همشهری آنلاین: معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۲ تهران اعلام کرد:‌ سطل‌های زباله، ویژه جمع‌آوری فیلترهای سیگار از مواد بازیافتی در بوستان سلامت این منطقه نصب شد.

نصب سطل‌های زباله مخصوص سیگاری‌ها در پایتخت

به گزارش ایرنا، اعمال مدیریت برای ساماندهی و جمع‌آوری فیلترهای سمی سیگارها که از آلودگی‌های مختلفی برخوردارند از جمله اهداف این اقدام اعلام شده است.

با آن که هنوز اعلام نشده کار نصب این سطل‌ها در دیگر بوستان‌های پایتخت نیز انجام خواهد شد یا خیر اما این اقدام مورد اقبال شهروندان و علاقه‌مندان به حفظ محیط زیست قرار گرفته است و تسری آن به دیگر مناطق نیز مورد مطالبه قرار دارد.

یوسف مزارعی معاون شهرداری منطقه ۲ تهران از جمله دیگر اهداف این اقدام را فرهنگ‌سازی برای نحوه استعمال دخانیات، مدیریت پسماند ناشی از آن و حفاظت از محیط زیست عنوان و بیان کرد: نصب این سطل‌ها به منظور استفاده بهینه از مواد دور ریختنی و داشتن شهری بدون آلودگی‌های زیست محیطی انجام شده است.

وی یادآور شد: در فیلتر باقی‌مانده سیگارهای دود شده، مواد سمی و فلزات سنگین خطرناک دیگری چون نیکوتین، سرب، مس و کروم هم وجود دارد که در یک بسته متشکل از ۱۲ هزار الیاف پلاستیکی در هم تنیده مانند استات سلولز و تجزیه‌ناپذیر جاسازی شده است.

مزارعی با بیان این که فیلترهای سیگار و دیگر زباله‌های ناشی از تنباکو سهم عمده‌ای از زباله‌های سراسر جهان را به خود اختصاص داده‌اند، گفت: فیلتر سیگارهایی که در فضای باز روی زمین انداخته، به مرور زمان تجزیه، سموم آنها در سطح فضا پراکنده و با استنشاق این سموم آسیب‌های جدی به ریه‌ها وارد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین این سموم پس از بارندگی از فیلتر به خاک منتقل و باعث آلودگی خاک و آسیب‌های جدی به گیاهان می‌شود.

منطقه ۲ شهرداری تهران در شمال غرب پایتخت قرار دارد.

کد خبر 445365

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =