همشهری آنلاین: مطالعات جدید محققان دانشگاه کاردیف در انگلیس نشان می‌دهد سطح هورمون استرس کورتیزول در زنانی که در پاییز و زمستان زایمان می‌کنند، بیشتر از زنانی است که نوزادان خود را در بهار و تابستان به دنیا می‌آورند؛ به همین دلیل احتمال بروز اختلالات سلامت روان از قبیل افسردگی و اضطراب در متولدین نیمه دوم سال بیشتر است.

نوزاد و زمستان

به گزارش ایرنا به نقل از  پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، سطح هومورن کورتیزول در مادران باردار به طور طبیعی بالاتر از حد نرمال است؛ اما داده‌ها نشان می‌دهد این میزان در زنانی که در فصول پاییز و زمستان زایمان می‌کنند بیشتر است و به همین دلیل جنین بیشتر در معرض این هورمون قرار دارد.

این مطالعه نشان می‌دهد میزان کورتیزول بزاق مادرانی که در پاییز و زمستان زایمان می‌کنند نسبت به زنانی که در بهار و تابستان، نوزادانشان را به دنیا می‌آورند، ۲۰ درصد بیشتر است.

سطح بالای کورتیزول در دوران بارداری یکی از مهم‌ترین علل اختلالات سلامت روان در کودکان است و یافته‌های مختلفی تاثیر فصل تولد بر خلق‌وخو، غلظت کورتیزول بزاقی، افسردگی و علائم اضطراب را تایید کرده است.

آرامش مادر در دوران بارداری، تغذیه مناسب و استفاده از مکمل‌های ضروری مهم‌ترین علل تولد نوزاد سالم از نظر جسمی و روحی است.

نتایج این مطالعه در نشریه Psychoneuroendocrinology منتشر شده است.

کد خبر 450407

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار