همشهری آنلاین: کاخ الیزه اعلام کرد که اجلاس امسال سران هفت کشور صنعتی جهان موسوم به "گروه ۷" بیانیه پایانی نخواهد داشت و تمرکز امسال بر ایجاد ائتلاف‌های عملی مشخص بین دولت‌هاست.

گروه 7

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای کاخ الیزه، کاخ ریاست جمهوری فرانسه در این باره که آیا اجلاس امسال سران گروه ۷ بیانیه پایانی خواهد داشت؟ تصریح کرد: رئیس جمهوری فرانسه بسیار شفاف اعلام کرد، "کسی، بیانیه های مطبوعاتی را نمی خواند. اینها نوپاهای دمکراسی هستند. نقش رهبران خطر کردن است. "

کاخ الیزه اعلام کرد:تمرکز امسال بر ایجاد ائتلاف های عملی مشخص بین دولت ها، سازمان ها، مشاغل و شرکت ها و شهروندان بر روی موضوع های اولویت دار اجلاس است. برابری جنسیتی، آب و هوا، نابرابری ها و غول های دیجیتالی.

کاخ ریاست جمهوری فرانسه همچنین درباره هزینه های اجلاس افزود: هزینه  امسال کاملاً کنترل شده است. ریاست جمهوری فرانسه تصمیم گرفته تا به ساختارهای موجود در شهر بیاریتز تکیه و در مورد استفاده از بودجه عمومی بسیار سختگیرانه عمل کند. این امر باعث می شود هزینه امسال اجلاس بسیار پایین تر از هزینه اجلاس های قبلی باشد.

کاخ الیزه اعلام کرد: نشست گروه ۷ در حال تحول است تا بطور دقیق برای زندگی روزمره شما و نبردهای ایدئولوژیک ما عمل کند.

چهل و پنجمین اجلاس سران کشورهای گروه ۷ با حضور رهبران ایالات متحد آمریکا، فرانسه، آلمان، انگلستان، ایتالیا، ژاپن و کانادا امروز در شهر بیاریتز در جنوب غربی فرانسه به میزبانی امانوئل مکرون آغاز می‌شود.

این اجلاس سه روزه از ۲۴ تا ۲۶ اوت(2 تا 4 شهریور) در حالی که اختلافات بر سر مسایل جهانی از جمله برجام بر آن سایه افکنده است، در شهر ساحلی "بیاریتز " واقع در جنوب غربی فرانسه گشایش می یابد.

سران کشورهای عضو گروه ۷ با برخورداری از حدود ۶۵ درصد اقتصاد جهان هر سال یک گردهمایی مشترک با هم دارند.

براساس گزارش های منتشره شده علاوه بر رهبران نهادهای مهم اروپایی از جمله کمیسیون اروپا و شورای اروپایی، مقاماتی از سازمان ملل متحد، بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، سازمان رشد و همکاری اقتصادی، سازمان تجارت جهانی و سازمان بین المللی کار و همچنین رهبران آفریقای جنوبی، بورکینا فاسو، مصر، سنگال، روآندا، اسپانیا، شیلی، هندوستان، برزیل  و استرالیا برای شرکت دراجلاس "جی هفت" دعوت شده اند.

 انتظار می رود در حاشیه این اجلاس که قرار است روز دوشنبه با برگزاری کنفرانس مطبوعاتی رهبران پایان یابد، دیدارهای دو جانبه ای صورت گیرد.

گفته می شود درحدود ۱۳ هزار تن از نیروهای پلیس فرانسه کار حفاظت از نشست سه روزه در بیاریتز که روز جمعه شاهد تجمع گسترده گروه های طرفدار صلح و  ضد جنگ و چپگرا و درگیری آنها با نیروهای پلیس بود، برعهده دارند.

کد خبر 452609

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =