همشهری آنلاین: دانشمندان سه سیاره خارج از منظومه شمسی کشف کرده‌اند که در فاصله ۷۳ سال نوری از زمین قرار دارند. یکی از این سیارات ابر زمین و دو سیاره دیگر گازی و مشابه نپتون هستند.

۳ سیاره در نزدیکی منظومه شمسی کشف شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  اسپیس، ناسا سه سیاره جدید کشف کرده که در منظومه ای با فاصله ۷۳ سال نوری از زمین قرار دارند.

 این سیارات دور یک ستاره کوتوله کهنسال مدار می‌زنند که TOI-۲۷۰ نام دارد. آنها جزو کوچکترین و نزدیکترین سیارات خارج از منظومه شمسی (به زمین) هستند که تاکنون کشف شده اند.

 هر سه سیاره کشف شده کوچک هستند. یکی از آنها یک ابرزمین صخره‌ای است که اندازه آن اندکی بزرگتر از سیاره خاکی است. دو سیاره دیگر نیز  گازی و اندازه آنها نصف سیاره نپتون است.

این سیارات با استفاده از  تلسکوپ فضایی TESS کشف شده‌اند که در سال ۲۰۱۸ میلادی برای کشف سیارات  دور ستاره‌های نزدیک زمین به آسمان فرستاده شد.

«ماکسیمیلیان گونتر» فیزیک اخترشناس دانشگاه MIT و همکارانش این کشف را اعلام کرده‌اند. البته گونتر در ساخت تلسکوپ TESS نیز همکاری کرده است.

به گفته کارشناسان دو سیاره گازی  به دانشمندان کمک می‌کنند به درک بهتری از چگونگی تشکیل و تکامل سیارات دست یابند. آنها در حقیقت حلقه گمشده رابطه میان سیارههای صخره ای مانند زمین و سیارات گازی مانند نپتون هستند. مطالعه آنها به دانشمندان کمک می‌کند تفاوت های تکامل میان سیارات گازی و صخره ای را بهتر درک کنند.

 از سوی دیگر ستاره کوتوله TOI-۲۷۰ نیز فعالیتی ندارد. این درحالی است که ستاره‌های کوتوله اشعه‌های قدرتمندی منتشر می‌کنند. اما با توجه به عدم انتشار این اشعه‌ها، دانشمندان تخمین می‌زنند  ستاره کوتوله مذکور سن زیادی داشته باشد. درخشش مداوم این ستاره به شناسایی راحت تر آن کمک می‌کند.

کد خبر 449797

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی