مریم سرخوش -  خبرنگار : بالاخره لیگ برتر نوزدهم پس از مدت‌ها انتظار از فردا آغاز می‌شود و ۲ نماینده فوتبال تبریز در اولین گام به مصاف نفت مسجد سلیمان و استقلال تهران خواهند رفت.

تراکتور و ماشین‌سازی، امروز بهتر از دیروز

تراکتور و ماشین‌سازی به مانند فصل گذشته در لیگ نوزدهم حضور خواهند داشت و در آغاز این دیدارها سرخپوشان تبریز مهمان نفت در مسجد سلیمان خواهند بود و سبزقباها در خانه از استقلال میزبانی خواهند کرد.  ۲ نماینده فوتبال تبریز در تبریز مشغول سپری کردن روزهای پایانی تمرینات پیش فصل خود هستند تا خود را مهیای حضوری بهتر از فصل قبل کنند، تیم‌هایی که امسال شرایطی به مراتب بهتر از سال گذشته دارند، به‌ویژه این‌که تراکتوری‌ها با حضور مصطفی دنیزلی، سرمربی ترک‌تبارش به دنبال شکستن طلسم قهرمان‌نشدن‌هایشان در لیگ هستند.  

  • پایان کش‌وقوس‌های مالکیتی

سال گذشته در چنین روزهایی باشگاه تراکتور به تازگی خصوصی شده بود. حواشی بسیاری که درباره مالکیت «محمدرضا زنوزی» در تراکتور به وجود آمده بود، جو باشگاه تراکتور را در روزهای آغازین لیگ هجدهم اندکی ناآرام و هواداران را نگران کرده بود. این موضوع خواسته یا ناخواسته روی عملکرد تیم نیز تأثیر گذاشت. همان تأثیری که به گونه‌ای دیگر، آن را در تیم ماشین‌سازی شاهد بودیم. فعل و انفعالاتی که سال گذشته و پیش از آغاز لیگ برتر در باشگاه گسترش فولاد(ماشین‌سازی فعلی) رخ داد و با به تاریخ فرستادن آبی‌های فوتبال آذربایجان، سبزهای قدیمی را بار دیگر به سطح اول فوتبال ایران بازگرداند هم شرایط بلاتکلیفی ناخواسته‌ای را برای سبزپوشان تبریزی ایجاد کرد.  اما امسال شرایط نسبتا خوبی بر باشگاه‌های تبریز حاکم شده است و با پایان یافتن کش‌وقوس‌های مالکیتی آرامش به ۲ تیم تزریق شده است.

تراکتوری‌ها امسال دوران بدنسازی خوبی را سپری کرده‌اند و مهیای سفر به نفت مسجد سلیمان برای برداشتن گامی محکم در اولین دیدارشان هستند. در آن سو اردوی ماشین‌سازان هم با شرایط خوبی برگزار شد و این تیم که فصل گذشته رکورددار تساوی در لیگ برتر لقب گرفت، امسال با سرمربی جدیدش، «رسول خطیبی» به دنبال جبران کاستی‌های فصل گذشته و رسیدن به پله‌های بالای جدول رده‌بندی است.  

  • کادر فنی به موقع مشخص شد 

سال گذشته تراکتوری‌ها ابتدای فصل را با «جان توشاک» ولزی آغاز کردند که تقریبا برای حضور این سرمربی روی نیمکت تیم‌شان زمان زیادی را از دست داده بودند. توشاک کمترین دخالت را در خرید و فروش‌های تابستانی این تیم داشت و تأثیر منفی چنین چیزی در میانه فصل خودش را نشان داد تا او با گذشت چند هفته از شروع لیگ هجدهم به همکاری خود با تراکتور خاتمه دهد. ماشین‌سازان اما با «فیروز کریمی» فصل قبل را آغاز کردند، اما در همان ابتدای راه کریمی به دلیل اختلاف با مدیریت باشگاه کنار گذاشته شد و «رضا مهاجری» هدایت ماشین‌سازی را برعهده گرفت.

اما امسال سرخپوشان تبریزی از همان ابتدای فصل نقل و انتقالات تکلیف کادر فنی خود را مشخص کردند و دنیزلی هدایت این تیم را پیش از آغاز دوران آماده‌سازی پیش‌فصل لیگ برتری‌ها برعهده گرفت. به این ترتیب استارت تمرینات تراکتور برای لیگ نوزدهم با حضور دنیزلی به موقع زده شد. دنیزلی که پیش از این هم تجربه حضور در فوتبال ایران(پرسپولیس) را برعهده داشت، فرصت مناسبی هم برای آماده‌سازی تیمش برای حضور قدرتمندانه در لیگ نوزدهم پیش رویش بود و توانست ترکیب ایده‌آل خود را برای این تیم بچیند. ماشین‌سازی هم به مانند تراکتور، خیلی زودتر از فصل گذشته تکلیف قطعی کادر فنی خود را مشخص و با انتخاب خطیبی، تمرینات آماده‌سازی خود را شروع کرد.

  • نقل و انتقالات

فصل گذشته تراکتور با جذب بازیکنان خوب نقل و انتقالات شلوغی را سپری کرد، اما در نهایت این شرایط به گونه‌ای رقم خورد تا آنها حتی از کسب سهمیه آسیایی هم بازبمانند.  امسال چنین شرایطی وجود نداشت و دنیزلی از همان روز نخست حضورش به عنوان سرمربی تراکتور، نقل و انتقالات تیم را بر عهده گرفت. به این ترتیب و تا به این لحظه همه ورود و خروج‌ها با نظر مستقیم سرمربی ترک‌تبار تراکتور صورت گرفته و هیچ بازیکنی پیش از تأیید نهایی دنیزلی، با تراکتور قرارداد امضا نکرده است.

جذب بازیکن جدید در ماشین‌سازی هم طبق روال تراکتور پیش رفته و خطیبی هم همان شیوه تراکتور را داشته است. خطیبی در پیش‌فصل چند بازیکن فصل گذشته ماشین‌سازی را دیپورت کرد و چند بازیکن را به میل خود به جمع سبزپوشان افزود. این بازیکنان در شرایطی از لیست ماشین‌سازی خارج شدند که عقد قرارداد رسمی با آنها، منوط به رضایت سرمربی تیم از عملکردشان بود و این مسأله بار مالی قابل توجهی را برای باشگاه در پی نداشت.  گفتنی است در اولین دیدارهای هفته اول لیگ نوزدهم تراکتور فردا(پنجشنبه) از ساعت ۲۰:۱۵ در مسجد سیلمان به مصاف نفت می‌رود و ماشین‌سازی هم جمعه اول شهریور از ساعت ۱۸ در بنیان دیزل تبریز میزبان استقلال خواهد بود.

کد خبر 452233

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =