مجموع نظرات: ۰
جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۶
۰ نفر

سارا گلابگیریان-  یزد- خبرنگار: شلوغی جمعیت در پارک‌های منطقه‌ای استان از جمله پارک بزرگ شهر، پارک شادی و پارک کوهستان نشان می‌دهد که یزدی‌ها علاقه‌مند به استفاده از ظرفیت فضای سبز و تفریح در پارک‌ها به‌ویژه در فصل تابستان هستند و به همین دلیل سال هاست که مطالبه اصلی یزدی‌ها افزایش تعداد پارک‌ها در این شهر است.

پارک‌های محله‌ای یزد؛‌ تاریک و ناامن

شهرداری نسبت به ایجاد پارک‌های درون محله‌ای، البته در مساحت محدود و با تجهیزات اندک، اقدام کرده اما مردم علاقه خاصی به حضور در این پارک‌ها ندارند چراکه نبود روشنایی کافی منجر به کاهش امنیت شده و این پارک‌ها را به محلی برای حضور بزهکاران تبدیل کرده است. به همین دلیل استفاده اهالی محله‌ها از این پارک‌ها به حداقل رسیده و بیشتر یزدی‌ها برای تفریح به پارک‌های منطقه‌ای می‌روند، در حالی که اگر پارک‌های درون محله‌ای از لحاظ امکانات برخوردارتر باشند و امنیت کافی در آنها برقرار باشد، تراکم جمعیت در پارک‌های منطقه‌ای یزد کاهش خواهد یافت.

در حال حاضر شهروندان یزدی باید مسافت طولانی را برای رسیدن به پارک طی کنند که هزینه‌های زیادی را به آنها تحمیل می‌کند، در حالی‌که پارک‌های درون محله‌ای می‌توانند جایگزین خوبی برای پارک‌های بزرگ منطقه‌ای باشند، اما عمده این پارک‌ها محل تجمع معتادان و استعمال مواد مخدر هستند و این باعث استقبال نکردن اهالی محل از حضور در این فضاها و حتی نارضایتی آنها از وجود چنین پارک‌هایی در همسایگی خود شده است.

  • ارتقای امنیت پارک جوان اکبرآباد

یکی از ساکنان محله اکبرآباد می‌گوید: پارک جوان در این محله بیشتر محل تجمع افراد خلافکاری است که به استعمال مواد مخدر در پارک مشغول می‌شوند و محیط را برای حضور خانواده‌ها ناامن می‌کنند، از این رو اهالی از این پارک استقبال نمی‌کنند. «زهرا سلیمی» می‌افزاید: نبود امنیت در کنار محدودیت امکانات و تجهیزات، امکان تفریح را از خانواده‌ها و فرزندانشان سلب کرده و بیشتر ساکنان این محله برای تفریح به پارک کوهستان می‌روند.

وی ادامه می‌دهد: حضور نیروی انتظامی‌ در پارک‌های محله‌ای از اهمیت بسزایی برخوردار است اما متاسفانه این حضور بسیار کمرنگ است و مردم احساس ناامنی می‌کنند. این شهروند می‌گوید: تاریک بودن این پارک‌ها باعث افزایش ناامنی شده و همین موضوع نیز عامل بازدارنده حضور ساکنان در پارک‌های محله‌ای است. اگر پارک‌ها روشن‌تر شوند، قطعا مامنی برای خلافکاران نخواهند بود.

  • دزدی در روز روشن در پارک حسن‌آباد

یکی از ساکنان محله حسن‌آباد نیز با اشاره به ناامنی پارک این محله می‌افزاید: دزدیدن گوشی موبایل و حتی دزدیدن وسایل بازی پارک از مواردی است که در پارک حسن‌آباد اتفاق می‌افتد. «مریم حاتمی» می‌افزاید: ساکنان محله حسن‌آباد کمترین امکانات را برای تفریح و سرگرمی‌در اختیار دارند و همین پارک‌های کوچک تنها فضای آنها برای تفریح است، اما این فضاها امنیت ندارند.

وی ادامه می‌دهد: این پارک محل تردد اراذل و اوباش و موادفروشان است، از این رو زنان و کودکان برای حضور در این پارک امنیت ندارند، این افراد حتی در شرایطی که خانواده‌ها در پارک حضور دارند، دست از خلافکاری هایشان بر نمی‌دارند. وی به سرقت گوشی موبایل یکی از بانوان محله توسط یکی از معتادان اشاره می‌کند و می‌افزاید: سرقت گوشی در روز روشن در شرایطی که پارک درون محله قرار گرفته، نشان‌دهنده نبود امنیت است.

  • توزیع و مصرف مواد مخدر در پارک‌های کوچک

این شهروند ساکن حسن‌آباد می‌گوید: بانوان حتی امکان استفاده از سرویس بهداشتی پارک را ندارند، چراکه در محلی قرار گرفته است که افراد ناباب جمع می‌شوند. این شهروند با اشاره به توزیع و مصرف گسترده مواد مخدر در محله حسن آباد می‌گوید: این پارک به محل امنی برای مصرف مواد مخدر تبدیل شده و آرامش را از همسایگان پارک سلب کرده است. حاتمی ‌خواستار حضور پلیس یا استقرار نگهبان در این پارک می‌شود و می‌افزاید: شاید با نصب دوربین بتوان خلافکاری‌ها را در پارک کاهش داد اما این انگیزه در مسئولان دیده نشده است. وی با اشاره به این‌که این محله در حاشیه شهر قرار گرفته و محل انجام خلاف‌های گوناگون است، اضافه می‌کند: اهالی این محله به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی و دور بودن از پارک‌های بزرگ، دلشان به همین پارک‌های کوچک خوش است اما استفاده محدودی از آن دارند.

  • پارک‌هایی برای خلافکاران

یکی از ساکنان محله ملافرج‌الله در شهر یزد هم به شرایط نامناسب پارک این محله اشاره می‌کند و می‌افزاید: فضای تاریک پارک به محلی برای تخلفات بسیار از جمله مصرف مواد مخدر تبدیل شده است. «حمید دهقان» می‌افزاید: اهالی بهره‌برداری مناسبی از این فضا ندارند و حتی از فراهم شدن محلی برای حضور افراد خلافکار در محله ناراحت هم هستند و انتظار دارند مسئولان برای آن چاره‌اندیشی کنند. وی ادامه می‌دهد: روشنایی یکی از الزامات پارک‌های درون محله‌ای است تا محلی برای اختفای معتادان و مصرف مواد مخدر فراهم نشود. این وضعیت در محله‌های دیگر شهر به‌ویژه در بافت تاریخی هم دیده شده است و باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

  • حضور پررنگ مردم و کاهش حضور خلافکاران در پارک

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی‌استان یزد عقیده دارد که هرچه حضور مردم در پارک‌های درون محله‌ای افزایش یابد، حضور خلافکاران کمتر و در نتیجه امنیت پارک بیشتر می‌شود. «محمدرضا مزیدی» می‌افزاید: البته در هیچ کدام از پارک‌های شهر یزد سابقه آدم‌ربایی نداریم، اما استعمال مواد مخدر گزارش شده است. باید قبول کرد که نیروهای پلیس محدود هستند و نمی‌توانند در همه محله‌ها مستقر شوند، از این رو باید امنیت را با همکاری اهالی محله بالا ببریم.

وی ادامه می‌دهد: از سوی دیگر اهالی محله در زمان حضور خلافکاران در پارک در حین ارتکاب جرم باید با ۱۱۰ تماس بگیرند تا امکان دستگیری فراهم باشد. وی قول می‌دهد که گشت‌های محله‌های نامبرده به‌ویژه در پارک‌ها افزایش یابد اما در عین حال بهترین راهکار را افزایش حضور مردم در پارک و طرد شدن خلافکاران عنوان می‌کند.

مزیدی با بیان این‌که نیروی انتظامی مسئولیت برقراری امنیت در همه نقاط استان را بر عهده دارد، بر ضرورت همکاری مردم و دستگاه‌های دیگر از جمله شهرداری برای ارتقای امنیت در محله‌ها به‌ویژه محله حسن‌آباد تاکید می‌کند. معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان یزد بیان می‌کند: مردم باید برای برقراری امنیت همکاری بیشتری با نیروی انتظامی داشته باشند و بروز تخلفات را به نیروی انتظامی گزارش‌ کنند. وی بر مسئولیت شهرداری برای افزایش روشنایی پارک‌های شهر که نقش مهمی در ارتقای امنیت دارد تاکید می‌کند و می‌افزاید: این مطالبه باید از شهرداری یزد پیگیری شود.  

  • بازپیرایی پارک‌های منطقه ۲

معاون خدمات شهری منطقه ۲ شهرداری یزد که پارک‌های جوان، حسن‌آباد و ملافرج‌الله در آن قرار دارد، می‌گوید: بازپیرایی پارک‌های درون محله یکی از اولویت‌های منطقه ۲ شهرداری یزد است. «علی مزیدی» می‌افزاید: در حال حاضر عملیات بازپیرایی که شامل اصلاح روشنایی هم می‌شود در پارک جوان با اعتبار ۸۰۰ میلیون تومان در حال انجام است و پارک‌های بعدی نیز در نوبت بازپیرایی قرار دارند. وی ادامه می‌دهد: مدیریت منطقه ۲ شهرداری یزد با توجه به اولویت‌بندی خدمات‌رسانی به مردم، بازپیرایی پارک‌ها را در دستور کار قرار داده است، این عملیات در کنار رسیدگی به پارک‌های بزرگ، مشمول پارک‌های محله‌ای نیز شده است.

کد خبر 450794

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha