همشهری آنلاین: جشنواره بین‌المللی فیلم «سارایوو» در کشور بوسنی از «الخاندرو گونزالز ایناریتو» کارگردان مطرح مکزیکی با اعطای جایزه دستاورد سینمایی تقدیر می‌کند.

الخاندرو گونزالز ایناریتو

به گزارش ایسنا به نقل از هالیوود ریپورتر، «ایناریتو» به عنوان یکی از شاخص‌ترین سینماگران روز سینمای جهان ضمن دریافت جایزه دستاورد «قلب سارایوو» به پاس نقش استثنایی در هنر سینما، یک ورک‌شاپ تخصصی نیز در بیست و پنجمین دوره این رویداد سینمایی برگزار می‌کند.  

«میرساد پوریواترا» دبیر جشنواره «سارایوو»، «اینارینو» را کارگردانی معرفی کرد که برای روایت داستان‌های دردناک بین‌المللی درباره شرایط انسانی شناخته‌ شده و سینماگری است که پا را فراتر از دید هنری گذاشته تا فیلم‌هایی غیرقابل پیش‌بینی و برجسته بسازد. فیلم‌های او دارای سبک و سرعت منحصر به‌فرد خود است و تماشگران و منتقدان را در سراسر جهان شیفته خود کرده است.  

«ایناریتو» با فیلم «عشق سگی» که در سال ۲۰۰۰ در جشنواره کن و در بخش هفته منتقدین رونمایی شد در نهایت جایزه بزرگ هیأت داوران این جشنواره را کسب کرد و فیلمش در جوایز اسکار آن سال نامزد شاخه بهترین فیلم خارجی شد.

او در سال ۲۰۰۶ نیز با فیلم «بابل» جایزه کارگردانی کن را به خود اختصاص داد و این فیلم در جوایز اسکار نامزد هفت شاخه شد. این کارگردان مکزیکی در سال ۲۰۱۰ بار دیگر با فیلم تحسین‌شده «زیبا» با بازی «خاویر باردم» به جشنواره کن قدم گذاشت و این فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد کن را کسب کرد و در ادامه نیز نامزد اسکار شد.

«بردمن» (۲۰۱۵) و «بازگشته» (۲۰۱۶) نیز چندین جایزه اسکار را از جمله دو اسکار پیاپی بهترین کارگردانی برای «ایناریتو» به ارمغان آوردند و پروژه واقعیت مجازی «گوشت و شن» در سال ۲۰۱۷ جایزه دستاورد ویژه هنری را از آکادمی اسکار دریافت کرد.

بیست و پنجمین جشنواره فیلم «سارایوو» از تاریخ ۱۶ تا ۲۳ اوت (۲۵ مرداد تا اول شهریور) در کشور بوسنی و هرزگوین برگزار می‌شود.  

کد خبر 449424

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار