قیمت مرغ و تخم مرغ در حال افزایش است به طوری که قیمت هر شانه تخم مرغ در یک ماه گذشته ۲ هزار تومان و قیمت هر کیلو مرغ ۳۰۰ تومان افزایش یافته است.

مرغ

به گزارش همشهری، کمبود عرضه ناشی از افزایش دمای هوا و کاهش وزن گیری مرغ‌های در حال پرورش منجر به افزایش قیمت ۳۰۰ تومانی مرغ در بازار شده است. ضمن اینکه قیمت تخم مرغ هم نسبت به حدود یکماه گذشته بیش از ۲,۰۰۰ تومان افزایش یافته است.

در همین رابطه برومند چهار آیین عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی ضمن تایید رشد ۳۰۰ تومانی قیمت مرغ  گفت: متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۵۰۰ تا ۸ هزار و ۸۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۲ تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است.

او افزود: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا پیش بینی می‌شود که نرخ مرغ ظرف روزهای آتی به قیمت واقعی خود در بازار برسد.

چهار آیین نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۹ هزار و ۸۰۰ و مرغ آماده به طبخ را ۱۴ هزار تومان با تلورانس ۵ درصد افزایش یا کاهش اعلام کرد و گفت: این در حالی است که هم اکنون مرغداران در فروش هر کیلو مرغ با زیان یک هزار تومانی در بازار روبرو هستند.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی درباره آخرین تعیین تکلیف اعلام قیمت مصوب مرغ در بازار بیان کرد: بنابر پیگیری‌های صورت گرفته، قرار است ستاد تنظیم بازار نرخ مصوب ۱۳ هزار تومان را برای فروش هر کیلو مرغ منجمد اعلام کند، اما هنوز در ارتباط با مرغ گرم و زنده تصمیماتی اتخاذ نکرده است.

  • هرشانه تخم مرغ ۱۳ هزار تومان

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران هم میانگین قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ را درب مرغداری ۶,۶۰۰ تومان و شانه ای ۱۳,۰۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: قیمت این کالا نسبت به حدود یکماه گذشته نزدیک به ۲,۰۰۰ تومان افزایش یافته است.

ناصر نبی‌پور با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی قیمت ۷,۵۰۰ تومان را برای هرکیلوگرم تخم مرغ پیشنهاد کرده و این نرخ را به سازمان حمایت ارائه کرده است، افزود: فکر می کنم حدود ۲ تا ۳ روز آینده سازمان حمایت این قیمت را رسماً ابلاغ کند.

او تغییرات قیمت تخم مرغ در مراکز خرده فروشی را بی ربط به وضعیت تولید و مراکز عمده دانست و گفت: قیمت تخم مرغ هنوز زیر نرخ تمام شده تولید آن است و مشخص نیست در خرده فروشی ها چه اتفاقی رخ می دهد که قیمت ها به این صورت است؟ و آنها از چه کسانی تخم مرغ می خرند؟ احتمالاً خرده فروشان از واسطه ها کالای مورد نیاز خود را تهیه می کنند.

  • تخم مرغ قهوه ای

نبی‌پوردرباره تخم مرغ های قهوه ای نیز با بیان اینکه این تخم مرغ ها بومی نیستند، گفت: برخی این تخم مرغ ها را به جای تخم مرغ بومی و محلی با قیمت بالاتر به مردم می فروشند حتی در بسته بندی آنها مقداری کاه نیز قرار می دهند تا به این ترتیب از مردم کلاهبرداری کنند. اما این تخم مرغ ها برای مرغداری های صنعتی است و مرغ تولیدکننده آن نیز مرغ قهوه ای است. او با اشاره به اینکه میزان تخم مرغ های بومی و محلی به اندازه ای نیست که به تهران برسد و در اینجا به فروش برسد، افزود: این تخم مرغ ها معمولاً مورد مصرف محلی قرار می گیرند ضمن اینکه تخم مرغ های قهوه ای بسته بندی شده به طور ۱۰۰ درصد صنعتی است.

کد خبر 446604

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان