همشهری آنلاین: هزاران نفر از مردم شهرهای هاله و کاسل در آلمان با برگزاری تظاهرات مخالفت خود را با راست‌گرایان افراطی نشان دادند. راست‌گرایان افراطی در این دو شهر با یکدیگر دیدار می‌کنند.

تظاهرات عليه راستگرايان افراطي در آلمان

به گزارش دویچه وله، هزاران نفر در شهر هاله، واقع در ایالت زاکسن-انهالت، و نیز در کاسل، واقع در ایالت هسن، روز شنبه ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) با برگزاری تظاهرات و فعالیت‌های دیگر مخالفت‌شان را با راست‌گرایی افراطی بیان داشتند.

به گفته پلیس آلمان حدود ۱۰ هزار نفر در کاسل دست به تظاهرات زدند. سخنگوی "هاله علیه راست‌گرایان – اتحاد برای شهامت مدنی" به خبرگزاری آلمان گفت که حدود سه هزار نفر در تظاهرات این شهر شرکت کردند.

تظاهرات در کاسل به دلیل روشن نبودن حکم مجازات متهم به قتل والتر لوبکه، سیاستمدار از حزب دمکرات مسیحی آلمان است.

وبکه دوم ژوئن در منزل مسکونی‌اش در شهر ولف‌هاگن در نزدیکی کاسل از فاصله نزدیک مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به‌شدت مجروح شد. او سپس در بیمارستان بر اثر جراحات ناشی از اصابت گلوله به جمجمه‌اش جان خود را از دست داد.

والتر لوبکه در شمار سیاستمدارانی بود که در سال ۲۰۱۵ میلادی از سیاست مهاجرپذیری آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، پشتیبانی کرده بود.

مظنون به قتل لوبکه که دارای پیشینه راست‌گرایی افراطی است ابتدا به قتل این سیاستمدار اعتراف کرده بود، اما سپس اعترافش را پس گرفت.

  • راهپیمایی جنبش هویت‌طلبان به هم خورد

مناسبت اعتراضات روز شنبه در هاله دیدار اعضا و طرفداران جنبش هویت‌طلبان با یکدیگر در این شهر بود. هواداران این گروه خانه‌ای در شهر هاله دارند که مرکز گروه در آلمان محسوب می‌شود. سازمان امنیت داخلی آلمان این گروه را به تازگی، در یازدهم ژوئیه، به عنوان راست افراطی دسته‌بندی کرده، یعنی از نظر این سازمان، گروه جنبش هویت‌طلبان ضد اصول بنیادین آزادی‌خواهانه و دموکراتیک در آلمان است.

پس از تظاهرات روز شنبه هویت‌طلبان اجازه راهپیمایی نیافتند و پلیس آن‌ها را در برابر خانه‌شان و جدا از شرکت‌کنندگان در تظاهرات اعتراضی نگاه داشت.

در اعتراض به هویت‌طلبان در قلب شهر هاله که جمعیتی نزدیک به ۲۳۰ هزار نفر دارد، برنامه‌های هنری برگزار شد و نیز دکه‌هایی برای اطلاع‌رسانی برپا شده بود. محور برنامه‌ها موضوع باز بودن به روی جهان و جهانیان بود. شرکت کنندگان در تظاهرات روی پلاکاردهایی که حمل می‌کردند از جمله نوشته بودند «در مراکز نازی‌ها را ببندید» یا «هیچ کس به نازی‌ها احتیاج ندارد».

برند ویگاند، شهردار هاله، طی سخنرانی خود در میدان مرکزی هاله گفت که هیچ نوع از افراط‌گرایی‌قابل قبول نیست. او در عین حال هشدار داد: «ما در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که عوام‌گرایان، جنبش‌های افراطی و توطئه‌گران با نظریه‌هایشان مدام در آلمان، اروپا و تمامی جهان زمینه باروری می‌یابند. »

به گزارش پلیس آلمان به جز چند برخورد کوچک، در مجموع تظاهرات شنبه در هاله با آرامش برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری آلمان به نقل از پلیس هاله، حدود ۲۵۰ تن از طرفداران جنبش هویت‌طلبان به هاله آمده بودد.

در این میان یورگ مویتن، رئیس حزب راست‌گرای آلترناتیو برای آلمان، ابراز تردید کرده نسبت به اینکه سازمان امنیت داخلی آلمان برای داوری درباره گروه‌های چپ و راست از معیارهایی یکسان استفاده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، مویتن به گروه رسانه‌ای فونکه در روز شنبه گفت: «من از جنبش هویت‌طلبان هیچ مورد عمل خشونت‌آمیز آن گونه که ما از چپ‌ها می‌شناسیم، نمی‌شناسم. » او افزود برای همین می‌توان پرسید که «مشاهدات سازمان امنیت آلمان تا چه حد منصفانه است».

تظاهرات امروز علیه راست‌گرایی در دو شهر آلمان در ۷۵مین سالروز سوء قصد نافرجام علیه هیتلر و اعدام سرهنگ اشتاوفن‌برگ و چند تن دیگر از اعضای حلقه‌ اطراف او برگزار شد.

کد خبر 448707

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار