نمایندگان طالبان و آمریکا طی مذاکرات فشرده در قطر، همچنان در حال تلاش برای رسیدن به توافق هستند، اما اختلافات پیش‌آمده بر سر آتش‌بس و نحوه خروج نیروهای آمریکایی، مانع نهایی‌شدن متن توافق شده است.

افغانستان

رسانه‌های افغان دیروز از مذاکره ۱۲ساعته دوطرف با حضور زلمای خلیل‌زاد، فرستاده ویژه دونالد ترامپ و ملابرادر، معاون سیاسی رهبر طالبان از عصر روز پنجشنبه تا حوالی ساعت ۵ صبح روز جمعه خبر دادند. طبق گزارش تلویزیون طلوع افغانستان، دلیل طولان‌شدن، اختلافات پیش‌آمده میان گروه طالبان و آمریکاست که حتی ممکن است کل روند مذاکرات را متوقف کند.

پیش از این، منابع متعدد خبری از نزدیک‌بودن توافق میان طالبان و آمریکا خبر داده‌ بودند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز هفته گذشته ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوها روز یکشنبه به سرانجام برسد و متن نهایی توافق منتشر شود.

تلویزیون طلوع خبر داد که پیش‌نویس متن توافق به ۳زبان انگلیسی، فارسی و پشتو آماده شده‌ و در اختیار اعضای ۲هیأت قرار گرفته اما اختلاف‌نظر بر سر ۳موضوع باعث شده تا توافق به مرحله نهایی نرسد. یکی از افراد نزدیک به مذاکرات به تلویزیون طلوع گفته است که آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند توافق‌شان با «گروه طالبان» خواهد بود اما سران طالبان به استفاده از نام «امارت اسلامی» در متن توافق اصرار دارند.

غیر از این، طالبان اعلام آتش‌بس و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را به خروج کامل نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان منوط کرده اما آمریکا بر خروج حدود ۵هزار نیز از افغانستان اصرار دارد. طالبان همچنین با اعلام آتش‌بس سراسری در افغانستان مخالف است اما آمریکا به گنجاندن بندی مبنی بر اجرای آتش‌بس فراگیر اصرار دارد.

پیش از این طالبان اعلام کرد که به‌دنبال آتش‌بس منطقه به منطقه است؛ یعنی در هر ولایتی که نیروهای آمریکایی از آن خارج شوند، اعلام آتش‌بس می‌کند. به‌نظر می‌رسد این طرح با مخالفت آمریکا روبه‌رو شده است. بروز اختلاف بر سر چگونگی خروج نیروهای آمریکایی در حالی رخ داده که دونالد ترامپ دیروز در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز اعلام کرد که تصمیمی برای خروج همه نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان ندارد و ۸۶۰۰نیرو از مجموع ۱۴هزار نیروی نظامی آمریکا در افغانستان، همچنان در این کشور باقی خواهند ماند.

اختلاف بر سر آتش‌بس فراگیر بار دیگر نشان داد که مسئله جنگ در افغانستان به‌راحتی قابل حل نیست. آمریکا خواهان پایان درگیری‌ها در همه مناطق افغانستان است اما طالبان برقراری آتش‌بس را با فراهم‌کردن زمینه برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری برابر می‌داند؛ انتخاباتی که از نظر سران طالبان غیرقانونی و غیرمشروع است. طالبان خواستار برکناری دولت فعلی افغانستان، متوقف‌شدن روند برگزاری انتخابات و همچنین جایگزینی یک دولت موقت به جای دولت اشرف‌غنی است. رهبران طالبان اعلام کرده‌اند حاضرند با دولت موقت، اعلام آتش‌بس کنند.

کد خبر 453277

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها