زینب زینال‌زاده ـ خبرنگار: مدتی پیش بود که آماری از سوی شهرداری تهران درباره میزان حس تعلق شهروندان به مناطق و محل زندگی‌شان منتشر شد که نشان‌دهنده کیفیت زندگی شهروندان در کلانشهر تهران است و نتایج آن می‌تواند در اجرای برنامه‌های آتی به مدیران کمک کند.

یک دنیا آرامش

احساس تعلق به محله، امکانات و خدمات محله، بهداشت و محیط زیست محله، روابط اجتماعی و مشارکت اجتماعی، معیارهای این نظرسنجی در تهران بوده است که ساکنان منطقه ۶، در این آمار سکوی نخست را از آن خود کردند. این موضوع بهانه‌ای شد تا سراغ ساکنان این منطقه برویم و درباره سبب حس تعلقشان به این منطقه گفت‌وگو کنیم. نکته جالب در این بود که ساکنان یک صدا می‌گفتند: «اینجا سکوت و آرامش حاکم است.»

یوسف‌آباد، از محله‌ها قدیمی منطقه و حتی تهران است. محله‌ای که اکنون بیش از ۵۳ هزار نفر جمعیت دارد و به گفته «مرتضی‌امیری» از محله‌های با اصالت شهر تهران محسوب می‌شود. او که بیش از ۵۰ سال در این محله زندگی می‌کند، می‌گوید: «در گذشته اینجا باغ‌های زیادی وجود داشت و از زیباترین گردشگاه‌های تهران محسوب می‌شد. این روزها شاید خبری از باغ و درختان سربه‌فلک کشیده نباشد، اما محله همچنان آرام و دنج است و همسایه‌ها در این محله در آرامش زندگی می‌کنند.»
محله ساعی به واسطه بوستان ساعی در میان پایتخت‌نشینان شناخته شده است. محله‌ای که بخش شرقی آن تجاری و اداری و بخش غربی دارای بافت مسکونی است. درختان بوستان ساعی موجب تلطیف هوای محله شده‌اند. «اکرم میرزایی» از ساکنان قدیمی محله می‌گوید: «در گذشته آرامش بیشتری در محله وجود داشت و به واسطه ساخت و سازها و ورود برخی از افراد غریبه، کمی شلوغ شده اما زندگی در آن همچنان حس خوبی دارد و از بودن در این محله لذت می‌برم.» هر چند در این محله مراکز تجاری، اداری، درمانی و حتی مراکز خرید وجود دارد که همگی موجب تردد بیشتر شهروندان در آن می‌شود اما به گفته بیشتر اهالی، ساعی هنوز هم چون گذشته محله قدیمی‌های تهران است و بیشتر خانواده‌های اصیل در آن زندگی می‌کنند.
شهرک والفجر از محله‌های جدید منطقه است که آپارتمان‌های سفید در آن قد کشیده‌اند. شاید اینجا تنها شهرکی در تهران است که همه چیز از تفکیک زباله گرفته تا احترام به قوانین راهنمایی و رانندگی و حتی رعایت حقوق شهروندی، در آن رعایت می‌شود. «امید محبی» که ۲۰ سال است در این شهرک زندگی می‌کند، می‌گوید: «همه اهالی مانند اعضای یک خانواده با عشق کنار هم زندگی می‌کنند. اینجا نمونه شهرکی مدرن است که می‌توان از آن در کلانشهرهای دیگر الگوبرداری کرد.»
«سیامک سمنانی نژاد» از معتمدان و اهالی قدیمی محله امیرآباد است. او درباره محل سکونتش می‌گوید: «این محله قدمت زیادی دارد و به سبب وجود تأسیسات و مراکز آموزشی مربوط به انرژی اتمی، مورد توجه مردم و مسئولان بوده و هست. مدیریت شهری نیز توجه خاصی به این محله دارد و مردم هم در حد توان تلاش می‌کنند با مشارکت و همکاری، مسائل را حل و فصل کنند. ارتباط خوب اهالی و صمیمیتی که بین ساکنان وجود دارد سبب شده تا کمتر کسی تمایل به کوچ از محله داشته باشد.»

کد خبر 454831

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار کوچه پس کوچه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی