چند روز گذشته ۸ نفر از فروشندگان لوازم‌التحریر، تغییر شغل داده یا مغازه خود را به دلیل این‌که فروش نداشته و رکود بازار را فرا گرفته است، جمع کردند. وی گفت: در این ماه در بیشتر مغازه‌ها می‌توان لوازم‌التحریر پیدا کرد که توصیه می‌کنیم مردم از مغازه‌های لوازم‌التحریر خرید خود را انجام دهند. درست است برخی از دست‌فروشان کنار خیابان با قیمت پایین محصولاتشان را می‌فروشند ولی قطعا کیفیت متفاوت است. در حال حاضر قیمت دفتر ۸۰ برگ دولتی ۵۰۰۰ تومان، قیمت دفتر ۵۰ برگ فانتزی با مارک‌های مختلف از ۵۰۰۰ تا ۸۵۰۰ تومان و پاک‌کن نیز ۶۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد.  

 • تامین ۴۴۰ هزار جلد دفترچه برای دانش‌آموزان

معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: در آستانه بازگشایی مدارس، ۴۴۰ هزار جلد دفترچه با قیمت مصوب دولتی برای دانش‌آموزان این استان تامین شده و آماده توزیع است. «حسن شمسی‌پور» در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار کشور، قیمت دفاتر دانش‌آموزی ۴۰ برگ ۱۷۰۰ تومان، ۶۰ برگ ۲۵۰۰ تومان، ۸۰ برگ ۳۴۰۰ تومان و دفترچه ۱۰۰ برگ ۴۲۰۰ تومان تعیین شده است. به گفته وی، نوشت‌افزار دانش‌آموزان با ۵ تا ۱۰ درصد تخفیف از ۲۶ تا ۳۰ شهریور در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و معتبر استان توزیع خواهد شد.

معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری افزود: با تصمیم اخیر تنظیم بازار استان تصمیمات لازم برای تأمین نوشت‌افزار دانش‌آموزان نقاط دوردست و محروم استان نیز گرفته شد. شمسی‌پور تصریح کرد: با برنامه‌ریزی انجام‌شده سهمیه نوشت‌افزار دانش‌آموزان مناطق روستایی سخت‌گذر و عشایر کوچرو نیز در قالب بسته‌های از پیش تعیین شده با همکاری سازمان آموزش و پرورش استان و عشایری در زمان مقرر بین دانش‌آموزان دارای شرایط توزیع خواهد شد. وی تاکید کرد: با برنامه‌ریزی انجام‌شده امسال در توزیع لوازم نوشت‌افزار در استان فراوانی وجود دارد و هیچ گونه محدودیتی در توزیع آن در استان نیست.

کد خبر 454945

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =